Recenze: LOWA FORTUX – vstříc výzvám

Recenze: LOWA FORTUX – vstříc výzvám

Parametry

Značka Lowa
Celé jméno recenzovaného výrobku LOWA FORTUX
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink
Hmotnost 360 g
Sklon pata - špička 6 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3950 Kč
Dodává PROSPORT.CZ

Zaujalo mě

  • stabilita došlapu
  • celková odolnost
  • propracovaná konstrukce jazyka
  • výrazná ochrana špičky
  • bezchybná trakce v terénu

Shrnutí recenze

Značka LOWA začínající druhou stovku své existence si novou kolekcí ALL TERRAIN RUNNING dala za cíl ovládnout v terénu také svižnější tempo. Dlouholeté zaměření na horské prostředí a množství zkušeností s výrobou outdoorové obuvi se LOWA nyní snaží přenést mezi běžce. Podobně jako u ikonického modelu RENEGADE, kterého značka vyrobila za čtvrtstoletí více než dvanáct milionů kusů se u běžeckého modelu FORTUX snaží LOWA docílit všestrannosti. Jedna bota pro každý terén. Jistota došlapu a kvalita odrazu umožňují běžet v modelu FORTUX opravdu dlouho, doslova vstříc novým výzvám. S modely nové kolekce ALL TERRAIN RUNNING německé značky LOWA lze běhat nejen dlouho, ale také rychle. Přesně podle motta: „Rychlost je klíčová.“ kterého se více drží modely CITUX a AMPLUX zaměřené na tempové tréninky a závody. Katalogově námi testovaný FORTUX spadá na pomezí běhu a svižnější turistiky, slovíčko dlouho má tedy přímo v popisu práce. S odkazem na dlouhodobé zaměření značky je ale již od pohledu zřejmé, že „domácím hřištěm“ bude pro LOWA FORTUX především náročnější terén a pomalejší tempo běhu. „Požírač mílí“ se jen tak nezastaví, čím náročnější terén se rozhodnete v rámci běžecké výzvy zdolávat, tím více vyniknou přednosti modelu LOWA FORTUX. Stabilita, odolnost a trakce.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je poměrně pevný, nenasákavý, s výrazným pogumováním špičky a boků. Perfektně tak odolává nechtěnému pronikání vlhkosti, třeba při běhu v mokré trávě, nebo po zbytcích tajícího sněhu. Špička je chráněná nejen proti vodě, ale také proti nakopnutí prstů při nějakém tom škobrtnutí. Zejména v kamenitém terénu to opravdu funguje, jak si v testu ověřujeme v technickém seběhu. Pochválit musíme poutko na patě, na rozdíl od některých jiných značek to tady není nějaká designová ozdoba, ale funkční prvek usnadňující nazouvání. Na tréninkovou botu má FORTUX nadmíru propracovaný jazyk. Je spíše tenčí, s „přifouknutím“ v místě křížení tkaniček a se dvěma průsvitnými pruhy zajišťujícími dostatečné odvětrání. Zakončení směrem k noze je jen tenounké s poddajným okrajem. Nehrozí tak zařezávání jazyka do nohy, a to ani v příkrých sebězích. Pro bezchybné usazení na nártu je jazyk všitý k podešvi po obou stranách tenkým elastickým materiálem.

Pečlivě propracovaný je celý koncept šněrování. Širší, ploché a mírně elastické tkaničky zajistí po zavázání pohodlné usazení nohy v botě, nerozvazují se a také délka je optimálně zvolená. Nechybí ani gumička pro průvlek přesahu šněrování. Polstrování patní misky je příjemně pohodlné, pěna není přehnaně měkká, krásně se natvaruje na patu běžce. Pro použití v ještě drsnějších podmínkách je model FORTUX dostupný také ve verzi GTX.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Pěna mezipodešve je barevně rozdělena na dvě části, pocitově nezaznamenáváme že by při běhu svrchní a spodní vrstva měly nějak výrazně odlišné vlastnosti. Značka udává použití materiálu DYNEVA dokonce s trojitou hustotou. Při běhu, ani na dotek ale rozdílnou hustotu nijak zásadně nevnímáme. Tlumení se pocitově zdá konzistentní po celé délce boty, ani při změně způsobu došlapu nezaznamenáme výraznější změny. Přesto se na tréninkovou botu se zaměřením na terén rozhodně nejedná o přehnaně tvrdý dopad. Tlumení je s ohledem na očekávané pomalejší tempo běhu a terénní povrch rozhodně nastavené dobře a došlap je na trialovou botu příjemně pohodlný. Značka LOWA se v konstrukci zaměřila i na rocker a na odvalování boty je to znát. Přes celkovou tuhost a nízkou flexibilitu boty není přechodová fáze nijak kostrbatá, bota zvládá i nějaké to lehčí zrychlení.

Stélka je poměrně tenká, v botě se ale nijak nepohybuje, v testu jsme si opakovaně ověřili, že po ní neklouže chodidlo ani v mokrých ponožkách. K příjemnému pocitu z došlapu přispívá také vrstva měkkého výrazně perforovaného materiálu na svrchní vrstvě mezipodešve. Kromě pohodlí tak může odvádět přebytečnou vlhkost právě z prostoru pod stélkou a zároveň zamezovat jejímu posouvání.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Na podrážce je snad nejvíce vidět dlouholetá zkušenost značky s terénním povrchem. Je propracovaná do posledního detailu. Moc se nám líbilo středové protažení protisměrně nastavených gripů, v příkrých sebězích tak bota krásně drží. Naopak ve strmých stoupáních oceňujeme přesah gripů až do špičky boty s možností dotažení odrazu. Podrážka je zároveň poměrně univerzální. Nám se celkové nastavení nejvíce osvědčilo v kamenitém terénu, včetně seběhů se sypkým povrchem. Ani měkčí terén není pro podrážku modelu FORTUX žádnou zásadní překážkou, velmi dobře drží i na mokrých kamenech. Snad jen směs měkčího bahna s trávou a následné lehké zanášení podrážky odhaluje kde jsou její limity.

Osobní zkušenost

„Osobně bych model FORTUX doporučil zejména pro běžce, kteří rádi vyráží do náročnějšího horského trénu, kde místy již nelze běžet a v techničtějších úsecích ocení pevnější, stabilnější botu. Využití najde také při delších aktivitách třeba i se střídáním svižnější turistiky a běhu. Trochu nešťastně je zvolené místo pro umístění cedulky s informacemi o velikosti. Vnitřní strana okraje stélky není tím nejvhodnějším místem. Cedulka je navíc důkladně všitá, takže s odstraněním jsem docela bojoval. V zimním období mě FORTUX nezklamal ani na sněhu. Zejména díky výraznému pogumování špičky a bočních částí lze v těchto botách absolvovat i delší objemový trénink, třeba i v mokrém nebo tajícím sněhu. Směrem k rychlejšímu tempu běhu je u modelu FORTUX limitující vyšší hmotnost a nízká flexibilita podrážky, při pomalejším tempu nebo v náročnějších podmínkách ale oceňuji zejména stabilitu došlapu a parádní záběr. Po dlouhodobém testování mohu potvrdit, že k přednostem patří také na běžeckou botu nadstandardní odolnost, a to jak svršku, tak zejména podrážky.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: