RECENZE: ADIDAS 4DFWD 2 – designová bačkůrka

RECENZE: ADIDAS 4DFWD 2 – designová bačkůrka

Parametry

Značka adidas
Celé jméno recenzovaného výrobku ADIDAS 4DFWD 2
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink
Hmotnost 387 g
Sklon pata - špička 11 mm
Podpora nohy pronace
Infocena 5899,- Kč
Dodává adidas

Zaujalo mě

  • celkový komfort
  • nepřehlédnutelný design
  • univerzálnost podrážky
  • zvýšení paty ulevující achilovkám

Shrnutí recenze

Druhá generace modelu s ekologickým podtextem a mezipodešví „vytištěnou“ na 3D tiskárně se od každodenního tréninkového parťáka první verze posouvá k botě slibující usnadnění pohybu vpřed. K tomu by měla napomáhat originální mřížková struktura mezipodešve podporující plynulejší přechod při dopadu na patu a následném přechodu do odrazu ze špičky. Téměř dvacetiletá analýza dat běžců různé výkonnosti přispěla ke konečnému „vyladění“ mezipodešve. Pro vyloženě těžší běžce příliš měkká, pro „rychlíky“ poměrně těžká bota je jen těžko zařaditelná do tradičních kategorií běžeckých bot. 4DFWD 2 je „rozkročená“ poměrně zeširoka a jen obtížně se hledá přesnější zaměření modelu. Nelze jí ale upřít originální design a pohodlí. Botu jsme rozběhali v rámci redakčního testování se snahou odpovědět hned na několik otazníků, které se dostaví, jakmile ve 4DFWD 2 poprvé vyběhnete. Je to bota výhradně pro „pataře“ nebo si v ní budou libovat i rychlonozí závoďáci? A jaká bude životnost boty z tiskárny?

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je z odolného, elastického materiálu a již při prvním nazutí zaujme pohodlné usazení na noze. Je to díky povedené konstrukci se zcela integrovaným jazykem. Ten je navíc zakončený do měkkého, elastického límečku. Pohodlné! Žádné švy, žádné hrany a přechody mezi vrstvami. Přes jen mírnější polstrování je pohodlí opravdu nadstandardní. Příjemné a šetrné k achilovkám je vyvýšení paty, díky kterému se tlak na jedno z necitlivějších míst běžců krásně rozloží na větší plochu. Nikde nic nedře ani netlačí ani při delším proběhnutí. Celá patní část se pěkně natvaruje na nohu, během testu jsme nezaznamenali sebemenší poškození měkké patní části. Povedený svršek doplňují vhodně zvolené silnější tkaničky, které netlačí na nárt, přestože jazyk je zcela bez polstrování. Zajímavé je inovativní očko pro poslední průvlek tkaniček. Natvarováním navede poslední křížení tkaniček mírně dopředu a zamezí tak nepříjemným otlakům. Povedené! Pouze pokud jste zvyklí používat ještě další otvor pro šněrování, budete u 4DFWD 2 hledat marně. 

 

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Řemeslně je bota 4DFWD 2 velmi pěkně zpracovaná, 3D tiskárna odvedla skvělou práci a ani při opravdu podrobném prozkoumání nejsou na botě patné žádné nedokonalosti. Originální mřížková struktura mezipodešve dělá botu zajímavou již od pohledu. Při prvním nazují zjišťujeme až překvapivou měkkost, mřížka tlumí výrazně více než tradiční pěny. Absence jakýchkoli plastových nebo dokonce karbonových výztuh umožňuje příjemně měkký došlap a pohodlné odvalení z paty na špičku. Žádnou další podporu odrazu ale nečekejte. Citelně, opravdu hodně energie pohltí příjemné, měkké a pohodlné tlumení. Rychlejšímu a svižnějšímu tempu ve 4DFWD 2 nenahrává ani poměrně vysoká hmotnost. Téměř 390 g v testované velikosti 10,5 UK je při běhu znát. Pokud ale přijmete cestu Emila Zátopka a jeho víru, že těžká bota v tréninku se může přetavit v rychlé nohy při závodu, pak je 4DFWD 2 botou právě pro vás. 

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Tradiční spojení Adidas a Continental spolehlivě funguje i u modelu z tiskárny. Podrážka vykazovala v testu výborný odraz na mokrém asfaltu. Žádné otvory, plastové elastomery, nebo přechody mezi materiály. Jednoduchost podrážky nahrává větší univerzálnosti. Bota 4DFWD 2 se proto neztratí ani na parkových cestách, nebo lehčím sušším terénu. Ani tam nedochází k nepříjemnému a otravnému zasekávání kamínků nebo větviček do podrážky. Tady doslova platí, že v jednoduchosti je síla. Podrážka se opravdu povedla! Také z pohledu životnosti bude patřit k nejsilnějším článkům celku.

Osobní zkušenost

Líbilo se mi pohodlné tlumení, mřížka vypadá tuhá, ale opak je pravdou a lehce ji zmáčknete mezi prsty. Došlap je tak měkoučký jako do mechu. Pohodlím nezaostává ani svršek. Bota bez jazyka se perfektně usadí na noze, pochvaluji si vyvýšené zakončení patní části ulevující tlaku na achilovky. Botu bych doporučil spíše začínajícím běžcům pro pohodové proběhnutí, nebo těm zkušenějším pro pomalejší, klidně i delší běhy. Při svižnějším tempu běhu je znatelná slabší podpora odrazu. Překlopení do odrazu je pocitově „plošší“ a je znát absence rockeru či nějaké další podpory odrazu. Hmotnost je opravdu vysoká, a i proto se botě do nějakého zrychlení moc nechce. Pro pomalejší klusání je ale bota příjemná. Běh v nich je úlevou třeba při „omlácených“ nohou po závodu. A je také opravdu pěkná, originální mřížkou zaujme nejen běžce. Jestli běžně vaše okolí nevnímá že vůbec máte na nohou běžecké boty, tak 4DFWD 2 přehlédne málokdo.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: