Recenze: EVADICT MT Cushion 2 – elegantně zabalená spolehlivost, pohodlí a výrazná odolnost

Recenze: EVADICT MT Cushion 2 – elegantně zabalená spolehlivost, pohodlí a výrazná odolnost

Parametry

Značka Decathlon
Celé jméno recenzovaného výrobku EVADICT MT Cushion 2
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 282 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 4 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 2.399 Kč
Dodává Decathlon
Více info na www.decathlon.cz/

Zaujalo mě

  • výborná trakce na většině povrchů
  • odolnost svršku
  • celkový komfort
  • stabilita došlapu

Shrnutí recenze

Vyzkoušeli jsme vylepšenou, druhou verzi povedeného modelu do terénu EVADICT MT Cushion 2 z dílny francouzského Decathlonu. Již loňské testování ukázalo, kam výrobce tento model směřuje. Na tréninkovou botu do terénu nebývalé pohodlí, výborná trakce na většině povrchů, pěkný design s řadou zajímavých detailů a v neposlední řadě přívětivá cena. Inovace povedených modelů bývají občas ošidné, obzvláště u modelů, které na první pohled nemají moc společných prvků se svým předchůdcem. Jak to v Decathlonu zvládli v případě modelu EVADICT MT Cushion 2? Změna tvaru gripů, kvalitnější tlumení došlapu a odolnější svršek posouvají testovaný model správným směrem. Žádné výstřednosti, tady vládne efektivita! A přes stokorunové navýšení stále skvělá cena. Navíc se povedl také design, i na pohled vypadá bota velmi pěkně. Modrobílá kombinace svršku, oranžové podrážky a nápisů na botě má šmrnc. Náš verdikt po téměř třech měsících testování? Všestranná tréninková bota vhodná zejména na střední vzdálenosti, s velmi dobrou přilnavostí na většině terénních povrchů, s dokonalým usazením na noze a zajímavou cenovkou.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek boty prošel zpevněním, zlepšením odolnosti, a to bez navýšení hmotnosti. Kromě jiného je nyní hladší a lépe se tak čistí po tréninku. K navýšení pohodlí by mělo přispět také nové využití lepených švů, zejména v prstové části boty a kolem zpevnění šněrování. Zlepšila se prodyšnost, letní testování jsme zvládli bez pocitu přehřátých chodidel.

Také tkaničky jsou mírně přepracované, širší než u loňské verze, což opět navyšuje celkový komfort. I u tkaniček je vidět, že v Decathlonu promýšleli kdejaký detail a dvoubarevné tkaničky pěkně doplňují celkový design boty, přestože bílo modrá kombinace nebude do blátivého terénu nejpraktičtější. Pokud využijte i druhou dírku pro zakončení šněrování budou tkaničky ale poněkud krátké a dvojitý běžecký uzel zvládnete jen stěží. Kapsička na přesah šněrování je pak více než praktickým doplňkem, zamezí nejen samovolnému rozvázání, ale především případnému nechtěnému zachycení tkaniček o větve či kořeny.

Na první nazutí působí bota těsnějším dojmem, nohu díky tomu parádně uzamkne uvnitř což v rámci testování oceňujeme především v technicky náročnějším terénu. Materiál svršku je pevný, odolný, přesto na trailovou botu dostatečně prodyšný. Nese označení MATRYX. Jedná se o odolný materiál vyrobený přímo ve Francii firmou Chamatex a je používaný i u dalších značek bot. Odolnost zajišťují nejen samotná polyesterová vlákna, nebo polyuretanový povlak (na bocích a špičce boty připravené do kamenitého terénu, na okopy od šutrů), ale nově také přidané aramidové vlákno, které se používá třeba i při výrobě neprůstřelných vest.

Také polstrování (kolem paty a na jazyku) je pro tréninkové využití zcela optimální. Naprosto bezproblémové bylo při testování použití tenkých, letních ponožek. Bez sebemenších náznaků oděrek nebo puchýřů. Základní informace umístěné na vnějším opatku boty je skvělý nápad. Ať už vybíráte boty v obchodě nebo jich máte v běžeckém botníku vícero, vždy přijdou vhod přehledné a na první pohled jasné informace, v případě MT CUSHION 2 o dropu a určení boty umístěné na patě. Takovou informaci je jinak často nutné dohledávat na webu, za nás velmi povedené!

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Již první verze vynikala pohodlným tlumením. U „dvojky“ je pocitově pěna ještě o něco měkčí a pohodlí je na botu zaměřenou do terénu opravdu parádní. Skvěle nastavené na běhy do dvou hodin, pro delší běhy by mohlo být klidně o něco výraznější. Přesto jej v průběhu testování pocitově vnímáme rozhodně vyšší než udávaných 22 milimetrů. Za nás je míra tlumení s ohledem na terénní tréninkové použití opravdu výborná. Příjemná pro dlouhé běhy, dobře reagující na případné zrychlení, bez náznaku nestability. Šířka podrážky, ploché zakončení gripů a nízký drop zároveň dělají došlap velmi stabilním.

Také snížený drop (4 mm) napomáhá pocitově vyšší stabilitě došlapu. Došlap je jistý a stabilní nejen s ohledem na samotný terén, ale také při zvýšené únavě v závěru delších běhů. Pěna by měla dle výrobce také poskytovat o něco větší návratnost energie než předchozí verze. S ohledem na dynamiku odrazu ale nečekejte nakopnutí jako u tempových, nebo závodních modelů, na druhou stranu běžce rozhodně nebrzdí, třeba při fartleku si během testování nemůžeme na slabší dynamiku stěžovat. Flexibilita je nízká, bota je v ruce poměrně tuhá, při samotném běhu to ale nijak negativně nevnímáme. Hmotnost je na tréninkovou botu optimální, není to úplně lehká bota, ale s ohledem na tréninkové zaměření je hmotnost naprosto v pořádku. Celkový komfort předurčuje MT Cushion 2 pro časté, pravidelné tréninkové použití. Vzhledem k celkové odolnosti boty ji lze úspěšně využít také na svižnější turistiku.

 

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Přepracování se dočkal i „podvozek“. Tvar gripů v přední části boty má nyní výrazně šípovitý tvar a od pohledu prozrazuje ochotu k agresivnějšímu zakousnutí do terénu. Změnou prošla i střední část podrážky, kde zvýšené gripy po stranách zajišťují stabilitu v náročnějším terénu. Drobnější inovací je patní část podrážky. Zde větší jistotu zejména v sebězích nyní zajišťuje vyšší počet gripů (ze šesti na osm).

Silnou zbraní EVADICT MT Cushion 2 je všestrannost. Propracovaný vzorek podrážky vykazoval v testu slušnou samočistící schopnost, mezi výstupky gripů se nadměrně nezachytává bláto ani kamínky. Šípovitý tvar gripů zajišťuje dokonalý odraz v měkčím a blátivém terénu. Jejich rozestavění na podrážce a plochý tvar pak zajišťují hladký a plynulý odraz na tvrdším povrchu, bez nepříjemných pocitů či nestability. Skály, suché šotolinové cesty, částečně i bláto, z pohledu povrchů je univerzálnost parádní.

Osobní zkušenost

„V polovině června nazouvám model MT Cushion 2 a vybíhám na první testování. Cílem je především prověřit deklarovanou odolnost boty. Velkou část tréninkových kilometrů trávím v terénu, s pravidelnými víkendovými dávkami na horách a MT Cushion 2 se tedy jevil jako ideální tréninkový parťák. Běh částečně doplňuji horskou turistikou a celodenním nošením bot, které však i po téměř dvou stovkách kilometrů vypadají nezničitelné. Mé postřehy z testování? Přidávám poznámky z testovacího deníku:
12 km, aerobní vytrvalost, silnice, kámen, štěrk:
Poprvé na noze, velmi dobrý na první pocit, stabilní došlap, lehké, neklouzali ani po namočení v potoce 4 km před koncem. Voda z nich rychle vytekla a dál se v nich běželo pohodlně. Mínusem jsou kratší tkaničky, sotva jsem udělal dva uzle, při prudkém seběhu mě lehce tlačilo uvázání horní části nártu.
10 km, fartlek s úseky do kopce, silnice, štěrk:
Rychlejší úseky do kopce v naprostém pořádku – odraz, lehkost. Seběh po hladkém štěrku rychlý a stabilní. Nebylo co vytknout. Po dvou trénincích nijak extra rozbité nohy. Boty nikde netlačí, puchýře se netvoří.
20 km, aerobní vytrvalost, silnice, kámen, štěrk:
Delší trať bez problémů, žádné otlaky, super stabilita, pocit lehkosti, gripy podržely i při seběhu sjezdovky Stoh.
10 km, fartlek s lehkými rovinkami, silnice, štěrk:
V pohodě, jen už po čtyřech dnech malinko bolelo otlačení pod uvázáním tkaničky.
6 km, trénink překážek OCR:
Boty držely celkem zajímavě na suchých překážkách i stěnách, neklouzaly
Celkem od poloviny června do konce srpna naběháno a nachozeno necelých 200 km.“

Michal Pavlík

Třiatřicetiletý překážkový závodník a spartan z Kutné Hory začal se svým sportem v roce 2014. Největších úspěchů dosáhl o čtyři roky později, kdy se dvakrát umístil na druhé pozici elitní kategorie závodů Spartan a vyhrál svou věkovou kategorii 25-29 let na Mistrovství světa Spartan Trifecta ve Spartě. Nyní vede oddíl Olympia Spartan Training Kutná Hora je pořadatelem populárního dětského Koudelníkova závodu.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: