Recenze: Brooks Catamount – všestranná a rychlá trailová bota

Recenze: Brooks Catamount – všestranná a rychlá trailová bota

Parametry

Značka Brooks
Celé jméno recenzovaného výrobku Brooks Catamount
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Závod, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 264 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 6 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4690 Kč
Dodává Triexpert
Více info na www.triexpert.cz/

Zaujalo mě

  • Vyvážení všech potřebných vlastností
  • Ballistic Rock Shield
  • Přilnavost a prodyšnost

Shrnutí recenze

Záměrem výrobce byla bota, ve které lze uběhnout 100 mil po různorodém přírodním povrchu a všude bude dobře fungovat. Podrážka má trailový grip, ale ne moc hluboký, takže i když musíte kousek po silnici, nebude to vadit. Na první pohled odolný svršek drží nohu velmi pevně, špička boty je dost úzká. Odraz má švih, ale zároveň tlumení je dost dobré i pro dlouhé běhy přírodou a kratší úseky na silnici. Všechny podstatné parametry (váha, dynamika, tlumení, záběr podrážky, trvanlivost, odvětrání atd.) má Brooks Catamount výborně vyvážené a nemá žádnou slabinu. Takže si v ní opravdu můžete zaběhnout 100 mil Českem, aniž byste se chtěli přezouvat, anebo to může být vaše univerzálka, kterou dost dobře využijete na cokoliv.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Vršek boty je ze síťoviny s tenkou a lehkou gumovou obsádkou po obvodu celé boty. Ta chrání nohu a pomáhá taky s vodiodpudivostí například při průběhu kalužemi nebo mokrou trávou. Po testování na 35 kilometrů dlouhém závodě v poměrně teplém a vlhkém podnebí Azorských ostrovů hodnotím prodyšnost svršku jako velmi dobrou.
Opatek je měkký a není v něm nic tvrdého, takže otlaky v této části nehrozí. Pata je také připravena pro připevnění návleků proti písku nebo kamínkům.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Mezipodešev v botě Brooks Catamount je vyrobena z vlastního patentovaného materiálu DNA Flash, který obsahuje pro odlehčení a zlepšení vlastností vstřikovaný dusík. Stejný materiál Brooks použil již například v silničním modelu Hyperion Elite 2 a Hyperion Tempo. DNA Flash poskytuje botám ideální poměr tlumení, váhy a dynamiky. Netlumí tak moc, že byste se cítili zpomalování, ale zároveň dost na to, abyste zvládli středně dlouhé až velmi dlouhé tréninky i závody bez zničených kolen a kotníků.
Protože v těchto trailovkách budete mít tendenci běhat fakt svižně, oceníte taky „Ballistic Rock Shield“, tedy tenkou zpevněnou vložku uloženou v mezipodešvi, která nohu chrání při dopadu na ostré kameny a skály ve velké rychlosti. Rock Shield není uložen po celé délce boty, ale zhruba v její přední části – od loga „Ballistic Rock Shield“, které najdete na podrážce dopředu až po vaše prsty. Rock Shield taky není natolik tvrdý, aby bránil pružnosti celé boty.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Na podrážce značka Brooks používá materiál TrailTack, který dobře drží na kluzkých površích. Běhal jsem a závodil na sypkém sopečném písku, blátě, mokré lesní cestě i kamenech a přilnavost byla opravdu výborná. I zde musím vyzdvihnout všestrannost a univerzální použití pro velkou většinu běžeckých povrchů, s výjimkou snad jen hlubokého bláta, pro které není vzorek dostatečně hluboký a drapáky dostatečně velké.

Osobní zkušenost

První dojem, když jsem si boty obul a ještě v nich ani neudělal krok, byl rozpačitý. Na jaký běh je vlastně použiju? A to je ono: prostě na jakýkoliv.
Čím víc v nich naběhám a čím víc o nich přemýšlím, tím víc se mi líbí. Dají se totiž použít opravdu skoro vždy a všude. Krátký i dlouhý trail. Závod i výklus. Vůbec mi nevadí ani na dlouhých úsecích šumavských lesních asfaltek. Zkusil jsem v nich 35-kilometrový skyrunningový závod ve velmi různorodém terénu.
Vyvážit všechny vzájemně se vylučující požadavky muselo být velmi těžké: aby boty poskytovaly ochranu a byly trvanlivé, ale zároveň zůstaly lehké, pružné a prodyšné. Aby byly rychlé, ale přitom dostatečně tlumené a použitelné i na ultraběhy.
Ale povedlo se to velmi dobře.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: