Recenze: Mizuno Wave Rider NEO – bota pro každodenní trénink lehká jako pírko

Recenze: Mizuno Wave Rider NEO – bota pro každodenní trénink lehká jako pírko

Parametry

Značka HAPPY FEET
Celé jméno recenzovaného výrobku Mizuno Wave Rider NEO
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink
Hmotnost 265 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 12 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4690 Kč
Dodává LEVELSPORTKONCEPT s.r.o.

Zaujalo mě

  • vysoká univerzálnost
  • stabilita
  • nízká hmotnost
  • pohodlí
  • odezva boty

Shrnutí recenze

Nejoblíbenější model Mizuno si zachovává přesně to, proč jej mají běžci tak rádi – příjemné tlumení, dostatečný prostor pro prsty, stabilitu a hlavně velkou univerzálnost. Navíc je model Wave Rider NEO výrazně odlehčený – pohybujeme se hluboko pod hranicí 300 g. K tomu všemu má bota rychlejší odezvu a o poznání vyšší dynamiku. Může za to především nově použitá technologie v mezipodešvi. Mizuno Enerzy se vyznačuje především vysokou návratností energie v kombinaci s nízkou hmotností a dobrou životností. Nové Wave Rider NEO se tak stávají botou opravdu pro každou příležitost. Ať už na asfalt, šotolinu, trénink nebo závod.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je u nových Riderů tvořen z poměrně silného materiálu. Pro optimální prodyšnost je zde proto výrazné perforování v oblasti mezi špičkou a zavazováním. Takto na podzim a v zimě je prodyšnost dostačující. Nicméně nedokážu říct, jak prodyšná a odvětraná bude bota za horkých letních dní. Pevnost materiálu má ale za následek i výborné usazení chodidla v botě. Svršek je navíc lehce flexibilní, takže se opravdu přizpůsobuje individuálnímu tvaru chodidla. Navíc zde nenajdeme oddělený jazyk – na první pohled bezešvý svršek je tvořen z jednoho kusu. Za mě rozhodně výhoda, protože nedochází ke shrnování a posouvání jazyku, které je při běhu hodně nepříjemné. Nad čím se musím zastavit je řešení paty a oblasti kotníku. Na jednu stranu je tato oblast hodně polstrovaná a velmi příjemná. Kombinuje se ale s poměrně pevným opatkem, který výrazně přidává na stabilitě, protože při dopadu ji pevně drží a podporuje tak achilovku. Ta je navíc překryta opravdu vysokým, polstrovaným lemem. Jeho výška už trochu balancuje na hranici prospěšnosti, osobně bych uvítal trochu větší prostor pro práci samotného chodidla. Celkově je kopyto spíše širšího charakteru, takže vás při běhu nebude nikde nic svírat.

Perforování svršku v přední části

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Řada Rider byla po celou dobu své historie považována za relativně univerzální tréninkovou botu. Pro těžší jedince už má lehký přesah do tempové oblasti, pro ty drobnější zase může sloužit jako vyloženě objemovka pro tvrdé nabíhání kilometrů. V čem se model Rider NEO liší podle mě nejvýrazněji, je jeho hmotnost. 265 g je pro tréninkovou botu opravdu špičkový parametr a rozšiřují se tak možnosti využití této boty. Další důležitou vlastností, kterou je třeba sledovat, je odezva boty. Jinými slovy, jak rychlá je její reakce a kolik energie se v ní ztratí. I zde je Rider NEO příjemným překvapením. Bota je poměrně svižná, nicméně si stále zachovává pohodlí tréninkové boty. Všechny zmíněné vlastnosti spojuje nově použitý materiál v mezipodešvi. Mizuno enerzy foam je pěnaešve, která je při své odolnosti o 17 % měkčí a zajišťuje o 15 % větší návratnost energie, než materiály použité u předchozích generací. Tato pěna je navrstvena kolem zvlněné desky – staré známe technologie, ktero Mizuno používá už pěknou řádku let. Princip tlumení je v lehkém narovnávání desky pod zatížením (při dopadu), která tak absorbuje energii a při odlehčení ji navrací zpět do boty. Bota je tedy pocitově pevnější, zároveň ale velmi pružná a stabilní.

Mizuno Wave Rider NEO

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podvozek boty je na první pohled laděný na pevné povrchy. Nenajdeme zde žádný výrazný vzorek ani drapáky do bláta. Nicméně s Ridery NEO nejsme odkázání jen na asfalt a beton. Lehké členění vzorku v přední části zajišťuje dostatek trakce i na šotolinové, polní neb lesní cesty. Univerzálnost využití navíc podporuje i vyšší stabilita boty, která je potřebná v nerovném terénu. Směs podešve je spíše tvrdší. To znamená, že sice není tak extrémně přilnavá (až lepivá) jako některé závodní boty, na druhou stranu má výrazně vyšší životnost, což je pro mě u tréninkové boty důležitější parametr. Navíc nedostává tak zabrat právě v lehčím terénu.

Detail podrážky

Osobní zkušenost

Tréninkové boty pro mě nikdy nebyly moc sexy. Vždycky to pro mě byl prostředek na špinavou, nudnou práci – pomalé kilometry v aerobním pásmu. V oblibě jsem měl vždycky lehoučké tempovky, které nakopávají každý krok. Rider NEO pro mě tedy byly příjemným překvapením. Na tréninkovou botu extrémně nízká hmotnost a odezva boty je v kombinaci s pohodlím a tlumením boty až zarážející. Rider NEO jsou tedy skvělé boty pro každodenní trénink, které si ukously něco málo ze zábavnosti tempovek a závodních bot.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Jozef

Už po prvom behu som cítil niečo zvláštne. Nútili ma zrýchľovať (asi to bude 12mm dropom). Oproti Hoka clifton 6 (ktoré tiež používam ) sú rýchlejšie no čo sa týka pohodlnosti tak v tom má Hoka zatiaľ mierny náskok. Pre bežcov s vyšším nártom by som odporúčal najskôr vyskúšať .

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: