Recenze: Asics Novablast 4 – pohodlí pokračuje, rychlosti přibývá

Recenze: Asics Novablast 4 – pohodlí pokračuje, rychlosti přibývá

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku Asics Novablast 4
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink
Hmotnost 260 g
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3.599 Kč
Dodává Asics Austria Gmbh

Zaujalo mě

  • dynamické tlumení
  • tempová univerzálnost
  • pohodlný a prodyšný svršek
  • stabilita došlapu

Shrnutí recenze

Pohodlné tlumení, nízká hmotnost a pocitově znatelná návratnost energie do každého odrazu to jsou hlavní poznávací znaky čtvrté řady oblíbené tréninkové boty NOVABLAST od japonské značky ASICS. Mírně upravená geometrie mezipodešve se zvýrazněním rockeru špičky, či lehce prostornější prstová část jen podtrhují nabízené pohodlí boty určené pro každodenní trénink. Drobnou změnou prošlo také natvarování kontaktní pryže podrážky po stranách, se zachováním „ostrůvku“ pod prstovou částí boty. Nová verze ještě více rozevírá spektrum využití povedené tréninkové boty. Ještě rychleji, každý den! Oproti vydařené předchozí verzi je zřejmé navýšení rychlostních schopností boty, působí zkrátka živěji. Dlouhé běhy i rychlejší tempové tréninky tak nyní zvládá ASICS NOVABLAST 4 skvěle a naprosto s přehledem. Odolnost, pohodlí a především všestrannost, nic z toho NOVABLAST 4 nechybí. Skvělá univerzálka pro každodenní trénink!

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Oproti předchozí verzi je svršek o něco tenčí, navíc v prstové části výrazněji perforovaný. Přesto ani při běhu na sněhu a při teplotách těsně pod nulou nám v Novablast 4 zima nebyla. S velkou pravděpodobností tak bude tento model skvěle použitelný po celý rok. Jazyk má v prostřední části znatelné navýšení materiálu pro lepší pohodlí i při razantně utažených tkaničkách. Střihově prošel také obměnou, tak aby umožňoval snadnější natvarování i pro širší chodidlo, či vyšší nárt. Nechybí ani perforování v jeho spodní části. Opravdu výrazné je polstrování kolem paty, vypadá výraznější i ve srovnání s loňskou verzí. Achilovky se krásně zaboří do pořádné porce pěny a při běhu si doslova lebedí. Maximální pohodlí! Přibylo také poutko na patě, nejenže na běžecké botě dobře vypadá, ale především opravdu usnadní nazouvání. Velmi zdařilý je rovněž celkový design boty. Spojení jedné barvy (byť v několika odstínech) a natvarování mezipodešve ve stylu origami vypadá nádherně, ve skutečnosti (díky plastickému efektu) ještě lépe než na fotkách.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Zdá se, že se u ASICS NOVABLAST 4 se nadmíru povedeně podařilo vyladit rovnováhu mezi mírou tlumení a návratností energie do odrazu. Ten je navíc pocitově velmi snadný i díky zvýraznění rockeru, který usnadňuje překlopení boty na špičku a spoluvytváří hladký přechod do dalšího kroku. Navíc princip tlumení je díky speciální konstrukci mezipodešve podobný tomu, který známe z trampolíny. O pohodlí se stará pěna FF BLAST™ ECO PLUS, která je navíc šetrnější k přírodě a z 20 % vyrobena z recyklovaných materiálů. Tlumení je možná o něco málo tužší než u předchozí verze, bohatě to ale vyrovnává navýšením stability. Nový model je o celých pět milimetrů širší než třetí verze. Zejména u velmi dlouhých běhů je tedy stabilita došlapu znatelná, především v závěrečné části při výraznějším nástupu únavy. Přitom pohledově bota působí přesně naopak. Více než čtyřicet milimetrů (41,5) pod patou může vyvolávat pochyby směrem ke stabilitě došlapu. Ta je ale díky vyváženému tlumení naprosto příkladná.

Postřehy testera k podešvi: „První testovací výběh byl za velmi špatného počasí, vítr, zima a déšť, tak jsem běžel v pomalejším, zahřívacím módu, kde bylo cítit především úžasné pohodlí, dokonalé tlumení, ale nejvíce mě překvapilo až agresivní, ostré tvarování špičky podešve, což dávalo značný impuls při odrazu, a to i v pomalé rychlosti. Při dalších, rychlejších výbězích, už za lepšího počasí jsem mohl naplno ocenit vychytaný tvar podešve, který umožňuje rychlý, plynulý přechod mezi dopadem a odrazem, bota běžce přirozeně udržuje v pohybu a při odrazu dává jakýsi dynamický impuls.“

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Drop zůstal na osvědčených osmi milimetrech, pro tréninkové použití zřejmě ideální, ať už běžíte svižnější úseky, nebo velmi dlouhý vytrvalostní trénink. Pocitově jsme se v Novablast 4 o něco lépe cítili při tempových úsecích, nebo fartleku s úseky do kopce, ale celkově je to opravdu velmi univerzální tréninkový model. Změnil se materiál kontaktní pryže (nově AHAR Lo), ta je nyní měkčí (s nižší hustotou) a po testování potvrzujeme její velmi dobrou trakci za mokra. K našemu překvapení bota neklouzala ani na sněhu a byla velmi stabilní i na nerovnostech. Naprosto bezproblémové bylo také proběhnutí v lehčím terénu.

Osobní zkušenost

Tester Miroslav Gottlieb

„Po vybalení z krabice mě Novablast 4 zaujaly na první pohled výraznou barvou a poměrně mohutnou podešví. Neodolal jsem a boty na zkoušku hned nazul, rád dám na první dojem a ten byl velmi příznivý. Lehce se nazouvá, krásně obepíná chodidlo a je opravdu pohodlná. Boty jsem obdržel pouze týden před náhlým nástupem zimy, tudíž jsem stihnul pouze tři výběhy bez sněhu, dvakrát na mokrém asfaltu a jednou na mokré dráze, další testování proběhlo už výhradně na sněhu, převážně v okolí švýcarského střediska St. Moritz. Již první vyběhnutí byl doslova zážitkem. Na silnici jsem toho v Novablast 4 z důvodu množství napadaného sněhu odběhal méně, než bych chtěl, ale o to větším překvapením bylo chování boty na sněhu. A to jak na tom udusaném, tvrdém, tak i na čerstvém prašanu. Celkově jsem z bot opravdu nadšený, dokonce mě v průběhu testování, kdy jsem běhal výhradně v těchto botách přestal bolet i můj zatuhlý nárt. Víceméně cely rok mě trápí bolest achilovky a nártu, po třech týdnech běhání v botách Asics Novablast 4 tyto bolesti zmizely. Mé závěrečné hodnocení? V botách jsem naběhal asi 150 km a v mých očích je to dokonalá univerzálka, která běžce podrží na asfaltu i v lehkém terénu, má krásnou dynamiku, je stabilní a výborně odtlumená.“

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: