Recenze: ASICS GEL-NIMBUS 24 – nekompromisní tlumení, nečekaná dynamika

Recenze: ASICS GEL-NIMBUS 24 – nekompromisní tlumení, nečekaná dynamika

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku Asics Gel-Nimbus 24
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Závod
Hmotnost 247 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 13 mm (dámská), 10 mm (pánská)
Podpora nohy neutrální
Infocena 4499 Kč
Dodává Asics.com
Více info na top4running.cz/

Zaujalo mě

  • Extrémní tlumení, včetně špičky boty
  • Dynamický odraz
  • Design svršku

Shrnutí recenze

Asics GEL-Nimbus 24 pokračuje v tradici mimořádně tlumících silničních objemovek řady GEL-Nimbus. Nový model se snaží vylepšit kvality svého předchůdce hned v několika ohledech: došlo ke zlepšení odrazu, posílení tlumení a zároveň ke snížení váhy – dle verze a velikosti boty o 10 až 20 g. Optimální využití bot se tímto posunulo od čistě dlouhých silničních běhů k širší paletě distancí, ať už na silnici a tvrdém povrchu. Aktuálně jde o nejměkčí a nejvíce odpruženou běžeckou obuv od ASICSu.
Boty nabízejí pocit skutečně extrémního tlumení a zároveň dynamického odrazu. Ideální jsou pro delší běhy a tempové tréninky. Na rychlostní tréninky jsou taktéž variantou, i když díky vrstveným tlumícím technologiím se samozřejmě nemohou srovnávat s odlehčenými speciálkami. Vedle skvělé funkčnosti nabízejí i vysokou kvalitu zpracování a velmi pěkný svršek.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek bot je vyrobený z jemné technické síťoviny. Designově je pěkně provedený díky atraktivní kombinaci textur a materiálů. Výrazné jsou i reflexní prvky, které zvyšují viditelnost za zhoršených podmínek. Pro řadu běžců může být důležité, že se svršek vyrábí z recyklovaných materiálů, čímž se při výrobě snižuje množství odpadu a emisí uhlíku. Síťovina je nicméně velmi jemná a proto je potřeba opatrnosti při krátkých přebězích terénu, kde může dojít ke kontaktu s keři nebo větvemi.
Od předchozího modelu zlepšila síťovina svoji prodyšnost, díky čemuž v botě dochází k většímu proudění vzduchu. Prodyšnost svršku tak vyhovuje našim průměrným klimatickým podmínkám – pro zimní tréninky je ale bota možná až příliš vzdušná. Šněrování je klasické a jazyk je dostatečně pružný.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Pro extrémní odpružení boty zakomponoval Asics do boty celou řada technologií. Hlavní novinkou je tlumení pěnou FF Blast+, která je velmi lehká a přispívá tak k relativně nízké hmotnosti boty. Pěna je i důvodem, proč je odraz o kus dynamičtější než v předchozím modelu GEL-Nimbus 23. V podešvi je třmen integrován prodloužením vrchní vrstvy Flytefoam do střední části chodidla.
Mezi četné tlumící technologie patří samozřejmě gel a dále technologie Flytefoam. O kompresi při došlapu se stará technologie 3D Space Construction. Stélka má tvar, který pomáhá pohodlnému nazouvání; navíc je pružná a pocitově tak pomáhá dynamice při odskoku. O mimořádnosti tlumení celkově hovoří to, že tlumení na patě má výšku 25 mm a na špičce 15 mm.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka kombinuje gumu a zpevněné prvky technologie Ahar, které se nacházejí na několika různých místech v podrážce. Guma se zdá být lehká a dle výrobce je pevnější a udržitelnější než běžné gumy podrážky. Stabilitě boty při prudkém pohybu, zejména v kluzkém prostředí, pomáhá ve střední části boty technologie Trusstic.
Při testování se bota chovala předvídatelně a poměrně stabilně. Velmi dobře držela i na vlhkém a kluzkém asfaltu. Není ale vhodná pro vyloženě kamenité povrchy; po krátkém testu v takto náročných podmínkách zůstaly v méně zpevněných místech podrážky (tj. na standardní gumě) stopy a oděrky.

Osobní zkušenost

Boty jsou mimořádně pohodlné. Tlumení je mimořádné výrazné a bota je dynamická. Na boty si člověk zvykne velmi rychle; po prvním lehkém otestování jsem je začala s nadšením používat prakticky na veškeré tréninky v městském prostředí, nejen na delší výběhy po asfaltu. Podrážka zvládla i další zpevněné povrchy kromě asfaltu; boty si vyzkoušely typicky pražské prostředí asfaltu, chodníků a tvrdých zpevněných cest, kromě toho zkusily i dráhové tréninky.
Testovala jsem dámskou variantu, přičemž dle výrobce je pánská varianta se liší v 3D konstrukci a kmenové a mezipodešvové pěně. Je samozřejmě otázkou, nakolik se unaví tlumící technologie po delší kilometráži, ale po prvních desítkách kilometrů je funkčnost perfektní a dojem velmi pozitivní. Určitě jde o typ bot, které by měl zvážit každý, kdo vyhledává silniční výběhy, požaduje kvalitní ochranu kloubů a přitom se chce vyhnout těžkopádnému nedynamickému tlumení. Boty bych zařadila do segmentu bot s vyšší kvalitou a díky tomu i s vyšší cenou. Nabízejí ale kvalitu a vysoké tlumící vlastnosti, do nichž se řadě běžců určitě vyplatí investovat.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: