Recenze: Puma Deviate Nitro 2 – ještě větší pohodlí pro každý výběh

Recenze: Puma Deviate Nitro 2 – ještě větší pohodlí pro každý výběh

Parametry

Značka Puma
Celé jméno recenzovaného výrobku Puma Deviate Nitro 2
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Závod
Hmotnost 214 / 262 g
Šněrování klasické, pružné a ploché
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy pronace
Infocena 4599 Kč
Dodává PUMA
Více info na www.sanasport.cz

Zaujalo mě

  • Komfort
  • Design (zejména pánského modelu)
  • Lehkost odrazu vs využití

Shrnutí recenze

Model Deviate Nitro 2 udělal velký krok vpřed a přidal na trh velmi konkurenceschopnou silniční objemovku pro všechny délky tratí. Jedná se o velmi pohodlnou botu na každodenní tréninky. Vylepšený design paty, stabilita boty a současně stále velmi dobrý odraz. Puma Deviate Nitro 2 je bota pro všechny, kteří milují překonávání osobáků a porovnávání časů

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Vylepšený svršek, který je pro tentokrát velice příjemný a měkký. Puma změnila design a materiál kolem paty i na jazyku, obojí je nyní měkčené natolik, že nikde nemůže docházet k odírání jako u předchozího modelu. Na svršku vnitřní strany najdeme také novinku tzv. PWRTAPE, který má za úkol především zajistit stabilní usazení nohy v botě i během výkonu. Tkaničky jsou na klasické šněrování a vyrobeny z příjemného, dobře držícího pružného materiálu.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Stejně jako původní model Deviate Nitro využívá v mezipodešvi TPEE Nitro Foam pěnu, ale jen ve spodní části. V té horní je použita lehčí, měkčí a pružnější Nitro Elite Foam, kterou Puma využívá i ve svých nejvyšších karbonových modelech. Tato je silnější pod patou, což by mělo zajišťovat vyšší stabilitu. Pod špičkou je naopak více standardní pěny. V mezipodešvi je integrovaný PWR plate, který je ze 70% karbonový a 30 % polyuretan. Dle výrobce je výhodou ne zcela 100% karbonové boty to, že bota je pružnější (není tak tuhá), a tím pádem i pohodlnější pro každodenní trénink. Současně je třeba ale počítat s tím, že nebude tak rychlá jako celokarbonová bota. Drop boty je 8 mm a váha 214 gramů (dámská verze) a 262 gramů (pánská verze), což není na tréninkovou botu úplně nejméně, ale stále se jedná o lehkou botu.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Jedním z důvodů vyšší váhy je tzv. Pumagrip guma na podrážce, jejíž hlavní funkce dobrá stabilita i na mokrém nebo zpevněném povrchu, kterou můžeme potvrdit.

Dynamika odrazu

Bota Deviate Nitro 2 je oproti celokarbonovým modelům méně dynamická, nicméně pro každodenní trénink ideální a vhodná i pro hobby běžce, kteří si do karbonových bot netroufnou.

Osobní zkušenost

Boty jsem měla možnost vyzkoušet jen krátce, snažila jsem se je hlavně porovnat s předchozím modelem. Bota vyniká skutečně velkou stabilitou při zachování dobré návratnosti energie. Měla jsem možnost vyzkoušet i závodní model Nitro Elite Racer, kde je rozdíl citelný. To však odpovídá jak ceně, tak i očekávání od takové boty. I když model Deviate Nitro 2 není primárně závodní bota, pro hobby běžce to jistě bude volba i na závody, a rozhodně neprohloupí. Velmi mě překvapil také komfort. Bota je velmi příjemná a měkká na první obutí, a tento pocit zůstává i během výkonu. Plus bych dala také za pružné a dobře držící tkaničky. Za sebe jsem pasovala Puma Deviate Nitro 2 mezi své oblíbené modely na každodenní silniční výběhy a tréninky.

Botu bych doporučila všem amatérským běžcům s ambicemi na silniční závody, na tempové tréninky i každoděnní výběhy. Váhodou této boty je, že ji hobby běžci mohou vzít i jako závodní botu až do vzdáleností maratonu.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Pavel

Poprvé jsem si pořídil na běhání Pumy. Model mi byl doporučen v běžecké speciálce v Brně v Sanasportu. Mám před pěti lety operovanou kyčel, takže vždy při koupi řeším především odpružení boty, drop a tvarování paty. Musím říct že mi bota zatím suprově sedí a při vzdálenostech cca 20 km o kyčli vůbec nevím. Uvidíme, kolik kilometrů zvládnou uběhnout celkem.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: