Recenze: ASICS Trabuco Max 3 – trailový traktor, který přejede všechno

Recenze: ASICS Trabuco Max 3 – trailový traktor, který přejede všechno

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku ASICS Trabuco Max 3
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink
Hmotnost 298 g
Sklon pata - špička 5 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4.299 Kč
Dodává ASICS

Zaujalo mě

  • tlumení pěny FF BLAST™ PLUS
  • povedené tkaničky
  • trakce v měkkém terénu
  • stabilita došlapu

Shrnutí recenze

ASICS je značka s dlouholetou tradicí. Dlouho jsem ji považoval za značku kvalitní silniční obuvi, ale nenechte se mýlit. ASICS umí i v trailu. Důkazem je třetí verze modelu Trabuco Max. Velice tlumená objemová bota s příjemným zakřiveným tvarem (technologie ASICS Guidesole), která vybízí k dalším a dalším krokům. Pokukujete po nějaké botě na každodenní běhy tak nějak všude, kam se zrovna bude nohám chtít nebo hledáte botu na ultra závody? Tak zbystřete, Trabuco Max 3 by vás mohl zajímat!

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek působí velice odolně a přitom prodyšně. Není přeplácaný různými stabilizačními prvky, a přesto pěkně obepíná nohu a dostavuje se pocit jistoty. Okop je dostatečně velký a pevný, a tak nehrozí modřiny při drobném nárazu do nějakého kamene nebo kořenu. Ale s tím, jak hodně je bota tlumená, je vlastně dost těžké do nějakého kamenu špičkou narazit. Špička je široká tak akorát, jak by u objemovky měla být a do boty se v pohodě vejde i někdo se širším chodidlem. Pro mě jsou příjemným překvapením tkaničky. Dlouho jsem se u trailových bot klasickým tkaničkám vyhýbal, protože prostě nechcete někde v půlce seběhu bojovat o život kvůli rozvázané tkaničce. Technický terén je docela náročný, proč si to ještě ztěžovat. Nicméně zde ASICS odvedl skvělou práci a tkaničky se mi ani jednou nerozvázaly. Navíc je u šněrování praktické gumové poutko, kam můžete tkaničky schovat, aby nikde nepřekážely. Ve dvou místech jsou ještě tkaničky provlečené přišitými očky (pásky) – díky nim mám pocit ještě lepšího obepnutí chodidla. Jazyk je měkký příjemný a nikde netlačí. Opatek je také příjemně polstrovaný, což se na dlouhých trasách hodí. Velká poutka na zadní straně jsou výhodou při nazouvání.

 

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Tlumení má Trabuco Max 3 na rozdávání. 43 mm na patě a 38 mm na špičce, to je opravdu „cihla“. Naštěstí se to nepodepisuje na hmotnosti. 298 g (pánská velikost UK 9) je při takové porci tlumení úctyhodných. 5mm drop je dle mého názoru dobrý kompromis. Při takovém množství pěny pod patou by byl větší drop akorát na škodu a seběhy by byly velice nepříjemné, zvlášť pro běžce, kteří jsou zvyklí došlapovat spíše na patu. Použitá pěna FF (FlyteFoam) Blast Plus tlumí skvěle a má vysokou návratnost energie. Ani po dlouhých výbězích (25–30 km a více) nejsou chodidla nijak obouchaná a stále víte, že další kilometry nebudou problém. Pěna FF Blast Plus je opravdu měkká, a tak je každý došlap pohodlný jako na obláčku. Přitom však nemáte pocit, že byste se do boty zabořili a ta nechtěla chodidlo pustit ven.

 

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Trabuco Max 3 je „univerzální“ trailovka. Univerzální v uvozovkách, protože to slovo u trailovek nemám moc rád. Ano, dá se použít na prakticky všech površích, ale nikde nebude nejlepší a vždy se bude na tvrdším povrchu podrážka sešlapávat rychleji než u silničky. Pokud jde o měkký povrch, hlubší bláto, tak tady se Trabuco Max 3 trochu vymyká. U bot podobného typu je běžné klouzat v technických pasážích blátivých seběhů až dolů, ale Trabuco Max 3 drží v takovém terénu jako přilepený. Za to může hlavně podrážka ASICSGRIP a šířka boty. S takovým tlumením, jaké Trabuco Max 3 nabízí, je důležité myslet i na šířku, a ASICS v tomto případě myslel na všechno. Bota je stabilní jak na šotolině, tak v technickém terénu, kde je stabilita důležitá, aby nedocházelo ke zbytečným zraněním. Příjemný přechod z dopadu do odrazu zajišťuje tvarem boty technologie ASICS Guidesole rocker. Mimo to i trochu zrychluje krok, pokud se někdo zaměřuje na čas.

Osobní zkušenost

Co na ASICS Trabuco Max 3 říkám? Obrovskou výhodou je všestrannost, kterou bota nabízí. Ať jsem vyběhl kamkoliv, mohl jsem se na ni spolehnout. Hloubka dezénu je 4,5 mm, na silnici nepůsobí tak divně a v blátě drží lépe, než bych čekal. To mě spolu se stabilitou překvapilo nejvíc, a to velice pozitivně. Další příjemné překvapení byly již výše zmíněné tkaničky a ASICS Guidesole rocker. Díky němu je odval super a na dlouhých tratích pomůže. Do mírných běhavých kopců je to prostě paráda. Je však třeba si na to dávat pozor, minimálně při prvním výběhu. Klus začíná zlehka, vše je zalité sluncem a pak zjistím, že běžím první kilometr pod 4:40… takhle by úplně výklusy vypadat neměly. Takže na začátku je dobré se krotit a najít si svůj rytmus. Boty jsem protáhl kdejakým šíleným terénem, a kromě špíny jsem na svršku zatím nenašel jedinou vadu na kráse. Co by ale botě nemuselo zcela sedět, jsou rychlé seběhy po asfaltu, tam podrážka dost trpí a mohla by se tak, opotřebovat rychleji, než by bylo zdrávo. Ale to je něco, s čím se dá u trailovek počítat. Nemohu se pořád moc sžít s jedinou věcí – a tou je tlumení. Není špatné, jen je ho na mě hodně. Když nemám moc představu po čem běžím, tak se necítím jistě. Z toho taky vycházela má počáteční nedůvěra týkající se technických seběhů, ale i tam se bota nakonec osvědčila. Pojďme si to tedy shrnout. Trabuco Max 3 je skvěle odtlumená trailová objemovka na dlouhé výběhy nebo na závody dlouhých vzdáleností (horský maraton a více), která vás určitě dostane do cíle, i kdyby padaly trakaře – prostě takový trailový traktor, který přejede všechno. Nejvíc se bude hodit tomu, kdo s trailovým během teprve začíná, chtěl by zvyšovat vzdálenosti naběhané v terénu, a přitom si nezničit nohy. Skvěle poslouží i těžšímu běžci.

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: