Recenze: PUMA ForeverRun Nitro – inovativní „naváděcí“ systém s výraznou stabilitou

Recenze: PUMA ForeverRun Nitro – inovativní „naváděcí“ systém s výraznou stabilitou

Parametry

Značka Puma
Celé jméno recenzovaného výrobku PUMA ForeverRun Nitro
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 295 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy pronace
Infocena 4.599 Kč
Více info na eu.puma.com/cz/en/home

Zaujalo mě

  • stabilita došlapu
  • výrazné tlumení
  • nepřehlédnutelný design
  • propracovanost podrážky

Shrnutí recenze

Novinka v nabídce dravé šelmy, značky PUMA, která se nebojí přicházet s novými nápady do „zaběhnutého“ světa běhu. Puma ForeverRun Nitro představuje tréninkovou botu, každodenního pracanta s inovativním „naváděcím“ systémem došlapu regulujícím nežádoucí pronaci. A také nepřehlédnutelným designem se spoustou zajímavých detailů. Hlavním prvkem nového modelu je měkoučká odlehčená pěna zajišťující komfortní tlumení „zabalená“ do o něco pevnější pěny s větší hustotou. Povedená bota pro pohodové běhání!

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je v prvé řadě nepřehlédnutelný. Je pevný, v testu se nám zdál velmi odolný, nyní pro přechodné období zimy a jara s ideální prodyšností. K celkově stabilnímu pocitu z boty napomáhají fixační pásky PWRTAPE. Ty nejenže šestinásobně propojují šněrování se zbytkem boty, ale navíc navazují na originálně umístěnou zpevňující pásku na vnitřní straně prodlouženou až k palci. Hezky propracovaný je límec kolem kotníku, je nejen pohodlný, ale zároveň prakticky zabraňuje zapadávání nečistot dovnitř boty. Pohodlím nezaostává ani pro značku tradičně tenký jazyk s praktickým zpevněním pod zakončením šněrování. Po stranách je fixovaný elastickým páskem, navíc posunu jazyka chytře zamezuje dvojice průvleků šněrování ve středové části. Občas se v testu setkáme s poutkem na patě (které má usnadňovat nazouvání) tak malým, že jej prakticky nelze použít. Tady jej nahmátnete i poslepu a svoji funkci plní dokonale.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Plastové zpevnění pod patou označované RUNGUIDE udržuje chodidlo v optimálním postavení a nepustí nohu do výraznější pronace. Navádění do optimální polohy chodidla ale není nijak agresivní a botu tak skvěle využijí i běžci s neutrálním došlapem u kterých může k mírné pronaci docházet až vlivem únavy. Místo tvrdé pěny na vnitřní straně (klasický tmavší klín), nebo pevné plastové misky využívá PUMA ForeverRun Nitro kombinaci mírné podpory pod patou, výrazné stability širší podešve a konstrukčního řešení dvojice pěn. Přizpůsobení individuálnímu došlapu umožňuje jen mírná torzní tuhost, botu přetočíte do rotace lehce v rukou. Z pohledu flexibility je bota naopak tužší a usnadňuje tak odrazovou fázi běžeckého kroku. O navýšení stability se stará také vnitřní stélka, která je nejen hutná a pohodlná, ale na vnitřní středové části chodidla i výrazně navýšená. Zajímavým prvkem je „hrbolek“ ve střední části stélky pro podporu klenby. Vypadá poměrně výrazně, při běhu o něm ale ani nevíte a nijak nepřekáží. Mezipodešev tvoří dva druhy pěny NITRO v celkové výšce 36 milimetrů pěny pod patou. Ta je odlehčená díky vstřikovanému dusíku a o její funkčnosti již víme z předchozího testování. U nového modelu je využito dvou typů této pěny s různou hustotou. Měkčí vnitřní část je schovaná do pevnějšího vnějšího rámu.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Širší podešev přispívá k celkové stabilitě boty. Pro tréninkovou botu jeden ze zásadních parametrů, obzvláště pro běžce, kteří běhají větší porce kilometrů. Již od pohledu je znatelné rozšíření mezipodešve, jak v přední části, tak i pod patou. Odolná pryž podrážky PUMAGRIP je z důvodu snížení hmotnosti umístěna pouze na nejvíce namáhaných místech. V testu byl odraz výborný, včetně toho na mokrém asfaltu, kde patřil k tomu nejlepšímu, co prošlo naším testováním.

Osobní zkušenost

„Pohodlný došlap a výrazná stabilita upoutá již při prvním proběhnutí. Pro pohodové proběhnutí ale i delší trénink v pomalejším tempu je PUMA ForeverRun Nitro příjemnou, propracovanou tréninkovou botou. Přes desetimilimetrový drop na mě působí bota trochu línějším dojmem. Pokud ale nechci při tréninku příliš „tlačit na pilu“ nechybí mi na ní nic zásadního. Pro nabíhání základní aerobní vytrvalosti určitě povedená bota, pro případné zrychlování je zapotřebí „přezutí“ do svižnějšího modelu. V průběhu testu převládá pocit pohodlí, moc se mi líbí límec kolem kotníku, ale i polstrování kolem paty.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: