Recenze: Dynafit Ultra Pro 2 – svižný odraz s dokonalou ochranou

Recenze: Dynafit Ultra Pro 2 – svižný odraz s dokonalou ochranou

Parametry

Značka Dynafit
Celé jméno recenzovaného výrobku Dynafit Ultra Pro 2
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink
Hmotnost 310 g
Šněrování Rychlošněrování
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4.550 Kč
Dodává Oberalp group
Více info na www.dynafit.com/

Zaujalo mě

  • všestrannost boty
  • dokonalá ochrana nohy
  • svižný odraz na tvrdém povrchu
  • prostor v přední části boty

Shrnutí recenze

Rádi běháte v náročném terénu a potřebujete boty, se kterými můžete nebojácně letět po kamenech, kořenech a spadaném listí? Které vás udrží na zledovatělém povrchu, nerozplácnete v nich na rozmáčených cestách a zvládnou i občasné přeběhy silničních úseků? Dlouho jsem si myslela, že taková bota neexistuje, a tak se mi doma hromadily specializované boty do technického terénu, hřebovky na zimu či tlumené „tanky“ na dlouhé tratě. Bota Dynafit Ultra Pro 2 z mého hlediska dokázala specializované boty zkombinovat do jednoho univerzálnějšího modelu, který – v rámci možností – velmi dobře zvládá vše výše uvedené. A jestliže je první jméno tohoto modelu všestrannost, druhé je pak stabilita. Díky promyšlené konstrukci se bota nehne ani v nejdivočejších sebězích a můžete se na ni absolutně spolehnout. A i když třeba o nějaký ten šutr či kořen zakopnete, gumová ochrana na špičce spolu s pevným svrškem nohu ochrání a nehrozí vám tak ani žádné pohmoždění prstů či hrany chodidla.
Model Dynafit Ultra Pro 2 tak můžu doporučit jako rychlejší tréninkovou (příp. i závodní) botu pro běžce, kteří hledají bezpečí při běhu v mixu náročných terénů a chtějí se na své boty spolehnout. Ačkoliv se model jmenuje „ultra“ a disponuje v patě úctyhodným 35 mm vysokým tlumením, na dlouhé vzdálenosti ho ocení spíše ti, kteří preferují tvrdší boty a vyšší dynamiku odrazu (pro milovníky „peřinek“ bych je doporučila spíše na střední tratě).

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Nový model Ultra Pro 2 zlepšuje oproti předchozí verzi prodyšnost svršku perforovaným a měkčím materiálem, který ani po 80 km ve velmi náročných podmínkách nejeví sebemenší známky opotřebení. Oproti jiným trailovkám je materiál stále o něco pevnější, avšak vzhledem k využití boty i v techničtějších terénech tuto volbu hodnotím pozitivně. Svršek je navíc vyztužen po celém obvodu TPU pásky a v přední části osazen bytelnou špičkou proti okopu.

V parametrech výrobce je uvedeno, že je svršek voděodolný. Nečekejte však goretex ani jinou membránu, pouze vodoodpudivou úpravu. Ta ale postačuje i v mokrých podmínkách, kdy při běhu na sněhu či v listí vlhkost nevzlíná a bota se nenamáčí. V kombinaci s kvalitními ponožkami ji tak lze bez problémů využít i v zimě.

Zpevňující pásky TPU nad mezipodešví, v oblasti paty i na předku šněrování dodávají nejen větší ochranu nohou a zvyšují životnost boty, ale výrazně se promítají do stability. Už když boty obujete, cítíte, že udrží lecjaké zaškobrtnutí a nedokonalost. Konstrukčně je však ještě promyšlenější – hlouběji zapuštěná pevná, a přitom příjemně polstrovaná pata s rozšířenou mezipodešví a podešví a systém rychlošněrování propojený s TPU a postranním zpevněním způsobí, že bota padne jako ulitá a noha v ní ani malinko neklouže. Při běhu se potom chová jako její „prodloužená“ ruka a výborně reaguje na terénní nerovnosti.

Bota je od výrobce dodávána s rychlošněrováním, díky kterému můžete přizpůsobit „fit“ vaší noze, aniž byste museli v různých návodech zkoumat, jak botu zavázat. Díky jednoduchosti a rychlosti navíc můžete tkaničky upravit i během závodů či tréninků na čas. Zbytek tkaniček lze schovat do kapsičky na jazyku, takže o ně nebudete zakopávat, a navíc tak ani nepovolí. Pokud by přece jenom tento typ tkaniček někomu nevyhovoval, výrobce k botám dodává i standardní tkaničky na případnou výměnu.

A když hovoříme o konstrukci boty, je nutné zmínit i její šířku. Dynafit tradičně patří mezi značky vyhrazené běžcům s užší nohou, ale zdá se, že i zde nastal výrazný posun. Tento model disponuje poměrně širokou přední částí, která zajistí pohodlí i unaveným nohám „rozpláclým“ po dlouhém běhu či majitelům medvědích tlap. Oproti předku se však kopyto stále drží relativně úzkého středu a paty, takže i v tomto případě platí, že je nutno boty nejdřív pořádně otestovat, než je vezmete na delší vzdálenost.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Mezipodešev je vyrobena z nového materiálu SPEEDLITE, který je oproti tradičnímu EVA lehčí a měkčí a zároveň v odrazu lépe navrací energii. Díky tomu je bota na svoji váhu lehounká a „nebolí“ vás v ní ani běh po zpevněném povrchu, kde dobře využijete i výraznou kolíbku (zvednutí špičky). Bota je určena pro dlouhé běhy, a proto je opatřena v patě 35 mm a ve špičce 27 mm tlumením, s dropem 8 mm. Tímto by měla konkurovat nejtlumenějším botám na trhu, a proto bych očekávala i podobnou míru komfortu po desítkách hodin na trati. Bohužel zde narážím na bod, ve kterém bych do budoucna u Dynafitu viděla možnost zlepšení – tlumení je stále poměrně tvrdé a v kombinaci s tužší podešví snižuje pohodlí, které s narůstajícími kilometry nabývá pro běžce většího významu. Boty jsou vybaveny protiskluzovými vložkami ORTHOLITE, které jsou však poměrně tenké.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podešev VIBRAM MEGAGRIP dodává to, co si od tohoto materiálu slibujeme – skvělou přilnavost na všech typech povrchů, včetně namrzlého sněhu či mokrých kamenů. Výstupky svou výškou 3,5 mm odpovídají univerzálněji laděným trailovým botám, díky hustému osazení však poskytují nadprůměrnou trakci, s výjimkou měkkého terénu jako bahno či rozměklý sníh, kde jsou přece jen vhodnější krosově zaměřené boty. Na kombinaci mezipodešve a podešve oceňuji zejména to, že i přes vysoké tlumení při běhu neztrácíte cit pro terén, avšak na druhou stranu vás boty dostatečně ochrání před ostrými kameny a nohy se tak zespodu „neobouchají“ ani po celém dni stráveným v horském terénu.

Osobní zkušenost

„Už na první pohled bylo jasné, že si Dynafit od nového modelu bot Ultra Pro 2 hodně slibuje – kromě jako vždy krásné krabice mě potěšilo barevné provedení modelu (měla jsem k dispozici verzi yerba thyme) s vychytanými detaily a náhradními tkaničkami. Zprvu jsem se bála, zda na své široké nohy Dynafity vůbec obuju a vydržím v nich hodiny testování. K mému velkému překvapení jsem se však v botách od začátku cítila pohodlně, a tak jsem je okamžitě vzala proběhnout jak do sněhu na hory, tak do jarních roklí v okolí Berounky. Nadchlo mě, jak jsou agilní a dobře reagují, což bych od takto tlumených trailovek nečekala. Také jsem si rychle zvykla na systém šněrování, kdy jsem např. před úseky s rašeliništi boty mohla rychle utáhnout, a naopak na delší nenáročnější přeběhy povolit. Ve většině aspektů hodnotím botu jako nadprůměrnou, kde podle mě ale oproti předpokladům malinko zaostává, je její menší pohodlí, dané jejím relativně tvrdým tlumením a tužší podešví. Z tohoto důvodu bych těžším běžcům či běžcům zvyklým na měkké boty tento model doporučovala jenom na střední vzdálenosti.“

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: