Recenze: COROS VERTIX 2 – ohromná výdrž baterie a přesná GPS

Recenze: COROS VERTIX 2 – ohromná výdrž baterie a přesná GPS

Parametry

Značka Coros
Celé jméno recenzovaného výrobku Coros VERTIX 2 GPS Adventure Watch
Typ techniky Sporttester
Doba provozu 60 dní
Materiál 1 Řemínek: silikonový
Materiál 2 Pouzdro: titan
Materiál 3 Sklíčko: safírové s diamantovým povlakem
Hmotnost 91 g
Barevné varianty Lava, Obsidian
Údaje výrobce 1 1,4 palcový displej s rozlišením 280 x 280, 64 barev
Údaje výrobce 2 Paměť: 32 GB, voděodolnost: 10 ATM
Údaje výrobce 3 Velikost: 50.3 x 50.3 x 15.7mm
Výbava 1 Senzory: optický pulzní oxymetr, optický snímač srdečního tepu, senzor EKG, barometrický výškoměr, akcelerometr, kompas, gyroskop, teploměr
Výbava 2 Bluetooth® 5.0 Dual Mode, Wi-Fi®
Infocena 17499 Kč
Dodává Coros
Více info na coros.com/vertix2

Zaujalo mě

  • ohromná výdrž baterie
  • intuitivní ovládání
  • výborná přesnost GPS

Shrnutí recenze

Americká značka Coros není na sportovním trhu dlouho. Její počátky sahají do roku 2016 a teprve v roce 2018 přišla s první verzí sportovních hodinek. Její klíčové krédo je spojit kvalitní hardware a inovativní technologie, kdy sportovci se mohou spolehnout na vybavení i v těch nejextrémnějších podmínkách. Coros je i vzhledem k ceně spíše pro náročnější uživatele, ale bohatě se odmění plejádou funkcí a kvalitního materiálu. Testovaný sporttester Coros VERTIX 2 je toho důkazem. Ohromná výdrž baterie, velmi přesná GPS a jednoduché intuitivní ovládání. Pojďme se podívat pod pokličku této novinky.

Hlavní část recenze

Na první pohled

Coros VERTIX 2 zaujme na první pohled svými masivními rozměry i materiálem. 1,4 palcová obrazovka s rozlišením 280 x 280 umožňuje prezentovat všechny základní informace a statistiky, které během dne a na jedno kouknutí oceníte. Kromě času, dnešního data a nadmořské výšky zjistíte počet kroků, aktuální tepovou frekvenci, spotřebované kalorie nebo aktuální stav baterie. Dolním pravým tlačítkem si můžete údaj o nadmořské výšce změnit na počet vystoupaných pater, dobu pohybu nebo východ či západ slunce. Horním tlačítkem zase přidáváte osvětlení hodinek. A to je úplně vše. Coros totiž ovládáte tzv. korunkou. Pokud se chcete dostat do tréninkového módu, nastavit Wi-Fi či přidat jinou funkci, stačí na kliknout na postranní buton a rolovat v uživatelské nabídce. Oproti jiným modelům Coros  je korunka trochu více zapuštěna, to ji však neubírá na jednoduchém a intuitivním ovládání.
Hodinky jsou vyrobeny z prvotřídních materiálů včetně safírového skla. Nová titanová konstrukce je navíc 3x odolnější proti poškrábání než předchozí model VERTIX 1. Kvalitní silikonový řemínek se šířkou 26 mm a uchycením Quick-Fit podtrhuje příslušnost značky k extrémním outdoorovým podmínkám. A můžete ho jednoduše nahradit třeba i řemínkem konkurenčních modelů.

S aplikací Coros všechny statistiky pohromadě

Než půjdete poprvé běhat, stáhněte si aplikaci Coros, která je dostupná pro uživatele Android i iOS, oba operační systémy spolehlivě zvládají spárování přes Bluetooth. Správný model a sériové číslo hodinek pak načtete pomocí QR kódu, který je součástí balení. Postupně v aplikaci můžete nalézt statistiky vašich výkonů, ale i v prvé řadě informace o vašem životním stylu – spálené kalorie, čas cvičení (Coros vyhodnocuje i aktivity, při které neběžíte nebo nemáte zapnutou GPS pro určitou sportovní disciplínu), počet kroků, tepovou frekvenci a v neposlední řadě i dobu spánku. Párování s hodinkami probíhá v reálném čase. Pokud v aplikaci vyberete v nabídce symbol běžce, pak se vám objeví veškeré sportovní aktivity. V přehledné tabulce jsou barevně oddělené aktivity dle sportu, vidíte vzdálenost, rychlost, strávený čas a také datum s lokalitou. Když stisknete příslušnou aktivitu, větší část obrazovky pak pokrývá mapa, kterou lze změnit na 2D nebo 3D model,  s vyznačenou trasou a jednotlivou kilometráží. Další statistiky lze zjistit níže – ať už nastoupaná nadmořská výška, průměrná rychlost, grafické znázornění rychlosti či tepové frekvence. Aplikace také zhodnotí tréninkový efekt dané sportovní disciplíny a doplní mezičasy (pokud neběháte jednotlivá kola, pak při běhu jsou standardně nastaveny na 1 km, při jízdě na kole po 5 km). Aplikace Coros toho však umí mnohem více – jednotlivá data si můžete zaslat na e-mail, nastavit tréninkový plán, změnit obrazovku hodinek či přidat své oblíbené trasy.

Aplikace Coros.
Aplikace Coros

Unikátní GPS systém

Pojďme ale do terénu. Načtení GPS bylo poprvé pomalejší, ale při každém dalším tréninku se GPS načetla do několika málo sekund, pokud jsem startoval v podobné lokalitě. S hodinkami jsme v průběhu recenze docela cestoval, takže jsem mohl otestovat i načtení v různých částech republiky a také v zahraničí. A zde musím říci, že se jedná asi o jediný nedostatek Coros VERTIX 2 – načtení GPS bylo při výrazné změně lokality pomalejší, v řádu zhruba 30-45 sekund. Sporttester umí komunikovat se všemi pěti hlavními satelitními systémy (GPS, GLONASS, Galileo, QZSS a Beidou) ve dvou souběžných frekvencích současně. Vybrat si můžete ze třech 3 režimů, které se pochopitelně liší výdrží baterie a přesností GPS signálu:

  • Standardní GPS – hodinky mohou být v provozu až 140 hodin
  • All Systems On – doporučené výrobcem, výdrž až 90 hodin
  • All Systems + Dual FREQ On – pro technické lezení, výdrž až 50 hodin

Nutno dodat, že při nastavení jakéhokoliv režimu budete velmi spokojeni. Při testování s konkurečními modely v podobné cenově hladině se mi při běhání nejvíce osvědčil mód All Systems On, který vykazoval velmi přesné zakreslování GPS, díky čemuž jsme dosahoval opravdu „přesných kilometrů“ v rámci mé sportovní aktivity.  Na zvolené trase o délce zhruba 1,5 km vedoucí po sídlišti mezi domy, na louce, lesem a v parku vykresloval All Systems On přesnější trasu na mapových podkladech než konkureční model od Garmin.

Během výkonu

Při prvním běhání mě nepříjemně zaujala uzamčená obrazovka. Když jsem chtěl zastavit stopky, musel jsem tři sekundy čekat a držet tlačítko, než se otevře a já budu moci hodinky vypnout. Pochopitelně je to pouze o nastavení a pokud nechcete riskovat třeba v brzkém jaře, že se vám hodinky pokryté další vrstvou oblečení samy zastaví, jedná se o velmi dobrou funkci. Neoceníte ji ale při závodě či intervalovém tréninku. Naopak když se zastavíte, VERTIX 2 vám ukazuje strávenou dobu neaktivitou, což vás může vyhecovat ke kratší pauze na odpočinkovém místě nebo pomůže při intervalovém tréninku. Hodinky jsou jedny z mála, které nabídnou offline mapu. Předinstalovaná je mapa krajiny celého světa. Ze stránek výrobce je pak možné stáhnout topografické mapy jednotlivých regionů, na druhé straně nejsou příliš podrobné – bez větších detailů a popisků. Mapu můžete ale přibližovat a oddalovat pomocí korunky.

Další funkce potěší

VERTIX 2 přichází s vestavěným úložištěm 32 GB (část ale padne na firmware sporttesteru) pro ukládání rozličného obsahu, ať se jedná o trasy, tréninková data nebo hudbu. K hodinkám můžete připojit i Wi-Fi, což na první pohled vypadá nerealizovatelně s korunkou a dvěma tlačítky. Výběr sítě sice provádíte na hodinkách, ale heslo pak zadáváte v mobilní aplikaci. V neposlední řadě musím zmínit výbornou konektivitu s Bluetooth. Pokud máte nastaveny notifikace z mobilního telefonu, tak vzdálenost mezi zařízeními může být klidně i deset metrů a o danou informaci rozhodně nepřijdete.

Závěrečný verdikt

Ohromná výdrž baterie, velmi odolný a příjemný materiál i pro celodenní nošení, intuitivní a jednoduché ovládání, přesná GPS a řada užitečných funkcí pro váš trénink. A jako bonus: hodinky dostanete v krásné stylové krabičce z odolného materiálu, což oproti papírovému boxu je významná změna při jakémkoliv převážení. Hodinky můžete v pouzdru udržovat v suchu a v bezpečí. Pro někoho může být limitujícím faktorem cena, která je opravdu jen pro ty, co to myslí se sportováním vážně. Pokud chce Coros dotahovat náskok Garminu, a nutno říci, že se mu to velmi daří, musí se profilovat kvalitou a inovacemi. VERTIX 2 také nenabídnou menu v českém jazyce, to však pro většinu uživatelů nebude nijak limitující. Podtitul hodinek „GPS Adventure Watch“ se nezapře. Coros VERTIX 2 využijete pro vaše každodenní outdoorové dobrodružství.

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: