Recenze: ALTRA TORIN 6 – pohodlně, přirozeně a lehce i na dlouhé vzdálenosti

Recenze: ALTRA TORIN 6 – pohodlně, přirozeně a lehce i na dlouhé vzdálenosti

Parametry

Značka Altra
Celé jméno recenzovaného výrobku ALTRA TORIN 6
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Dráha
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 278 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 0 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4.499 Kč
Více info na www.a-running.cz/

Zaujalo mě

  • komfortní svršek
  • stabilita došlapu
  • vylepšení patní části boty
  • univerzálnost podrážky

Shrnutí recenze

Rozdíly mezi modely jednotlivých značek jsou dnes zejména o drobnostech. Pokud se nějaká značka odlišuje opravdu výrazněji, je to právě americká Altra. Ta vsází na spojení nulového dropu podporujícího přirozený došlap, kvalitního tlumení zajišťujícího pohodlný běh i na dlouhé vzdálenosti a prostorné prstové části boty. Mixuje tedy to nejlepší z různých směrů, kterým se konstrukce běžeckých bot v posledních letech ubírá. Torin se řadí z pohledu značky Altra ke středně širokým, což ale ve srovnání s jinými značkami stále znamená širší, a tedy prostornější prstovou část boty. Z pohledu tlumení je pak Torin řazený mezi modely s vysokou mírou tlumení. Jedná se tedy o pohodlnou silniční botu nejen pro dlouhé vzdálenosti. S ohledem na příznivou hmotnost je pak dlouhý běh v modelu Torin 6 velmi, velmi příjemný. Z inovací oproti předchozím řadám vypíchneme mezi běžci oblíbené prodloužení patní části boty, které ulevuje zejména tlaku na achilovky. Přitom hmotností zůstal Torin 6 na úrovni svého předchůdce (plus pět gramů ve při velikosti 10,5 UK).

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Jako první musíme zmínit, že svršek je nejen funkční, ale zároveň designově velmi zdařilý, s efektem žakárové látky působí lehce a vzdušně již od pohledu. U modelu Torin 6 je svršek navíc příjemně měkký, pohodlný a skvěle prodyšný, zejména v prstové části. Ta se u modelů Altra tradičně vyznačuje daleko výraznějším prostorem, než je tomu u jiných značek. Respektování anatomického tvaru chodidla pak umožňuje lepší využití prstů pro stabilitu došlapu a zapojení do odrazu. Výraznou inovací oproti páté verzi je prodloužená patní část, která ulevuje tlaku na achilovky. Prodloužení je opravdu masivní a je zpravidla první čeho si na botě všimnete. Nebude při běhu na obtíž? Vůbec ne, naopak příjemně obepíná achilovku. Polstrování je celkově tužší, pěkně se po několika vyběhnutích natvaruje na nohu. Patní miska je měkká (bez plastové výztuhy) a pokud máte citlivější achilovky budete si v Atra Torin 6 běh opravdu užívat. Zajímavé je výraznější polstrování z obou stran pod kotníky, je nejen velmi pohodlné, ale zároveň pěkně fixuje nohu při došlapu. Parádně propracovaný je jazyk. Tenký, přesto pohodlný. Skvěle se natvaruje na nárt. Za povedené musíme označit „přifouknuté“ zakončení jazyka, které zpříjemní i razantnější utažení tkaniček. Ty jsou mimochodem jedny z nejlepších, které v poslední době prošly naším testováním. Tenké, ploché s výraznější pružností, a hlavně po zavázání nadmíru pohodlné! Pro ještě lepší uchycení nohy v botě je šněrování napojené na šikmo orientované fixační pásky po vnitřních stranách svršku.

 

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Nulový drop charakterizuje značku Altra stejně jako široká přední část boty. Také on přispívá k lepší stabilitě došlapu, bez nežádoucího přetěžování achilovek. Pěna je příjemně měkká, došlap luxusně pohodlný. Ne nadarmo se jedná o druhý nejvíce odtlumený silniční model americké značky s 28 mm tlumící pěny pod patou. Pocitově vnímáme při testu návratnost energie do odrazu, pěna Ego Max opravdu funguje, došlap je mechově měkký a pohodlný. Zároveň ale jistý, bezpečný, bez nepříjemného „zaplavání“ při došlapu. Nezanedbatelný vliv na stabilitu došlapu má v modelu Altra také prostornější prstová část umožňující výraznější zapojení prstů do práce chodidla při běhu.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka na silniční model vykazuje příjemnou torzní tuhost, která umožňuje přirozenou práci chodidla na nerovnostech. Přes nulový drop si podrážka zachovává tvar s lehce přizvednutou špičkou. To ve spojení s tužší podélnou ohebností pocitově usnadňuje překlopení boty do odrazu. Samotná podrážka je nejen odolná, ale zároveň skvěle univerzální, s výbornou trakcí nejen na silnici, ale i v lehkém terénu. Bez jakýchkoli plastových výztuh, kterým by mimo silnici hrozilo poškození. Drážky v podrážce ve tvaru mřížky (technologie Interflex) přispívají ke snadnějšímu ohýbání v tom správném místě a zároveň snižují celkovou hmotnost boty. Za výborný musíme označit odraz na mokrém asfaltu, také v tomto ohledu řadíme Torin 6 k tomu nejlepšímu z letošního testování.

Osobní zkušenost

„Torin 6 nejraději používám na volnější běhy pohodovým tempem, bez ohledu na vzdálenost. Zkrátka pokaždé, když nechci příliš tlačit na pilu a jen se pohodlně proběhnout nazuji měkké, superpohodlné a zároveň lehké boty Altra Torin 6. Běh v nich je velmi příjemný, bota mě nenutí do rychlého tempa, naopak nulový drop si přímo říká o „vychutnání“ si každého kroku. Žádný spěch znamená (alespoň u mě) výraznější prožitek ze samotného běhu. Torin 6 s oblibou beru také na lehký fartlek s uvolněnými na techniku běhanými rovinkami, nebo na cvičení běžecké abecedy, kde práci kotníků vnímám daleko intenzivněji než v botách s vysokým dropem. Není to pro mě bota na každodenní běhání, zároveň ale vím, že do mého běžeckého botníku rozhodně zapadá!“

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Michal

No běhá se v nich dobře. Jsou pohodlné, ale …
jdu je reklamovat, cca po 350 km se začal trhat svršek na vnitřní straně od podešve. Na obou botách současně. Používám je jen na pevném povrchu, takže bych čekal, že to vydrží mnohem víc. Na trail mám Altra LonePeak5 a ty mají už cca 2000 km a stále v pohodě, trochu ošlapaná podrážka, ale svršek pořád drží.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: