Recenze: NNormal Tomir – jedna bota (skoro) na všechno

Recenze: NNormal Tomir – jedna bota (skoro) na všechno

Parametry

Značka NNormal
Celé jméno recenzovaného výrobku NNormal Tomir
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink
Hmotnost 304 g
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3899 Kč
Dodává CRAG SPORT

Zaujalo mě

  • celková odolnost
  • dokonalá trakce na většině povrchů
  • nenasákavý svršek
  • řemeslné zpracování boty

Shrnutí recenze

Univerzální, odolný, lehký. Poctivý tréninkový pracant, který zvládne většinu povrchů a na jehož vývoji se podílel Kilian Jornet, španělská legenda nejen horských ultramaratonských běhů. Model Tomir od značky NNormal jsme měli možnost otestovat v období končícího podzimu a nastávající zimy. Název značky odkazuje na spojení Norska (současné působiště Kiliana) a obuvnické firmy Camper sídlící na Mallorce. Označení tréninkového modelu je pak po jednom z vrcholů v severní části ostrova Mallorca (Puig Tomir, 1103 m). Cílem netradičního spojení skvělého sportovce a tradiční rodinné obuvnické firmy bylo vyvinout boty šetrné k životnímu prostředí. Univerzální, použitelné pro každodenní trénink a s výraznou odolností. Přes minimum polstrování a tužší materiál svršku je bota (po rozběhání) příjemně pohodlná, na trailové zaměření poměrně lehká a po důkladném testování potvrzujeme, že i odolná. Nečekejte nějaké převratné inovace nebo extra vychytávky. NNormal Tomir je „jen“ povedenou tréninkovou botou do terénu, které nechybí téměř nic z toho, co jako běžci očekáváme od boty pro základní objemový trénink. Navíc s aurou jednoho z nejlepších horských běžců všech dob.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Všestranná, odolná a spolehlivá bota. Žádné zásadní nedostatky nebo problematická místa u modelu Tomir neodhalili ani desítky kilometrů testování. Celkové zpracování boty snese opravdu přísnější měřítka a ve srovnání s top značkami nic zásadního neztrácí. Naopak řadu detailů řadíme k nadstandardním. Třeba asymetrické šněrování, u tréninkových modelů ne zcela běžné, přispívá k dokonalému usazení na noze. Originálně tvarované zakončení jazyka s chytrým výřezem pak jen podporuje nastavené pohodlí. Jazyk je navíc zcela integrovaný a v místě křížení tkaniček nechybí navýšení materiálu pro zamezení otlaků. Samotné tkaničky jsou ploché, dobře se zavazují, jen je nutná pečlivost, mají tendenci se rozvazovat. Materiál svršku je poměrně tuhý, potřebuje několik desítek kilometrů než si „sedne“ a alespoň částečně natvaruje na nohu. Oproti tomu velice dobře odolává nečistotám a po běhání se snadno čistí. Testování probíhalo většinou v chladnějších podmínkách a směrem ke svršku bez výhrad, v letních vedrech bude svršek ale zřejmě pocitově méně prodyšný. Za mokra oceňujeme výrazné pogumování špičky, které v centimetrovém pásu obepíná celou botu nad mezipodešví. Použití v opravdu drsném prostředí napomáhá nejen výrazný přesah ochrany špičky ale i celkově odolný, nenasákavý svršek. Jako tužší se po nazutí jeví polstrování kolem paty. „Chytrá“ výplň ale vlivem tepla nohy běžce změkne a pěkně se usadí na patě. O důkladném zpracování svědčí prošití svršku boty k mezipodešvi po celém obvodu boty. Také toto řešení má podpořit celkovou životnost boty.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Pěna mezipodešve je poněkud tvrdší, žádný mechový došlap u Tomiru nečekejte. Je zde použitá EVA pěna s vyšší hustotou, a tedy pocitově nižší mírou tlumení. Lehce to vylepšuje měkčí a hutnější stélka. Ta je navíc povedeně natvarovaná do výrazné „vaničky“ po patou, díky tomu nehrozí žádné oděrky, pata se usadí dokonale. Podobný tvar má vlastně celá patní část mezipodešve. Přesah pěny pod patou je místy více než centimetrový a výrazně tak přispívá k pocitu stabilního došlapu, jedné z největších „zbraní“ Tomiru. Došlap je díky tužší pěně dobře čitelný, bota se skvěle hodí i do techničtějšího terénu. Flexibilita i torzní tuhost jsou opravdu minimální, v ruce Tomir působí jako model s pevnou karbonovou deskou, ohnout výrazněji špičku nemáte šanci. Při samotném běhání se ale s botou překvapivě nepereme a překlopení do odrazu není nijak kostrbaté. Přesto, nejen díky celkové tuhosti to botě nejvíce „sluší“ v pořádné divočině a pomalejším tempu běhu.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka s ploššími gripy s výraznějšími odstupy vykazovala v testu skvělý odraz na tvrdším i měkkém povrchu. Středovou část podrážky vyplňují „špuntíky“ pomáhající při odrazu, okraje doplňují širší originálně natvarované gripy podporující stabilitu. O nějakém došlapu na ostřejší kámen nebo kořen díky pevné podrážce a třem centimetrům tužší tlumící pěny téměř nevíte. Botu tak nezastaví ani náročnější a drsnější terén. Silnou stránkou je univerzálnost podrážky umožňující použití v jakémkoli terénu, s přehledem zvládne většinu povrchů, a to i za mokra. Právě chování na mokrém povrchu můžeme označit za jedno z nejlepších ve srovnání s modely které prošly naším testováním. Výraznější rozestupy mezi výstupky na podrážce zaručují výbornou samočistící schopnost podrážky, žádné nánosy bláta s sebou tahat nebudete.

Osobní zkušenost

„Hned při prvním proběhnutí mě zaujalo tužší tlumení. Přes zaměření do terénu možná až překvapivě tvrdé. Došlap je ale díky tomu naprosto stabilní, bez nepříjemného „zaplavání“. Na trailovou botu zaujme Tomir slušnou hmotností, těsně nad 300 gramů v testované velikost 10 UK. Přes přívětivou hmotnost je Tomir především objemovou botou, dle výrobce vlastně až na pomezí běžecké a turistické boty. Při pomalejším tempu běhu si s botou rozumím, na nějaké extra zrychlování to ale není. „Podvozek“ je totiž opravdu velmi tuhý a určitou neohrabanost vyvažuje jen (na tréninkovou botu) nízkou hmotností. Do terénu mi vyhovují užší, těsnější boty, které navyšují pocit jistoty v technických úsecích. A přesně takové NNormal Tomir jsou! Všestrannost podrážky jsem si ověřil na většině terénních povrchů, od lesích cestiček, přes kluzké horské stezky po dešti až po běhání ve sněhu. Pochválit musím odolný a nenasákavý svršek. Nejen díky tomu mohu potvrdit, že tento model při použití správné funkční ponožky je vhodnou volbou i pro zimní tréninky. Moc se mi líbilo propracované asymetrické šněrování s dokonale střiženým jazykem. Možná že spojení s Kilianem vyvolá v řadě běžců podobně jako u mě nerealistické představy o superbotě která bude běhat sama. Tomir je ale „pouze“ dobrou volbou pro většinu podmínek které na běžce mimo silnice čekají, jen je potřeba si to odběhat vlastníma nohama.“

Doplnění:

V rámci redakčního testování jsme měli možnost vyzkoušet také závodní model Kjerag.

NNormal Kjerag (tester Daniel Matejovič)

„Kjerag je lehká, závodní botka, která si zaslouží místo v botníku každého běžeckého nadšence. Killian Jornet údajně s jedním párem odběhal celou sezónu, takže jsem nemohl odolat. A musím uznat, že na většině povrchů drží vážně skvěle. Podzimní terén není žádný problém i sníh zvládají obstojně cestou nahoru. Dolů už je na sněhu třeba dávat pozor. Místa je v botě dostatek, tkaničky se nerozvazují a pěkně pomáhají obepínat chodilo v botě. Překvapuje mě hlavně hmotnost bot. V podstatě nevím, že je mám na nohou. Mám ale pocit, že prodyšnost by mohla být lepší. S tím, že jsem měl možnost prozatím vyzkoušet převážně na podzim nebo v zimě to není takový problém, vypovídající bude jaro a léto.“

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: