Recenze: Dynafit Alpine Pro M – pohodlí i ve skutečně horském terénu

Recenze: Dynafit Alpine Pro M – pohodlí i ve skutečně horském terénu

Parametry

Značka Dynafit
Celé jméno recenzovaného výrobku Dynafit Alpine Pro M
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 300 g (1/2 pár vel 42,5) g
Šněrování rychlošněrování se samosvorkou
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Vyrobeno v jaké zemi Vietnam
Infocena 3990 Kč
Dodává Salewa Czech and Slovakia
Více info na www.dynafit.com

Zaujalo mě

  • Šněrování
  • Tlumení
  • Vložený karbonový plát
  • Fixace paty

Shrnutí recenze

Specializovaný tým designéru běžecké obuvi značky Dynafit představil nejnovější přírůstek do kolekce – botu pro horský běh Dynafit Alpine Pro. Tato pouze 300 gramů vážící bota je navržena tak, aby poskytovala pohodlí, všestrannost a ochranu po běh na střední a dlouhé vzdálenosti.

Běžecká bota DYNAFIT ALPINE PRO MBěžecká bota DYNAFIT ALPINE PRO M

DYNAFIT ALPINE PRO MDYNAFIT ALPINE PRO M

DYNAFIT ALPINE PRO M. Testovaná barevná varianta.DYNAFIT ALPINE PRO M. Testovaná barevná varianta.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Šněrování

Stahování modelu Alpine Pro se děje pomocí semi-zakrytých tkaniček a rychlého šněrovacího systému. Vše jde snadno a rychle. Přesto pro dobré stažení doporučuji stahovat klasicky. Tedy postupně od prvního křížení tkaniček nad ochrannou manžetou až po závěrečné zajištění samosvorkou a vložení volného konce lanka pod tuto manžetu. Čili nadvakrát. Pro povolení je nutno samosvorku stisknout ze dvou bočních stran.

Alpine Pro vychází ze špičkových modelů kategorie pro běh v terénu a vytváří tak botu vhodnou pro všechny povrchy a všechny podmínky, které se mohou vyskytnout na trati. Dynafit Alpine Pro má na patě diagonální výztuž tzv. „Rubber Tension“, které ve stoupáních fixuje a drží patu na správném místě. Podobně jako je tomu u lezeček. Vylepšený koncept „Rubber Tension Concept“ tak přináší pohodlí s měkkým, nízkoprofilovým designem.

I ve špičce byl přidán materiál, který by měl zabránit ukopnutí palce a prstů. Zesílení samozřejmě funguje na drobná škobrtnutí. V případě, že to naplno napálíte do obrubníku, nepomůže vám ani nárazník z lokomotivy.

Svršek je prodyšný v rámci určení boty do horského terénu = měl by něco vydržet. Proto nečekejte botu vyrobenou z moskytiréry.

Jazyk je opatřen velkým otvorem, kterým by se daly protáhnout prsty, ale je přes něj našité logo Dynafit. Přesto, když se vsune ze spodu palce, aby se jazyk srovnal a vytáhnul, funguje to. Jazyk nikam nepadá ani neuhýbá, jelikož je přišit (fixován) hodně vysoko v botě.

DYNAFIT ALPINE PRO M Detail protažení stahovacího lanka.DYNAFIT ALPINE PRO M Detail protažení stahovacího lanka.

DYNAFIT ALPINE PRO M Detail samosvorky stahování.DYNAFIT ALPINE PRO M Detail samosvorky stahování.

DYNAFIT ALPINE PRO M Část šněrování je ukryto pod textilní manžetou, pod kterou je možno zastrčit volný konec lanka.DYNAFIT ALPINE PRO M Část šněrování je ukryto pod textilní manžetou, pod kterou je možno zastrčit volný konec lanka.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Běžecká bota Alpine Pro je vybavena mezipodeševí „Alpine Rolling„, která obsahuje tlumicí materiál EVA s dvojitou hustotou pro optimalizaci dynamiky běhu, přičemž zajišťuje nepřetržitě plynulý a pružný přechod od paty ke špičce. Je navržena tak, aby splňovala nároky na střední a dlouhé tratě. Osobně jsem ocenil výborné tlumení. Připadal jsem si, že běžím na vzduchových polštářích a přitom jistě. Boty jsem testoval na silnici, v lese, trávě i na kamenitých cestách, kde jsem si schválně vybíral místa s kameny. Vše bylo dobře odtlumeno díky tlumení a taky vloženému karbonovému dílu. 8 mm rozdíl (drop) mezi patou a špičkou garantuje skvělou podporu na jakémkoliv povrchu.

Ochrana pro vaše nohy

Kromě kvalitní podrážky Vibram® Megagrip nabízí tato bota i karbonovou desku („karbonový štít“), která je strategicky umístěna mezi mezipodešví a podrážkou, a tak zajišťuje dostatečnou ochranu nohy při došlapech na kameny a kamínky.

DYNAFIT ALPINE PRO M Výška dynamického dropu 8.0 mm.DYNAFIT ALPINE PRO M Výška dynamického dropu 8.0 mm.

DYNAFIT ALPINE PRO M Testování na různých druzích povrchů.DYNAFIT ALPINE PRO M Testování na různých druzích povrchů.

Integrovaná karbonová vložka a podrážka Vibram® Megagrip chrání nohu.Integrovaná karbonová vložka a podrážka Vibram® Megagrip chrání nohu.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Alpine Pro využívá podešev Vibram® Megagrip, která byla speciálně vyvinuta pro společnost Dynafit. Speciální profil běhounu s konstrukcí ve tvaru písmene „V“ kolem oblasti středu chodidla zvyšuje přilnavost na mokrých i suchých površích, stejně jako přizpůsobivost v horském terénu, ať vás potká cokoliv kromě ledovky. Vnější hrany podešve jsou určeny pro tvrdší povrchy a mají zvýšenou trvanlivost.

DYNAFIT ALPINE PRO M Značková podrážka VIBRAM.DYNAFIT ALPINE PRO M Značková podrážka VIBRAM.

Vibram® Megagrip a speciálně tvarovaný vzorek pod chodidlem do tvaru písmene V.Vibram® Megagrip a speciálně tvarovaný vzorek pod chodidlem do tvaru písmene V.

Vibram® Megagrip se vzorkem do tvaru písmene V zajišťuje agresivní trakci a drží dobře na většině povrchů.Vibram® Megagrip se vzorkem do tvaru písmene V zajišťuje agresivní trakci a drží dobře na většině povrchů.

Doplnění

DYNAFIT ALPINE PRO M Testování na různých druzích povrchů včetně silnice.DYNAFIT ALPINE PRO M Testování na různých druzích povrchů včetně silnice.

DYNAFIT ALPINE PRO M Testování na různých druzích povrchů.DYNAFIT ALPINE PRO M Testování na různých druzích povrchů.

DYNAFIT ALPINE PRO M Testování na různých druzích povrchů.DYNAFIT ALPINE PRO M Testování na různých druzích povrchů.

Kompletní fotogalerie Dynafit Alpine Pro M

Osobní zkušenost

Celkový dojem

Přesto, že mám širší nohu, tak po prvních 20 km si všechno sedlo tak, jak má a na každý další výběh jsem se těšil. Bota by měla splňovat kladené nároky na horský běh pro většinu uživatelů. Lehká, svižná bota s dobrým tlumením a ochranou nohy díky karbonovému plátu by měla zvládnout nástrahy horského terénu bez ztráty kytičky. Stahování drželo pevně a nedocházelo k povolování. Pata drží na svém místě. Jazyk boty se nekroutí a neuhýbá. A design by mohl upoutat pozornost dalších borců v terénu. Možná, že se vám stane, že vás zastaví a budou se ptát, co to máte na nohách.

Moje dosavadní zkušenosti s běžeckou obuví: La Sportiva: Ultra Raptor, Mutant, Bushido, Helios, Salomon, Mizuno (pouze silniční), Columbia Motrail: Caldorado II UTMB, …

DYNAFIT ALPINE PRO M zajišťovaly pohodlné seběhy i ve velkých rychlostech.DYNAFIT ALPINE PRO M zajišťovaly pohodlné seběhy i ve velkých rychlostech.

Další informace

Dynafit

Dynafitje tradiční výrobce skialpového vybavení a v posledních letech také kompletního vybavení pro horský běh. Člen skupiny Oberalp Group (do které patří i značka Salewa) se od svého založení společnosti v roce 1950 specializuje na vývoj produktů v náročném trendu snižování hmotnosti a zvyšování odolnosti, s ohledem na maximální funkčnost. Dynafit je značka sportovců a pro sportovce. Má za cíl pomoci všem uživatelům pohybovat se v náročném terénu s lehkostí a co možná nejrychleji. Přesně ve stylu sněžného leoparda, zvířete zobrazeného ve svém logu.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: