Altra Torin 4 – volnost bez ztráty pohodlí

Altra Torin 4 – volnost bez ztráty pohodlí

Parametry

Značka Altra
Celé jméno recenzovaného výrobku Altra Torin 4
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Běžný přírodní terén
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Tempový trénink
Hmotnost 258 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 0 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3899 Kč
Dodává FunRun.cz
Více info na www.funrun.cz/

Zaujalo mě

  • Široká špička
  • Flexibilní mezipodešev
  • Nízká váha vzhledem k tlumení
  • Podpora přirozeného běhu

Shrnutí recenze

Primárně silniční přilnavá podrážka neklouže ani na mokrém asfaltu a v suchých dnech se nebojím s Toriny vyběhnout ani do lesa, kde ještě více oceníte, jak vás bota snadno pouští na špičku a můžete si tak užít plynulé brouzdání po lesních pěšinkách nebo opuštěných cyklostezkách. Pro mě ideální varianta na zimní objemový trénink.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Obecně nejsem zastánce membrány v běžecké obuvi. U trekovek a pohorek myslím, že „goráč“ své místo má. Nicméně pokud běžíte, s největší pravděpodobností se potíte, vaše chodidla nevyjímaje. Vlhku se prostě nevyhnete. Bez membrány se ale bota stává mnohem univerzálnější. Navíc snížená prodyšnost díky membráně pocení jen umocňuje. U Torinů je pro mě tedy příjemná absence jakékoli membrány. Naopak, svršek je zde lehký a velmi prodyšný – doplňuje celou myšlenku volného pohybu, nenajdeme zde žádné zpevňovací prvky, podpory klenby ani nic podobného. Opatek je měkký bez jakékoli konstrukce a okop je zpevnění okopu je zde spíše jen pro zvýšenou odolnost celého svršku. Zkrátka jen široké kopyto s prodyšnou síťovinou. Nebojte, vaše chodidlo ale v botách nebude jen tak plavat. O to aby noha seděla pevně tam, kde má se stará propracovaný dvouvrstvý systém zavazování. Na botě najdeme dvě úrovně ok, kterými jsou provlečeny tkaničky a ty tak chodidlo obepne mnohem plynuleji a více respektuje jeho nepravidelný tvar.

Detail svršku

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Univerzálnost modelu Altra Torin 4 se dá vztáhnout na téměř všechny segmenty boty, mezipodešev nevyjímaje. Úroveň tlumení se pohybuje na střední úrovni. Pro vás to znamená, že je bota dostatečně tlumená pro každodenní použití a příjemně pohlcuje nárazy způsobené dopadem. Na druhou stranu si zachovává pohotovou odezvu, nebudete z ní mít pocit, jako byste jeli na vyfouknuté pneumatice. Díky vyváženému tlumení se s botou nemusíte bát vběhnout ani do lehkého terénu nebo na polní cesty. 26 mm vysoká mezipodešev si zachovává stabilitu i na nerovném terénu, je ale dostatečně silná, aby vás ochránila před kořeny a dalšími ostřejšími nerovnostmi. Nevnímejte ji ale jako všemohoucí, dokonalou botu, samozřejmě na běh v suti a ostrém kamení dělána není. Stejně tak není vhodná na každodenní trénink pro běžce s výraznější nadváhou. Pro větší a těžší běžce může ale dobře sloužit jako tempová nebo závodní bota. Stejně jako u ostatních modelů Altra i u „Torinů“ najdeme nulový drop. To znamená, že zde není pata posazena výše než špička. Pro chodidlo a běžecký došlap je to nejpřirozenější poloha. Nulový drop je ale trochu náročnější na achilovky, proto je potřeba si na něj zvykat postupně. Další výraznou devízou mezipodešve je její vysoká flexibilita. Bota je velmi ohebná jak torzně, tak i od paty ke špičce. Vašemu chodidlu to tak dává prostor pro přirozenou práci. Celkově vám tyto boty umožní zapojovat chodidlo do běžeckého kroku, přitom si ale zachovávají pohodlí.

Řešení opatku

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Už při prvním pohledu na podvozek boty zaujme členitost podrážky. Toto rozdělení podporuje flexibilitu konstrukce celé boty a tím pádem i přirozené pojetí běhu. Model Torin je primárně určen na silnici, nicméně jemný vzorek zaručuje, že se neztratí ani v lehkém terénu. Především tedy za sucha – v blátě opravdu nebudete mít jistý záběr. Zaujala mě také směs podešve, která je velmi přilnavá i na mokrém asfaltu, na druhou stranu ani po několika stovkách kilometrů nejeví výrazné známky opotřebení.

Detail podešve

Osobní zkušenost

Model Altra Torin 4 si vydobyl vrchní místo v mém běžeckém botníku a je to rozhodně nejpoužívanější bota posledních měsíců. Perfektně se hodí na pomalé klusy i fartleky s rychlejšími úseky. Stejně tak nevadí, když často střídám asfalt a beskydské traily. Altra Torin 4 je prostě perfektní univerzálka pro každodenní použití.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: