Recenze: Dynafit Alpine – pevná, rychlá, responzivní

Recenze: Dynafit Alpine – pevná, rychlá, responzivní

Parametry

Značka Dynafit
Celé jméno recenzovaného výrobku Dynafit Alpine
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Závod
Hmotnost 220 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 6 mm
Podpora nohy neutrální
Vyrobeno v jaké zemi Thajsko
Infocena 4250 Kč
Dodává Oberalp S.p.a.
Více info na www.dynafit.com/

Zaujalo mě

  • odolnost svršku
  • kombinace pohodlí a rychlosti
  • nerozvacující se tkaničky

Shrnutí recenze

Po dlouhé zimě s hojnou úrodou sněhu jsem už netrpělivě vyhlížela teplejší dny. Za okýnkem v Beskydech ale tvrdohlavě poletovali sněhové vločky a ukládali se poslušně na hromádku jako prvňáčci u zahájení nového školního roku. Než roztál sníh, zhodnotila jsem stav běžeckých bot, které dostali v mrazu a blátě pořádně zabrat. Statistika byla neúprosná – jedny dobrý silničky, dva páry rozbitých trailovek a jedny pofidérní hybridy, které jsem stejně pokaždé šoupla stranou. I proto mě potěšilo, když mi na mé narozeniny dorazili krásně nové, voňavé a barevné Dynafit Alpine. Chtěla jsem je trochu prošlápnout a tak jsem je vzala do práce, kde hned sklidili obdiv kolegyň.

Dynafit je značka na trhu dávno známá, spojována hlavně s lyžováním a skialpinismem. Už dávno se ale vymanila ze své zimní škatulky a teď dělá radost i teplomilcům. Musím však přiznat, že na zářivé modely trailových bot jsem nemálo krát pohlížela s nedůvěrou. Takhle barevné věci jsem jako dítě nikdy neměla a ani jsem takhle barevné věci nesměla jíst. Možná to mělo taky něco s neblaze dlouhým balíčkem růžových žvýkaček a bolestí břicha. Kdo ví.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

U svršku bych se ráda na moment zastavila. Já mám totižto se svrškama takovou sázku – vždy si myslím, že potrvá mnohem déle než popraská a potrhá se, ale svršky si to zjevně myslí jinak. Musím uznat, že jim dávám zabrat, bahno, voda, pak zas sucho, vyčerpaná boty často zuju a dál se o ně nezajímám. Oni se pak vspouzejí, protrhávají a vůbec, ten náš vztah nebývá harmonický. U Dynafit Alpine jsem si ale všimla, že jim to moje zacházení nijak moc nevadí. Navíc je bota ve vhodných místech zpevněna, a celé chodidlo je tak více chráněno. Na noze sedí jako ulitá, jistě k tomu přispívá i tenoučký, laserem vyříznutý, jazyk, který nikde neškrábe a hezky přilne k chodidlu. Vázaní je u Alpinů klasické, měkké tkaničky se však samovolně zlomyslně nerozvazují, takže stačí zavázat a celý den o nich nevíte.

Laserem vyřezávaný jazyk

 

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Mezipodrážku tvoří EVA pěna a svršek je z syntetického materiálu. Bota je lehounká, váží pouhých 220 g. S dropem 6mm se řadí někam doprostřed mezi závodní boty a tréninkovky. To znamená, že v téhle botě zvládnete rychlejší běh, ale i delší tréninky bez problémů a já bych se nebála je vzít ani na závod. Celkově bota působí pružně a hbitě, takže když chybí motivace k rychlejšímu tréninku, ona jí dodá. Tlumením se bota taky nachází někde uprostřed, je dostatečně pevná a zároveň responzivní.

Řešení opatku

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Dynafit Alpine má speciálně zaoblený tvar podrážky, tzv. Alpine Rocker. Tenhle tvar zajišťuje už zmíněnou pružnost ale také citlivost vůči terénu.  Dynafit Alpine je bota vhodná do nejrůznějších terénů – zvládne bláto, mokré kameny a překvapivě dobře i led. Je to díky podrážce obohacené gumovou směsí Vibram MEGAGRIP a také její agresivnější strukturou.

Vibram podešev

Osobní zkušenost

A kam vlastně s takovou botou?

Dynafit Alpine je kámoška do lesa, mezi kameny a hlínu, suť, šotolinu, sníh i led a nachvílku se snese i s asfaltem. Nemohu opomenout její přilnavost na mokrém podloží, co jistě ocení každý, kdo se nebojí nejrůznějších výkyvu počasí a zároveň nepolevuje v tréninku ani tehdy, když z nebe padají trakaře a na horizontě se prohání černá mračna. Takovou botu ale užijí i snílci jako já, někdy se člověk prostě zamyslí a už-už by uklouzl na mokré kůře kmenu, ale bota podrží a snílek sní dál. No dobrá, budu upřímná, takhle magické to zas není, ale Dynafit Alpine mi už několik krát zachránili pozadí před vymalováním namodro. 

Pro koho?

Ráda bych řekla, že pro všechny, ale to by snad nebyla celkem pravda. Dynafit Alpine je bota vhodná pro běžce a běžkyně, kteří tráví převážnou část svého tréninku v lese nebo na horách. Tahat je po městě by bylo trochu jako chovat tygra v garzonce. Přežije, ale nikomu se to nebude líbit. Tohohle tygra ale doporučuji všem těm, kdo rádi hodiny hopsají po lesních chodníčcích, sbíhají z prudkých kopců do dolin a pak zas zpátky na hřebínek. Myslím, že v Dynafit Alpine naleznete jistotu kroku, který vás ponese kam jen budete chtít. 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: