Recenze: Asics GEL-Trabuco 10 – Trailovka, která nemá žádnou slabinu

Recenze: Asics GEL-Trabuco 10 – Trailovka, která nemá žádnou slabinu

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku Asics Gel-Trabuco 10
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Závod
Hmotnost 305 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3599 Kč
Dodává Asics.com
Více info na top4running.cz

Zaujalo mě

  • Zdařilá kombinace tlumení a terénní podrážky
  • Kvalitní svršek v atraktivní barvě
  • Kapsička pro tkaničky

Shrnutí recenze

Ještě nedávno platilo, že nabídka trailových bot je poměrně úzká a vývoji bot se věnují hlavně specializované značky. Dnes je nabídka nesrovnatelně bohatší. Existuje celá řada modelů, které se liší ve filozofii konstrukce boty a v rozhodnutí, která vlastnost boty je klíčová. Některé modely preferují běžcův těsný kontakt s terénem i za cenu méně šetrného přístupu ke kloubům. Jiné kladou důraz na pevnost svršku a ochranu nohy i v extrémních podmínkách, bez ohledu na horší prodyšnost. Další se soustředí především na kvalitu trakce.
Model Gel-Trabuco 10 od Asicsu se snaží ve všech dimenzích poskytnout dostatečnou hodnotu. Tím se liší i od předchozího specializovaného Modelu 9, který na českém trhu obsahoval vyšší tlumení a Gore-Tex, na druhé straně ale měl vyšší hmotnost. Namísto extrémů tak Asics nabízí především propracovanou trailovou botu pro kratší i delší výběhy v náročnějším terénu. Bota má solidní silikonové výplně a znatelné tlumení, vedle toho nešetří na propracované trakci, která botě dává stabilitu. Vyhovuje širokému spektru využití – výborně poslouží nejen v terénu, ale i pro přeběhy po zpevněných cestách. Celkově bych Gel-Trabuco 10 označil za atraktivní, všestranné a odolné trailové boty.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek bot je vyrobený z relativně prodyšné technické síťoviny, na kterou jsou dotištěné další detaily. Síťovina je kompaktní a nevpustí do boty nečistotu z terénu. Na pohled i na dotyk dělá svršek velmi dobrý dojem. Na špičce boty je navíc velmi pěkně provedená obsázka, která chrání prsty od okopu o ostré kameny nebo kořeny.
Šněrování je klasické a jazyk dostatečně pružný. Malým bonusem nakonec je navýsost praktická kapsička na tkaničky. Oceňuji i kvalitativní zlepšení ve srovnání se starším modelem Trabuco Max – ten měl zbytečně velký jazyk, který odstával. Tento nedostatek je v modelu GEL-Trabuco 10 odstraněn.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Boty se spoléhají na tlumicí systém ASICS-GEL™. V zásadě nejde o nic jiného než silikonové polštářky, které výrobce vkládá do míst, kde dochází k největšímu zatížení. Umístění závisí i na povaze boty – v případě trailových bot jsou polštářky pod patou a pod hlavním kloubem palce, resp. v oblasti bříšek chodidla. V případě GEL-Trabuco 10 je tlumení znatelné, nikoli ale extrémně, aby chodidlo mohlo být v kontaktu se složitějším terénem a bota udržela stabilitu. Tlumení pomáhá i mezipodešev FLYTEFOAM™, dnes již velmi častý prvek tlumení od Asicsu.
Druhou významnou komponentou je opora DUOMAX™. Jde o tvrdší materiál ve střední části chodidla, který má za cíl snížit sílu, která vzniká ve fázi došlapu. Má pozitivní dopad zejména pro běžce s tendencemi k nadměrné pronaci, zde ale funguje jako stabilizující prvek před fází odrazu i pro ostatní běžce.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka je tvořena technologií ASICSGRIP™, kterou Asics vyvíjí pro své trailové boty. Vzorek na podrážce je propracovaný a s dostatečně bohatou strukturou. Botě nechybí vyztužení podrážky. Podrážka je pružná a přitom dostatečně robustní, aby ochránila plosku před ostrými kameny a dalšími ostrými hranami typu ostrých větví.
Při testování se bota chovala velmi dobře. Velmi dobře držela i na kluzkém mokrém svahu. Výstupky v podrážce zároveň nemají charakter „špuntů“, které jsou cítit na tvrdém povrchu; bota proto umožňuje bezproblémově kombinovat terén s přeběhy zpevněných cest.

Doplnění

Všechny kolekce běžeckých bot Asics najdete v prodejnách TOP4RUNNING a SANASPORT.

 

Osobní zkušenost

Boty jsem testoval v řadě terénů a na různých distancích a pokaždé splnily moje očekávání. Vyzkoušel jsem kromě jiného i stabilitu v prudkém bahnitém svahu po dešti a stabilitu na kamenném poli. Ocenil jsem, že boty mají všestranné využití a nezaměřují se jen na jednu funkci– snaží se šetřit klouby, přitom ale udržují kontakt s terénem; mají propracovanou podrážku, ale na rozdíl od jiných extrémních modelů nejsou výstupky v podrážce tak velké, aby znepříjemnily například přeběhy po asfaltu nebo jiném tvrdém povrchu. Má zpevnění, které se může hodit pro nohy se sklonem k pronaci, ale zpevnění na pocit nijak neomezuje. Síťovina a syntetika jsou dostatečně pevné, zároveň jsou ale prodyšné a jejich struktura vypadá velmi dobře.
Model Gel-Trabuco 10 od Asicsu se snaží ve všech dimenzích nalézt rozumný přístup. Pro mne osobně jde o propracované a univerzální „trailovky“, které si velmi rád nazuji pro kratší i delší výběhy terénem. Navíc výrazná barva „shocking orange“ mi přijde – a věřím že i dalším běžcům – jako skvělá volba. Nazout si tyto trailovku je tak radost sama o sobě.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: