Recenze: Běžecké hole ROCKLAND Booster – lehký a skladný pomocník nejen do stoupání

Recenze: Běžecké hole ROCKLAND Booster – lehký a skladný pomocník nejen do stoupání

Parametry

Značka ROCKLAND
Celé jméno recenzovaného výrobku ROCKLAND Booster
Typ Běžecké hole
Materiál 1 Karbon
Materiál 2 EVA pěna
Materiál 3 Vlákno Dyneema
Materiál 4 Slinutý karbid
Hmotnost 136 g
Infocena 2.899 Kč Kč
Více info na rockland.com.pl/en/

Zaujalo mě

  • nízká hmotnost
  • tuhost v odrazu
  • snadná manipulace
  • pohodlné poutko

Shrnutí recenze

Novinka v nabídce polské značky ROCKLAND, extrémně lehké skládací běžecké hole Booster, prošla naším zimním testováním. Hlavním materiálem jsou karbonová vlákna, které doplňuje lehká pěnová anatomicky tvarovaná rukojeť umožňující pevný a jistý úchop. Čtyři části po rozložení udržuje pohromadě odolné lanko a v praktickém balení naleznete i vyměnitelné talířky, gumové koncovky nebo pásky se suchým zipem pro bezpečné sbalení. Příslušenství umožňuje doladění pro různé podmínky, v testu jsme se tak s holemi bezpečně pohybovali na sněhu, zmrzlém podkladu, v běžném terénu, ale třeba i po silnici.

Hlavní část recenze

Materiál
Karbonový materiál při „záběru“ lehce propruží, přesto je odraz jistý a běžec se může do holí pořádně opřít. Na tvrdém povrchu je příjemným benefitem karbonu pohlcování vibrací. Přes svoji lehkost působí hole pevným, odolným dojmem a během testování nedošlo k žádnému viditelnému poškození. Samotná hůl je složená ze čtyř částí s kónusovým zakončením každého z nich pro bezpečné a jisté napojení dalšího dílu. „Zamykání“ zajišťuje vnitřní lanko, které povytažením a zaaretováním hůl dokonale spojí. V testu jsme si pochvalovali praktickou možnost dvou úchytů pro uzamčení lanka, které urychlí celkové složení holí. Hravě to zvládnete i za běhu. Snadnou manipulaci podporuje i případné doplnění o talířky, nebo gumové koncovky. Také jejich výměnu zvládáme v testu rychle a snadno.

Délka, váha
Pro testování jsme zvolili při výšce testera 182 cm délku holí 120 cm, což se ukázalo jako optimální zejména v členitějším terénu a pro volnější tempo běhu. Jedna hůl v této délce váží příjemných 136 gramů. V ruce o nich tedy prakticky ani nevíte. Při sbalení a uchycení na běžeckou vestu nijak neposkakují, pěkně drží na svém místě. Vzhledem k velmi snadnému a rychlému složení holí je možné volit jejich používání pouze v úsecích, kde jejich podporu využijete naplno, a naopak případné sbalení v místech kde se vám lépe poběží bez nich.

Poutko, rukojeť
Poutko vypadá na první pohled „obyčejně“, ale o to více příjemně nás v samotném testu překvapilo. Jemný, zároveň ale pevný textilní materiál se pěkně natvaruje na ruku a nezpůsobuje žádné nepříjemné tření ani při velmi dlouhém běhu. Rozšíření poutka směrem pod zápěstí umožňuje pohodlné zapření při odrazu. A pokud si s nastavením poutka trochu pohrajete lze doladit i jeho rozšíření na palcovou stranu ruky, což je při záběru o poznání příjemnější. Za drobnou nevýhodu považujeme možnost překroucení poutka při častějším skládání a rozebírání holí. Vrchní koncovka totiž umožňuje drobné povytažení a páska poutka se tak může přetočit a zkroutit. Je to ale také o cviku a zapracování holí, jakmile jsme o možnosti uvolnění věděli a dávali si na něj pozor, docházelo k němu jen ojediněle. Jednoduché poutko zároveň neumožňuje úplné uvolnění prstů, hůl je potřeba stále držet v dlani. To ale usnadňuje rozšíření rukojeti v horní části, těsně nad úchopem., takže hůl není nutné svírat nijak křečovitě. Samotná rukojeť je z příjemného pěnového materiálu, umožňuje bezpečný a jistý úchop i při zpocení rukou a na tvrdém povrchu navíc pohlcuje vibrace. Zároveň nestudí do dlaně v chladnějším počasí.

Celkový dojem
Lehké, pevné hole z kvalitního karbonu po testu hodnotíme zároveň jako odolné. Kromě nízké hmotnosti vynikají snadným skládáním, pohodlným poutkem a příjemným úchopem ergonomicky tvarované pěnové rukojeti, nebo „nezničitelným“ hrotem. Kvalitní je i příslušenství. Třeba talířky nejsou nijak přehnaně velké a poslouží tak jak na sněhu pro který jsou určené, tak i v létě v kamenitých pasážích tratě, kde zamezí nechtěnému zapíchnutí hole do úzkých štěrbin mezi kameny.

Osobní zkušenost
„Lehkost holí jsem v testu samozřejmě nejvíce ocenil ve strmých stoupáních. Do kopce je to s holemi o poznání snazší, s těmi lehkými ještě více. Nepustí vás do předklonu, ulevíte zádům a benefitem je zapojení svalů paží a trupu. Pocitově jsem na kopci s daleko menším úsilím než bez holí. Pro zkušenější běžce navíc běh s holemi dostává zase nový rozměr a impuls. Moc se mi líbilo jednoduché a snadné skládání holí, díky kterému nepřemýšlíte, zda má smysl hole složit, když je za nějaký čas opět plánujete použít, ale rozhodujte se opravdu podle konkrétní situace a smysluplnosti využití. Vše do sebe krásně zapadá, po složení ani nevidíte, že se jedná o skládací hole. Přes nízkou váhu a pohledovou křehkost musím potvrdit celkovou odolnost holí. Ani samotná hůl, ani pěnová rukojeť neutrpěly během testování viditelné poškození.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: