Recenze: Altra Timp 2 – na trénink a dlouhé závody

Recenze: Altra Timp 2 – na trénink a dlouhé závody

Parametry

Značka Altra
Celé jméno recenzovaného výrobku Altra Timp 2
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 281 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby ne
Sklon pata - špička 0 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3999 Kč
Dodává a-running.cz
Více info na www.a-running.cz/

Zaujalo mě

  • Široký footshape střih (znak u všech modelů Altra)
  • Vysoké tlumení v kombinaci s nízkou hmotností
  • Univerzálka do různých terénů
  • Pevnější materiál svršku

Shrnutí recenze

Novinka Altra Timp 2 s sebou přináší mix klasických Altra vlastností (FootShape, zero-drop atd.) a mnohých novinek, které překvapí i ty, kteří mají zkušenost s předešlým modelem Timp 1.5, čímž vyplňuje prázdné místo mezi modelem Olympus (extrémně tlumená) a Lone Peak (méně tlumená).
Míra tlumení zůstala na velmi vysoké úrovni, vylepšil se dizajn, změnily se použité materiály. Přesto (nebo díky tomu?) jsou bot lehčí než jejich předešlá verze. Dělá to z nich velmi univerzální pár bot do každého botníku na všechny příležitosti od lehkých tréninků až po ultra-trailové závody.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Hned na začátku misím čtenáře této recenze rozdělit na dvě skupiny. První jsou ti, kteří Altry znají, používají a mají je rádi. Druhá skupina jsou ostatní, kteří Altry ještě na nohách neměli. Proč toto rozdělení? Pro „staré Altráky“ může být tato bota takovým neAltra modelem, více se blížící klasickým botám. Pro ostatní jsou stále velmi širokou a komfortní papučí. Ani, díky použitým materiálům a nové konstrukci je oproti jiným modelům nebo starším verzím Timp trochu pevnější a rovnější. Boty si zachovávají FootShape standard, ovšem prostor pro palec je nižší a je více cítit vyztužený materiál v oblasti prstů a nad nimi. Na druhé stranš musíme říct, že pevnější okop je velmi efektivní a nárazy kamínků nebo mírná zakopnutí přežijete bez trvalých následků a nadávek. Na celém svršku e použitý zdvojený mesh, který je velmi prodyšný a kopce udýchal omnoho lépe než já. Pata a okolí kotníku jsou zpevněné tak akorát – nic neškrtí, ale přesto drží.

Okop

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

A dostáváme se k nejdůležitější změně, kterou si Timpy v přerodu z modelu 1.5 na 2 prošli. Pod chodidlem je komfortních 29 mm odpružení, které nohu udržují v pohodlí. Ale zároveň neubírá na jistotě a pocitu bezpečí. Jak je možné, že si Timpy zachovali takovou luxusní dávku tlumení, ale zároveň shodili 30 g? Odpověď zní Quantic. Teda změna použitého materiálu tlumící vrstvy a nahrazení starších materiálů A Bound a EVA. I přes nižší hmotnost je Quantic velmi flexibilní, otázka je, zda se nezmění výdrž pěny. Během mého 300km testování jsem ale necítil žádnou změnu.

Tentokrát Altra vynechala RockPlate, teda vrstvu chránící před ostrými hranami skal a kamenů. Při takto hrubém tlumení jsem však necítil žádný tlak na chodidlo a i při exponovanějších sebězích jsem se cítil velmi bezpečně.
Zajímavostí je i hrubší vložka v porovnání s předcházejícími modely. Může to být taky malá náhrada za chybějící RockPlate.

Skoro jsem zapomněl zmínit drop, ale když jde o Altry, tak jsme samozřejmě na nule a chodidlo tak zůstává ve své přirozené poloze.

Mezipodešev Quantic

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Altra Timp 2 je jeden z nejuniverzálnějších modelů, které aktuálně trh nabízí. Řekl bych, že nevyniká žádnou specializací ne jeden konkrétní druh povrchu. Není to krosovka ani traktor do bláta. Ale právě to může být výhoda tohoto modelu.
Podrážka je i v této verzi postavená na MaxTrac pryži, která je velmi pevná a natáhnutá přes celou délku topánky. Aktualizací prošla struktura podrážky. Celkem jsem napočítal 9 různých tvarů špuntů. Právě tato variabilita má zabezpečit správný grip v každém terénu.
Musím říct, že i v prudších sebězích nebo měkkém terénu mě boty drželi, přestože to nejsou žádné kopačky.

Slabinou Timp 2 je jejich fungování v hlubokém blátivém terénu. Jak jsem ale psal výše, je to kompenzace za velmi široké spektrum využití. Co ale mnozí běžci mohou ocenit je velmi příjemný pocit na tvrdším povrchu nebo při přeběhu asfaltových úseků.

Důležitou změnou, kterou nemůžu vynechat a velmi jsem ji ocenil (a podle diskuzí na internetu nejsem zdaleka sám), je zrušení prodloužené podrážky zpod paty, kterou altra používala jako ochranu před kamením.

Detail podrážky

Osobní zkušenost

Jako velký fanoušek značky Altra jsem z nových Timpů nadšený. Trvalo mi pár běhů a desítek naběhaných kilometrů, ale momentálně je to první volba pro trailové běhy. Nakonec jsem zvolil o půl čísla větší a díky tomu jsem vykompenzoval víc prostoru pro palec a větší pohodlí. Věřím, že si společně zvládneme ještě nějaký ten ultra-zážitek, protože podle sponzorovaných Altra běžců je to skvělá volba na 50 +, ale klidně i 100 a více kilometrové závody.

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: