Recenze: Ponožky NORTHMAN – na pořádnou túru i sjezdovky s komfortem a odolností

Recenze: Ponožky NORTHMAN – na pořádnou túru i sjezdovky s komfortem a odolností

Parametry

Značka Northman
Celé jméno recenzovaného výrobku NORTHMAN TREK SILVER MERINO LIGHT
Typ sportu outdoor
Typ oblečení ponožky
Pohlaví pánské
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 Merino
Materiál 2 X-Static
Materiál 3 Elastan
Materiál 4 Polyamid
Hmotnost 33 g
Infocena 359 Kč
Dodává Northman

Zaujalo mě

  • dokonalé usazení na noze (TREK)
  • celková odolnost (TREK)
  • tepelný komfort (TREK)
  • zóny proti otlakům (SKI)
  • optimální úroveň komprese (SKI)

Shrnutí recenze

Dvě novinky z nabídky české značky NORTHMAN jsme měli možnost otestovat v období končícího podzimu a nastávající zimy. Ponožky vyrobené v podhůří Jeseníků jsme i díky brzké pořádné sněhové nadílce mohli vyzkoušet v opravdových zimních podmínkách. Turistický model NORTHMAN SILVER MERINO LIGHT je vyrobený s použitím vlny Merino (41 %) a obsahuje ionty stříbra. Nás v testu zaujal perfektním usazením na chodidle a příjemným tepelným komfortem. Model NORTHMAN SKI COMPRESS MERINO pak kromě sjezdového lyžování skvěle využijete při tom běžeckém, zejména díky příjemně nastavené kompresi. Přestože nejsou přehnaně silné, zůstávají v nich nohy v teple i při vícehodinovém lyžování. Celkový komfort u obou modelů navyšuje plochý šev v oblasti prstů.

Hlavní část recenze

Model SILVER MERINO LIGHT je novinkou v nabídce české značky Northman. Je zaměřený především na turistiku a povedeně kombinuje to nejlepší z přírodních a technických materiálů. Použité speciální vlákno X-STATIC díky obsahu stříbra vyniká antibakteriálními vlastnostmi, které značka garantuje na parádních 260 pracích cyklů. Odolnost proti opotřebení navyšuje přidané polyamidové vlákno ve vrchní části ponožky. Tepelný komfort pak zajišťuje přidaná vlna Merino od italského výrobce (italské jsou i pletací stroje které značka používá) a je využita především v chodidlové části ponožky. Hmotnost pouhých 30 gramů v testované velikosti L je s ohledem na tepelný komfort velmi nízká a snad i díky tomu převládá příjemný pocit při nošení. SILVER MERINO LIGHT by rozhodně neměly chybět v šuplíku žádného outdoorového nadšence.

Model NORTHMAN SKI COMPRESS MERINO je určený především pro sjezdové lyžování a snowboarding. Podkolenky jsou ale poměrně univerzální a nás v testu nadchly při použití na běžkách. Vysoký podíl vlny Merino (50 %) zajistí příjemný tepelný komfort, odstupňovaná komprese pak podporuje cirkulaci krve. Výrazným prvkem jsou na tomto modelu zóny proti otlakům. Vzhledem k primárnímu určení modelu jsou umístěné především na holeni, kde je i díky pěknému designu nelze přehlédnout. Doplňují je další chytře umístěné zóny navyšující komfort. Třeba na obou stranách kotníku, na nártu nebo kolem úponu achilovky. Na pohodlí u Northmana rozhodně nešetřili. Trochu překvapivé je výraznější rozpětí velikostí, testovaný vzorek udává při označení L – XL rozpětí 42 až 47 EU. Přesto bylo usazení na noze i při dlouhodobějších aktivitách naprosto dokonalé. Možná k tomu přispěla i vhodná velikost chodidla testera 45 EU uprostřed velikostního rozpětí.

Dokonalý střih a funkční materiál

Střih ponožky NORTHMAN SILVER MERINO LIGHT je příjemně nastavený pro celodenní nošení. Ponožka nikde přehnaně nesvírá chodidlo, zároveň bezpečně drží na svém místě, ať už jsme v rámci testování použili kotníkové trekové boty, nebo běžecké při svižnější túře. K bezpečnému usazení přispívá horní širší lem (výška ponožek je 20 cm), který na vnitřní straně doplňují informace o velikosti a názvu modelu. Pro opravdu dokonalé usazení na chodidle nechybí anatomické tvarování, označení pravé a levé ponožky je navíc výrazné a čitelné na „první dobrou“ a při oblékaní tak nehrozí tápání. Případnému nežádoucímu pohybu ponožky povedeně zamezuje stahovací pás v oblasti nártu, kde jsou zároveň umístěné odvětrávací panely. O důkladném propracování ponožky svědčí protažení větracího panelu přes nárt až k vnitřní polovině chodidla. Na zadní straně pak nechybí vyobrazení loga „Seveřana“. Právě k tomuto modelu název značky sedí naprosto dokonale, testování jsme zakončili v období prvních výraznějších mrazů a ani v nich ponožky SILVER MERINO LIGHT nezaváhaly. Tepelný komfort zajišťuje hutnější materiál kolem paty a v prstové části, který je navíc s výraznějším podílem vlny Merino. V ponožkách nám nebyla zima ani při občasném kochání se na vyhlídkách.

NORTHMAN SKI COMPRESS MERINO jsou díky mírnější kompresi lehce těsnějšího střihu, dokonale tak drží nejen na chodidle, ale díky výraznějšímu, širšímu lemu i na lýtku. Komprese je příjemná, neškrtí lýtko ani při dlouhodobém používání. Žádné sjíždění, posouvání, třeba i po dvouhodinové aktivitě na běžkách zůstávají bezpečně na svém místě. Příjemné je navýšení materiálu kolem prstů a na patě. Povedeně navyšuje (díky chytře umístěným zónám) již tak výrazné pohodlí.

Povedená vychytávka

Tou je za nás použití bezešvé technologie při sešití špičky ponožky u obou testovaných modelů. Přes klouby prstů tak nepřechází žádný šev, se kterým se občas u ponožek setkáváme. Při jeho absenci tak nehrozí otlaky nebo odřeniny prstů především v těsnějších botách.

Osobní zkušenost testera

„Moc se mi líbila propracovanost a důraz na detaily u obou testovaných modelů. Vždy mě potěší možnost testovat český produkt, navíc když testování prokáže, že v ničem nezaostává za globálními značkami. Testované modely Northman u mě bodují skvělým poměrem cena výkon, příjemným tepelným komfortem a univerzálním použitím. Třeba model určený pro sjezdové lyžování jsem díky hřejivosti a příjemné kompresi s oblibou používal na běžky. Oceňuji, že ani po vícerém vyprání nedošlo ke změnám tvaru, nebo následné kvalitě usazení na noze.“

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: