Recenze: Asics Gel-KAYANO 29 – minimalismus posunutý o (k)rok dopředu

Recenze: Asics Gel-KAYANO 29 – minimalismus posunutý o (k)rok dopředu

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku Asics Gel-KAYANO 29
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 270 g
Šněrování Klasické tkaničky
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy pronace
Infocena 4 799 Kč
Dodává Asics.com
Více info na top4running.cz/

Zaujalo mě

  • dynamika odrazu
  • vysazená pata dozadu pro stabilní došlap
  • svršek ze síťoviny

Shrnutí recenze

Historie modelu Kyano se začala psát již v roce 1993 a letos Asics přichází již s 29. modelem této tréninkové silniční obuvi s pronační podporou. Jelikož jde o vlajkovou loď Asics, můžete si být jisti, že jsou použité velmi pokročilé technologie a materiály – výrobci se opět podařilo snížit váhu boty při zachování kvalitního tlumení. Svým designem model potěší minimalisticky laděné běžkyně i běžce, stejně tak reflexní detaily na patě zlepší viditelnost za snížených světelných podmínek při podzimních výbězích.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Nově navržený svršek ze síťoviny vytváří ponožkový a přiléhavý střih. Díky použitému materiálu velikost boty odpovídá mé skutečné a není třeba si pořizovat větší, jako to u některých objemovek mám. Vývojáři si pohráli také s oblastí paty, která je krásně obemknuta měkkými vycpávkami. Díky tomuto prvku nabydete pocitu, že vám boty na noze krásně drží ještě před tím, než si je vůbec zavážete. Jazyk je středně silný, čímž je také velmi přizpůsobivý. Vnitřní síťovina je tak pohodlná, že se dá v botě běhat i bez ponožek. Celkově se model vyznačuje přiléhavým, ale přizpůsobivým střihem s pevnou patou.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Ačkoliv design paty je velmi podobný s předešlým modelem, nejvýznamnější změnou je měkčí a pružnější mezipodešev FF Blast Plus s příjemným odrazem. Od paty ke špičce vás čeká drop 10 mm. Po dopadu lehce přejdete přes střední část boty ke špičce, která je poměrně flexibilní a umožňuje překvapivě energický odraz až z palce nohy, na který si rychle zvyknete.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Guma podrážky Aharplus zůstala po testování nedotčena (kromě tréninků i běžné nošení a vyšší počet kroků v práci o hodinách tělocviku), což mě vede k přesvědčení, že vydrží nadprůměrný počet kilometrů. Zkosenou patu ocení hlavně rekreační běžci, kteří přes ni hladce došlápnou. Stabilizační technologie Litetruss je umístěna na vnější straně mezipodešve a je navržena tak, aby předcházela supinačnímu pohybu chodidla.

Doplnění

Všechny kolekce běžeckých bot Asics najdete v prodejnách TOP4RUNNING a SANASPORT.

Osobní zkušenost

Při prvním nazutí mě nejvíce překvapil desetimilimetrový drop a z vnějšku pevná část achilovky, která je však zevnitř vytvarovaná měkkým materiálem a krásně drží patu. Větší rozdíl výšky paty a špičky pomůže dynamickému odrazu, na který nejsem z trailových bot tolik zvyklá, a o to více jsem si ho při testování modelu užívala. Podobně, jako u většiny silničních bot, je zde použita prodyšná technická pletenina, která je dostatečně pevná, aby podržela nohu ve stabilní poloze i při vyšším tempu, ale zároveň se stále krásně přizpůsobí tvaru nohy a nemusíte se bát vyběhnout i bez ponožek.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: