Recenze: ON Cloudsurfer 7 – nová dimenze mechového došlapu

Recenze: ON Cloudsurfer 7 – nová dimenze mechového došlapu

Parametry

Značka On
Celé jméno recenzovaného výrobku On Cloudsurfer 7
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 260 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4.490 Kč
Dodává SPRINT www.sprint.cz
Více info na www.sorrygravity.cz/

Zaujalo mě

  • pohodlné tlumení
  • výrazné polstrování
  • nízká hmotnost
  • povedený design

Shrnutí recenze

Všestranná tréninková bota zaujme již povedeným designem. Po nazutí vnímáme celkovou lehkost a nadstandardní, výrazné polstrování patní části. A hned první proběhnutí prozrazuje, že tohle bude parádní, povedená tréninková bota. Skvělé tlumení oceňujeme při delších proběhnutích, achilovky si lebedí v měkké patní misce. To ale zdaleka není vše, co může sedmá verze modelu Cloudsurfer běžcům nabídnout. Velice slušná je totiž také dynamika odrazu a spektrum tréninkového použití On Cloudsurfer 7 tím docela zásadně rozšiřuje. Dlouhé běhy, regenerační proklusnutí, ale i svižnější fartleky, případně i tempové úseky zvládnete v tomto modelu nejen rychle, ale především pohodlně. Novinky? Změn je oproti předchozí verzi více než dost! Příjemné je výrazné snížení hmotnosti, a to doslova o parník v podobě téměř devadesátigramového úbytku oproti předchozí verzi. A pak samozřejmě zásadní změna v nastavení tlumení. Postupná deformace obláčků počítačem vyvinutou metodou přispívá spolu s měkkostí samotné pěny k neskutečně pohodlnému mechovému došlapu.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek prošel na první pohled poměrně výraznou změnou oproti předchozí verzi modelu Cloudsurfer. Třeba návratem k tradiční konstrukci a uchycení jazyka, nebo výrazným navýšením polstrování v patní části boty. Ta je nyní výrazně měkká, příjemně se natvaruje na patu, stabilitu hlídá pouze snížený plastový opatek, který je chytře umístěný zvnějšku a nijak tak neomezuje pohodlí. Polstrováním se nešetřilo ani u jazyku, ten je tak nadmíru pohodlný i při razantnějším utažení tkaniček. Zajímavá je konstrukce přední části boty, kdy jazyk plynule přechází do „ponožkového“ návleku prstové části boty. Nedochází tak k posunům jazyka do stran, a navíc je prstová část odolnější proti poškození. Pokud někdy prodřete svršek na palci, tak v tomto modelu to opravdu nehrozí. V průběhu testu byla hutnější prstová část svršku příjemná pro tepelný komfort s ohledem na nižší teploty začátku jara. Změnou prošlo také šněrování, a to zejména očka pro průvlek tkaniček. Ty jsou v dolní části napojené na fixační pásky, které přispívají k vyšší stabilitě došlapu a pocitově zlepšují propojení nohy s botou.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Mezipodešev nese název CloudTec Phase a byla vytvořena s pomocí počítačové simulace, kdy pro značku charakteristické otvory nejsou oválné, nebo vodorovné s podrážkou, ale nezvykle šikmo. Navíc viditelně s postupným snížení náklonu „obláčku“ k podložce. Jejich postupná deformace ve stylu domina přispívá spolu s měkkostí samotné pěny Helion k neskutečně pohodlnému došlapu. Došlap je nejen měkčí a pohodlnější, ale zároveň umožňuje příjemně plynulý přechod do odrazové fáze běžeckého kroku, který je navíc podpořený kolébkovým tvarem podrážky. Nejenže to vypadá zajímavě, ale jak jsme si v průběhu testu ověřili, především to z pohledu tlumení a dynamiky odrazu opravdu funguje. Odstranění „rychlostní“ desky Speedboard také přispělo ke zlepšení komfortu tlumení, propracovanou konstrukcí však nijak zásadně neutrpěla ani dynamika odrazu. K mírnému snížení došlo u sklonu pata špička, kdy nový model vykazuje desetimilimetrový pokles oproti předchozímu jedenáctimilimetrovému dropu. Tak drobného rozdílu si ale při samotném běhu ani nevšimnete. Změnou prošla i vnitřní stélka, která tentokrát nemá pro značku charakteristické měkké okraje. Na pohodlnosti jí to, ale nijak neubírá.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Změnu oproti předchozí verzi přináší také podrážka, kde tradiční vodící drážka (ve tvaru ypsilon) sice zůstala, ale místo kontaktní pryže ji nyní vytváří pouze základní pěna. Zjednodušením vodící drážky se výrazně snížila četnost zasekávání kamínků do podrážky a zároveň se rozšířila možnost použití bot na parkové cesty a případně i lehký suchý terén. Kontaktní pryž je u sedmé verze pouze v přední třetině podrážky a částečně pod patou. To společně s vyjmutím desky Speedboard umožňuje výraznější torzní ohebnost bez pocitového snížení dynamiky odrazu. Přestože je kontaktní pryže minimum, byla na suchém, ale i mokrém asfaltu trakce naprosto bezproblémová. Za nás rozhodně povedená změna konstrukce podrážky!

Doplnění

Doplnění od zastoupení značky On, SPRINT s.r.o.:
Naše zkušenost z testování pro veřejnost říká, že bota rozhodně není určená běžcům s širokým chodidlem (skutečně jim nevyhovuje) a má středně široký fit. Díky její konstrukci je vhodná pro běžce s užším a středně širokým chodidlem.

Dostupnost verzí:

 

Osobní zkušenost

„Pohodlný došlap, nepřehlédnutelný design a nízká hmotnost. Testování On Cloudsurfer 7 si opravdu užívám. Trend výrazně odtlumených, pohodlných, měkkých bot mi pro určitý typ tréninků naprosto vyhovuje. Zejména delší objemové tréninky běžím při testování Cloudsurfer 7 o něco málo rychleji, a hlavně pocitově snadněji. Kromě parádního tlumení vnímám i efekt „trampolíny“ kdy bota pocitově navrací energii do odrazu. Kolébkový tvar podrážky umožňuje snadné překlopení do odrazu. V kombinaci s celkovou lehkostí se v botách velmi příjemně běhají i svižnější rovinky. Mám poměrně citlivé achilovky, a tak si pochvaluji hutné polstrování paty a celkově měkký opatek. Bota působí na první nazutí širším dojmem, ale i když mám spíše užší chodidlo zřejmě i díky postranním fixačním páskám nemám pocit nadměrné volnosti nohy v botě. Na dráze při velmi rychlém tempu působí v zatáčce mírně nestabilně, ale na cyklostezce nic nebrání běžet v nich opravdu svižně.“

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: