Recenze: Garmin Fenix 7X Sapphire Solar – nadupaný sporttester, se kterým se za žádných okolností neztratíte

Recenze: Garmin Fenix 7X Sapphire Solar – nadupaný sporttester, se kterým se za žádných okolností neztratíte

Parametry

Značka Garmin
Celé jméno recenzovaného výrobku Recenze: Garmin Fenix 7X Sapphire Solar
Doba provozu 37 dní
Materiál 1 Pouzdro: Polymerové tělo zpevněné uhlíkovými vlákny
Materiál 2 Sklíčko: Safír
Materiál 3 Řemínek: Silikon
Hmotnost 89 g
Údaje výrobce 1 Velikost hodinek: 51 x 51 x 14.9 mm, velikost displeje: 1,40″ (35,56 mm)
Údaje výrobce 2 Rozlišení displeje: 280 × 280 pixelů
Výbava 1 Senzory a hardware: Akcelerometr, GPS, Gyroskop, Vibrace, Galileo, Barometr, Oxymetr, Kompas, Glonass, Teploměr okolní teploty, Solární nabíjení
Výbava 2 Paměť: 32 GB, voděodolnost: 10 ATM
Infocena 24490 Kč
Dodává Garmin

Zaujalo mě

  • nabíjení ze solární energie
  • kombinace dotykové a tlačítkového ovládání
  • přesná GPS
  • podrobné mapové podklady

Shrnutí recenze

Pamatujete si dobu, kdy jste měli tlačítkový telefon? Jediné, co jste mohli dělat, bylo volání, posílání SMS a možná jste si zahráli „legendárního hada“. Dnes váš chytrý mobilní telefon používáte na všechno možné – placení v obchodě, práci i zábavu. A obdobně je to i ve světě sporttesterů. Ještě v nedávné době jste hodinky používali pouze na určení aktuálního času a jako stopky. Dnes s nimi můžete platit, používat místo svítilny, nabít je ze solární energie nebo pomocí nich nalézt telefon. Vítejte v roce 2022, kdy Garmin představil novinku Fenix 7X Sapphire Solar, která je nabitá funkcemi, které využijete ve sportu i v běžném životě. Legendární model Fenix se dočkal po 2 letech nové 7. generace, kde si můžete vybrat hned ze tří průměrů: 42 mm (7S), 47 mm (7) a 51 mm (7X). My se zaměříme ne největší model 7X v edici Sapphire Solar, který jsem mohl tři týdny testovat.

Hlavní část recenze

Na první pohled

I když se hodinky o průměru 51 mm zdají robustní, váha 89 gramů napoví, že o nich během dne skoro nevíte. Jsou o pár gramů lehčí oproti předcházejícímu modelu, což je způsobeno použitím prémiovějších materiálů jako je titan. Vzhledově se od předcházejícího modelu tolik neliší – obě verze jsou konstruovány pro náročné použití – velikost obrazovky i rozlišení jsou totožné. Pokud řešíte design svých hodinek, lze si vyměnit řemínek Quickfit za jinou zvolenou barvu i materiál. Nově se setkáváme s ochranným tlačítkem start / stop, aby se zabránilo náhodnému spuštění nebo zastavení. Podstatný rozdíl oproti konkurenci je také ten, že nemusíte hodinky jakkoliv párovat s chytrým zařízením před použitím. Zapnete a běžíte.

Průměr 51 mm, váha 89 gramů. Toť základní parametry modelu Fenix 7X
Průměr 51 mm, váha 89 gramů. Toť základní parametry modelu Fenix 7X

Dotykový displej ano, lze ho ale vypnout

Výrazná změna se udála v rámci ovládání hodinek – po dotykovém displeji řada uživatelů volala a Garmin je v rámci 7. generace konečně nabídl. Na druhé straně, přiznejme si, hodně sportovců má rádo konzervativnější styl. Fenix 7X to proto vyřešil elegantně  – můžete si vybrat, zda budete používat buď jen tlačítka po stranách hodinek, dotýkat se převážně pouze displeje a nebo kombinace obou řešení. A to jsou věci, které hodinky výrazně posouvají kupředu a vzdalují se od konkurence. Sice mapové podklady už obsahovala „šestka“, nový model tomu přinesl vyšší rozměr. Ovládat mapy pomocí tlačítek nebylo vůbec ideální, naopak možná za trest. Teď tento problém naprosto odpadá a jsem za toho ohromně rád.

Enormní výdrž doplněná solárním nabíjením

Věc, která se zdála v minulém století jako sci-fi z daleké budoucnosti, je znovu tady. Unikátní sklíčko hodinek Power Sapphire™ totiž umožňuje dobíjet akumulátor hodinek ze slunečného záření. Díky této funkci a přidané hodnotě je výdrž hodinek mnohem delší, ať už máte zapnuté jakékoliv další režimy. Na druhé straně musíme dodat, že samotný displej se na celkovém dobíjení podílí zhruba z 10 %, ostatní je na tzv. vnitřní lunetě, což si lze představit jako takový malý solární panel. Výrobce uvádí, že při klasickém používání GPS modulu vám vydrží hodinky v provozu až 89 hodin, se solárním dobíjením pak až 122 hodin při situaci, kdy sporttester máme celý den na sobě a tři hodiny strávíte venku při intenzitě světla 50 000 luxů.

Nabíjení hodinek i pomocí solární energie.
Nabíjení hodinek i pomocí solární energie.

Posviťte si!

Modelem 7X získáte jednu důležitou funkci, kterou řada uživatelů hodně ocení a v předcházejících edicích nebyla: skutečná LED svítilna. Nevyužívá se displej, ale opravdové LED diody. Můžete si navolit intenzitu záření ze 4 různých modulů a posvítit si v noci třeba na zámek nebo vejít do zatemněné místnosti, aniž byste se přerazili o židli či postel. Svítilna je umístěna v pouzdře horní části hodinek, a proto od teď již nemusíte vyndávat z kapsy mobilní telefon.

Posviť si tam, kde potřebuješ. LED svítila na hodinkách ti to zabezpečí.
Posviť si tam, kde potřebuješ. LED svítila na hodinkách ti to zabezpečí.

Přesná gpska

Fenix ​​7X se může pochlubit přesnější GPS. Garmin přidal podporu vícepásmové GPS – tedy takzvaný přijímač Multi-GNSS, který umožní přijímat informace z různých navigačních systémů současně. A v rámci testování na standardizovaném okruhu o délce 1,5 km (na otevřené louce, v sídlištní zástavbě i v lese) se to opravdu potvrdilo. Nejlepší naměřené hodnoty a vykreslení trasy nad mapou se oproti konkurenci odehrály na sídlišti. Pro některé uživatele to může být překvapení, ale právě v zástavbě máme řadu limitů, zejména vysoké domy. V případě použití vícero odlišných systémů pak signál je přesnější a chyba se zmenšuje. Kapitola sama pro sebe je načtení GPS signálu při začátku aktivity. Zde jsem byl trochu rozmrzelý, protože ze 3/4 případů načtení trvalo více než půl minuty, někdy i přes dvě minuty – a to i v otevřeném terénu bez stromů či domů. Zhruba jen ve čtvrtině spuštění signálu vše proběhlo rychle do několika málo sekund. Toto bych označil za jeden z nedostatků aktuálního modelu. Podobné novinky jako posílení GPS signálu se dočkal i snímač tepové frekvence, který se určitě o dva kroky přiblížil přesnosti hrudního pásu. Snímač je navíc trochu zapuštěný a tím je ochráněn proti poškrábání, když máte hodinky položené na stole.

Přijímač Multi-GNSS umožní přijímat informace z různých navigačních systémů současně.
Přijímač Multi-GNSS umožní přijímat informace z různých navigačních systémů současně.

Za žádných okolností se neztratíte

Pojďme se vrátit na úplný začátek k nadpisu této recenze. S Fenixem 7X se opravdu neztratíte a bude mít stále přehled o svém okolí. Sporttester vám ukáže, jak je daleko váš telefon. Obsahuje funkci Up Ahead s možností přidání bodů zájmů na vámi vytvořené trasy, což ocení rozhodně turisté (označení místa fotografie nebo pamětihodností na trase), ale i běžci, kdy na každém bodu si můžete dát čas, jaký na mezičase potřebujete mít. Navede vás zpátky na místo začátku aktivity, uloží vaší polohu, vyzve vás k pohybu, může vás sledovat kdokoliv pomocí funkce Livetrack, nabídne velmi přesný kompas, informaci o každém vybraném místě, aktuální nadmořskou výšku či předpověď počasí. A trenér Garmin vám doporučí vhodný trénink na aktuální den.

Jaké máme dnešní doporučení pro běžecké dobrodružství?
Jaké máme dnešní doporučení pro běžecké dobrodružství?

Závěrečný verdikt

To, o co se ostatní konkurenční modely teprve snaží a výsledky jsou často rozporuplné, je pro tento model naprostá samozřejmost. Kvalitní GPS, výborná výdrž, aplikace, které využijete po celý den. Garmin Fenix 7X Sapphire Solar je to nejlepší, co aktuálně můžete na trhu získat. Rozhodně neuděláte špatně, pokud tento model najde své hnízdečko na vaší ruce. Snad přehršel funkcí vás mohou někdy limitovat pro vybrání aplikací podstatných pro váš výkon, to však částečně nahradí mobilní aplikace Garmin Connect obsahující videonávody, jak některé funkce zapnout. Chybějící možnost telefonování přímo z hodinek nebo o trochu vyšší rozlišení displeje jsou tak možná poslední větší funkce, na které se budeme muset těšit až při dalším modelu.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: