Recenze: ASICS GEL-NIMBUS 26 – nohy jako v bačkorách

Recenze: ASICS GEL-NIMBUS 26 – nohy jako v bačkorách

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku ASICS GEL-NIMBUS 26
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 250 g
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4.799 Kč
Dodává ASICS
Více info na top4running.cz/

Zaujalo mě

  • komfort při běhu
  • dobrá přilnavost na mokrém povrchu
  • nerozvazující se tkaničky
  • o čtvrtinu nižší uhlíková stopa

Shrnutí recenze

Značka ASICS v poslední době urazila opravdu dlouhou cestu od některých předchozích modelů a zakládá si na perfektní kvalitě, lehkosti a pohodlí. V nové sezóně přišla již tradičně s další botou z řady ASICS Gel-Nimbus, tentokrát už 26. Je to bota jako dělaná pro nabíhání zimních a jarních objemů, při kterých se chcete cítit jako v bavlnce. Vysoké tlumení, spousta materiálu okolo nohy, elastický jazyk a límec z úpletu obepínající achilovku. V takových botách můžete běhat pohodlně opravdu každý den. Není to ale bota na rychlejší a intervalové tréninky, vhodnější je opravdu k nabíhání objemů a tréninku vytrvalosti. Přesto s vámi zvládne absolvovat i fartlekový trénink nebo úseky s abecedou a důrazem na techniku běhu.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Pletený svršek těsně obepíná nohu, kterou na jednom místě bez hnutí drží i měkký elastický jazyk a límec z úpletu. Polstrování je silné i v okolí paty. Svršek je sice prodyšný, ale v létě nebo teplejším období se v něm noha pravděpodobně snadněji zpotí právě kvůli té spoustě materiálu, který nohu obepíná. V zimním období, kdy jsem boty testovala i v mínusových teplotách, naopak napomáhá tomu, aby běžci nebyla zima. Výrobce navíc upozorňuje, že je svrchní materiál alespoň ze 75 procent vyrobený z recyklovaných materiálů, aby se snížilo množství odpadu a emisí uhlíku. To platí i u podšívky, u které je při výrobě a jejím barvení snížena spotřeba vody přibližně o jednu třetinu a emise uhlíku až od polovinu.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Technologie PureGEL je v kombinaci s odpružením FF BLAST PLUS ECO zárukou velmi měkkého došlapu. Jde o nejměkčí odpružení, které od značky ASICS může vůbec běžec dostat. I podešev OrthoLite X-55 pak zlepšuje pohodlí při došlapu. Tlumí nárazy a dopomáhá k měkčímu dopadu, což ocení především běžci na konci dlouhého výběhu, kdy jsou nohy už unavené a začne pokulhávat i technika došlapu. Na druhou stranu sice technologie PureGEL poskytuje došlap do měkka a komfortu, znamená to ale i ne příliš rychlé přechody a odezvu. Pod patou je výška tlumení 42 milimetrů, pod špičkou 34 milimetrů. Tato čísla opravdu ilustrují maximální tlumení a pohodlí při došlapu.

 

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážku tvoří pryž ASICS GRIP, která pomáhá s lepší trakcí a zaručuje i její vyšší odolnost. To samé má na starosti i podešev z pryže AHAR PLUS, která také zlepšuje odolnost podrážky. Dohromady tvoří novinku HYBRID ASICSGRIP, která zajišťuje opravdu výbornou přilnavost a trakci. Na mokrém povrchu boty Gel Nimbus 26 poslouží stejně dobře jako na suché silnici.

 

Osobní zkušenost

„Oproti řadě Gel-Nimbus 25 nejde sice o tak měkkou botu, ale stále je to jedna z nejtlumenějších bot, kterou jsem kdy obula. Bohužel to ale nemusí být pro každého. Troufnu si podotknout, že běžci s nižší váhou mohou mít pocit, že v botě plavou a nemají tak dobrý kontakt s povrchem. Přesto je to ale velmi kvalitní lehká bota jako stvořená na zimní přípravu, kdy běžec nabíhá velké objemy kilometrů. Zkrátka máte nohy jako v bačkorách. Co mě naopak ale opravdu velmi uspokojilo, protože se s takovým problémem potýkám u jiných značek i předchozích modelů této boty, jsou tkaničky. Často se mi stává, že při prvních bězích musím několikrát zastavovat a tkaničky opětovně zavazovat, než to vzdám a utáhnu je dvojitým uzlem. To ale rozhodně není případ bot Gel Nimbus 26. Jakmile si boty před během zavážete, noha se ani nehne a tkaničky rozvazujete zase až před dveřmi domu. Samotnou mě velmi překvapilo, jak dobře boty drží na vlhkém povrchu a kluzkých kočičích hlavách v Praze. Tento model bych doporučila všem, kteří jsou zvyklí na měkký dopad, požadují vysoké tlumení a mají rádi komfort při běhu.“

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: