Recenze: ASICS GEL-NIMBUS 25 – odvážná inovace přináší maximální pohodlí

Recenze: ASICS GEL-NIMBUS 25 – odvážná inovace přináší maximální pohodlí

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku ASICS GEL-NIMBUS 25
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Dráha
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 260 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4.999 Kč
Dodává Asics Austria Gmbh
Více info na www.asics.com/

Zaujalo mě

  • pohodlné tlumení
  • komfortní svršek
  • nízká hmotnost
  • propracované polstrování paty

Shrnutí recenze

Čtvrtstoletí modelu běžecké boty je už pořádná dávka zkušeností. Ale také tradice a očekávání běžců. Oblíbený model není snadné od základu předělat, navíc se snahou být ještě lepší. U ASICSu se toho ale zjevně nebojí a pětadvacátá verze objemové silniční boty ASICS Gel-Nimbus 25 tak přináší možná až nečekaně velké změny. Pěna mezipodešve pod patou se výrazně „přifoukla“, svršek je elastičtější s dokonalým usazením na noze, přibylo přizvednutí špičky podrážky usnadňující odrazovou fázi. Přesto je pojítko s předešlými verzemi spolehlivého tréninkového modelu zřejmé hned na první nazutí. Příjemně měkké tlumení a pohodlný, výrazně polstrovaný svršek. To jsou hlavní přednosti, které jako běžci oceníme zejména při „povinném“ nabíhání objemových kilometrů. Bota nyní působí celkově lehčeji, tlumení je komfortní při jakémkoli způsobu došlapu. Odvážná změna s pořádnou dávkou pohodlí!

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je příjemně elastický, dokonale se přizpůsobí tvaru nohy. Je zároveň optimálně prodyšný, v testu se díky výrazným únorovým změnám počasí potvrdila bezproblémová možnost celoročního používání. Špička je zevnitř doplněna zpevňující vrstvou, která zároveň navyšuje odolnost proti vlhkosti. Zcela integrovaný (všitý), výrazně elastický a prodyšný jazyk se přes pouze tenkou vrstvu materiálu pěkně usadí na nártu a nebrání ani opravdu dlouhému proběhnutí. Poutko na patě je nejen designově povedené, ale i praktické při nazouvání. V testu jsme nejvíce oceňovali propracované polstrování paty. Achilovky se krásně „zaboří“ do pořádné porce polstrování, při testování tak nezaznamenáváme sebemenší otlaky nebo oděrky. Pochválit musíme manžetu kolem kotníku, která dokonale přilne k noze. Povedeně zamezovala zapadání kamínků z posypového materiálu, kterých jsou zimní silnice plné.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Pořádná porce tlumení (pod patou více než čtyři centimetry) je nejen viditelná při prvním vybalení z krabice, ale především příjemná při prvním proběhnutí. Novinkou je PureGEL umístěný pod patou ve svrchní vrstvě mezipodešve. Je o 65 % měkčí než předchozí gely. Spodní pěna FF Blast+ ECO je měkká a zároveň lehká, se znatelnou návratností energie. Dokonalá kombinace pohodlí! Ke snadnému odvalování boty do odrazu přispívá výraznější přizvednutí špičky, tzv. rocker. S ASICS Gel-Nimbus 25 tak hravě zvládnete nejen pomalejší objemové tréninky, ale i občasné zrychlení při fartleku. Přesto je bota především neskutečně pohodlná. Zároveň běžce nikam netlačí, ani z pohledu tempa, ani způsobu došlapu. V ASICS Gel-Nimbus 25 je příjemné jak kratší pohodové proběhnutí, tak i pořádně dlouhý vytrvalostní trénink. Stabilita došlapu je přes výrazné tlumení příkladná, přispívá k tomu i šířka mezipodešve, zejména její středové části.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Oproti předchozím verzím Nimbusů ubylo kontaktní pryže na podrážce. Ta je nyní hladší bez ostřejších hran podporujících univerzálnost použití. I tak byl odraz v testu jistý a bezproblémový nejen na asfaltu ale třeba i na pískových parkových cestách. Díky jednoduchosti podrážky nehrozí nepříjemné zasekávání kamínků, absence plastových elastomerů zároveň snižuje náchylnost k poškození. Zvýšené životnosti nahrává také odolnější pryž AHAR+ (s vyšším obsahem uhlíku) umístěná pod patou, tedy v místě s nejčastějším opotřebením. Po necelé stovce testovacích kilometrů nevykazuje podrážka výraznější opotřebení, kontaktní pryž je přesně tam kde má být.

Osobní zkušenost

Testerka Petra: „Od prvního proběhnutí jsem si užívala neskutečně pohodlné tlumení. Bota působí na noze pocitově daleko lehčeji, než skutečných 270 gramů při velikosti 7 UK. Běhání v nich je opravdu pohodlné, na silnici si připadáte jako na lesní pěšince. Přes obrovskou porci pěny pod patou vůbec nevnímáte tvrdý povrch, přesto se bota nijak nepříjemně nedeformuje při došlapu. Došlapuji spíše na patu a u ASICS Gel-Nimbus 25 mě příjemně překvapilo plynulé a hladké přehoupnutí do odrazu. Přizvednutá špička usnadňuje odraz, mám pocit, že bota běží vlastně sama. Nadšená jsem z příjemně elastického a prodyšného jazyku, včetně celého šněrování. Mám pocit, že neobouvám botu, ale pouze ponožku. Žádné shrnování do stran, žádné otlaky od tkaniček. V ASICS Gel-Nimbus 25 je parádní i pomalé, vysloveně regenerační klusání, kdy odpočívá nejen hlava, ale v tomto případě i nohy. Pro mě jedna z nejpohodlnějších bot, v kterých jsem měla možnost běhat. Povedená, pohodlná, a navíc ještě pěkná!“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: