RECENZE: sporttester Coros Apex – lehký, hezký a s extrémní výdrží

RECENZE: sporttester Coros Apex – lehký, hezký a s extrémní výdrží

Parametry

Značka Coros
Celé jméno recenzovaného výrobku Coros Apex 42 mm
Typ techniky Sporttester
Doba provozu 80h - při UltraMax GPS / 25 h při Full GPS, 24 dní při normálním provozu
Materiál 1 Obrazovka: safírové sklíčko
Materiál 2 Tělo: keramika
Materiál 3 Pásek: silikon
Hmotnost 50.8 g
Barevné varianty černá, vínová, bílá
Údaje výrobce 1 Rozměry: 43 x 43 x 11.75 mm, Velikost displeje: 1.1 in. 218 x 218 (64 barev)
Údaje výrobce 2 Voděodolnost do 100 metrů, doba nabíjení: do 2 h
Údaje výrobce 3 Podporované sporty: běh, běh na páse, trailový běh, trekking, horské kolo, plavání v bazéně i venku, triatlon
Výbava 1 Navigace: GPS, GLONASS, BDS
Výbava 2 Optický monitor srdeční frekvence
Výbava 3 Barometrický výškoměr
Výbava 4 Akcelerometr
Výbava 5 Kompas
Infocena 8190 Kč
Dodává RAVEN
Více info na www.coros.com/

Zaujalo mě

  • Dlouhá výdrž baterie
  • Extrémně nízká váha
  • Hezký doplněk i mimo sportovní aktivity

Hlavní část recenze

(V této chvíli přinášíme recenzi ultraběžkyně Lucie Růžičkové po několika týdnech užívání. Pokročilejší funkce budeme v redakci testovat dále. Hned po Vánocích v kaňonech a pouštích Saúdské Arábie otestujeme přesnost GPSky, která by má být podle dostupných informací nadstandardní a v lednu pro změnu výdrž hodinek v zimních podmínkách na LH24.)

Do rukou, lépe řečeno na ruku se mi tentokrát dostaly k otestování hodinky americké značky Coros Apex ve variantě 42 mm.

Jakožto majitelka sportovních hodinek jiné značky jsem samozřejmě měla sklony k porovnávání a vzájemnému hodnocení. Nutno ale dodat, že technologové z Coros týmu si zjevně nekladli za cíl jakkoliv napodobovat ať funkce nebo design jiných sportovních hodinek, protože „Corosky“ jsou prostě jiné.

Nízká váha a dlouhá výdrž baterie

První věc, která mě dost překvapila, je nízká váha hodinek. Během tréninku jsem musela několikrát kontrolovat, zdali mám hodinky pořád na ruce. S tím souvisí i kvalita silikonového náramku, pod kterým se mi prakticky vůbec nepotila ruka, náramek nijak nedřel, a i na drobném zápěstí skvěle seděl.

Ovládání

Hodinky se ovládají otočným kolečkem, které naviguje v základním menu a po jeho zmáčknutí jako „výběr“. Dále jedním knoflíkem, který funguje jako tlačítko „zpět“. S tímto typem ovládání jsem se setkala po prvé, ale hned jsem se s ním sžila. Jen mám trochu obavu, že by v mrazivém počasí, když má člověk rukavice nebo prokřehlé ruce, mohlo jít ovládání trochu hůř.

Konektivita

Hodinky mají zabudované Bluetooth, kterým se jednoduše spojí se smartphonem nebo hrudním pásem. Pro nabíjení je součástí balení kabel, kde je na jedné straně 3 bodový konektor a na druhé klasické USB. Hodinky mají vestavěnou GPS.

Baterie

Výdrž baterie je jedna z věcí, která mě naprosto uchvátila. Za týden jsem musela nabíjet jen jednou, a to jsem každý den vykonávala nějakou aktivitu v rozmezí 1-2 hod i při využití GPS.

Hodinky nabízí mód běhu, kola, plavání, triatlonu a u každé disciplíny pak variace tréninků. Což se může zdát oproti konkurenci na trhu jako poměrně málo, na druhou stranu pro „čistokrevné“ běžce nebo cyklisty, kteří neovládají další desítky sportů je to naprosto dostačující. Já jsem si u běhu vyzkoušela intervalový trénink a byla jsem velmi spokojená, dokonce mě díky hodinkám tento typ systematického tréninku začal zase o něco víc bavit.

Pražská stovka – pokles baterie pouze o 30%

Zatěžkávací zkouška hodinek proběhla na závodě Pražská stovka, kde jsem chtěla ověřit hlavně výdrž baterie, kvalitu záznamu GPS a navigaci.
Běžela jsem pouze dětskou trať dlouhou 60 km a za necelých 8 hodin se baterie vybila jen o 30%. Navigace byla bezchybná, kolečkem se dá trať v hodinách zoomovat, což mi velmi pomohlo s orientací a při porovnání s ostatními záznamy byla GPS téměř totožná, včetně nastoupaných výškových metrů. Ještě musím pochválit funkci elektronického kompasu, která bude velký benefit pro určité typy běžeckých a adventure aktivit.

Další zkoušku jsem si pak dovolila ve fitness centru, kde jsem na cyklo trenažeru chtěla ověřit kvalitu snímání tepové frekvence. Srovnávala jsem hodnoty s jiným typem měření a hodnoty byly prakticky totožné.

Všechny údaje a statistiky jde samozřejmě sledovat v mobilní aplikaci, která je dle mého názoru graficky a uživatelsky velmi povedená. Kromě evidence jednotlivých tréninků zde samozřejmě najdete denní statistiky počtu kroků, srdeční tep a záznam kvality spánku. Mně osobně pak trochu chybí webové rozhraní aplikace, abych mohla statistky podrobněji sledovat na PC. Co ale funguje bez problému je synchronizace s aplikací Strava.

Sporttester Coros Apex bych s klidným svědomím doporučila, a už jsem tak dokonce i učinila. I přesto, že jde o sporttester, má elegantní vzhled a je tak ozdobou i velkým pomocníkem při každodenních aktivitách sportovce (či sportovkyně), který má zájem monitorovat svoje výkony a pokroky. A jak jsem zmínila na začátku, jejich lehkost a příjemnost nošení tento fakt jen umocňují. Jedná se o sporttester, který je skvělou volbou a i s ohledem na poměr cena/výkon. Za mě jsou COROS láska na první pohled a tu přeji s těmito hodinkami i vám.

 

UPDATE: Začátkem ledna jsme důkladně otestovali sporttester Coros Apex při mnoha dlouhých bězích v saúdskoarabských pouštích. Velká spokojenost: mimořádná výdrž baterie (v podstatě jsme ho nenabíjeli), přesná GPS i ve velmi úzkých skalnatých kaňonech. Fajn je i mobilní aplikace, kde je možné si hned prohlídnout veškeré údaje o právě dokončeném běhu.
Otestovali jsme také GPS navigaci, která funguje, jen v hodinkách není mapa, takže vás naviguje dle světových stran a šipky po trase, což je v podstatě dostačující. Do hodinek v posledních aktuálizacích přibyli další sportovní módy na zimní sporty a další aktivity. Statistiky a výstupy každé zaznamenané aktivity jsou víc než dostačující, dostanete data odpovídající např. placenému „Premium“ účtu na Stravě.

 

Pozn.: Hodinky Coros nejspíš dost zahýbou se zavedeným trhem dvou značek (Suunto, Garmin). Pokud chcete být v ČR jedni z prvních, kdo s nimi na ruce bude běhat (distrbuce v ČR začala až letos), stihnete si je ještě pořídit do Vánoc.

Skladem jsou například v TS BOHEMIA nebo v BIKEACTION.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Martin

Výdrž baterky vypadá hodně zajímavě. Jsem docela zvědavý, jak to dopadne na LH24. Podle rychlých počtů by to měly zvládnout. Tak tu pak, prosím, dejte vědět.

Michaela

Mám je zatím pár dní a baví mě. Výdrž baterky je skvělá, sledovat statistiky, které průběžně hodinky nezávisle měří, mě baví asi nejvíc. Je to tepovka (pokud je máte na ruce), atmosférický tlak, nadmořská výška, teplota a počet kroků.. další zkušenosti přidám, až je budu mít déle.

Michaela
Michaela:

UPDATE: poslední aktualizace přinesla i nové sportovní módy zejména pro zimní sporty – skitouring, skiing, mount climbing a pár dalších.

Komentáře jsou uzavřené.