Recenze: Puma Velocity Nitro 3 – parťák pro každodenní běh

Recenze: Puma Velocity Nitro 3 – parťák pro každodenní běh

Parametry

Značka Puma
Celé jméno recenzovaného výrobku Puma Velocity Nitro 3
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Tempový trénink
Hmotnost 264 g
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3299 Kč
Více info na eu.puma.com/cz/en/home

Zaujalo mě

  • univerzálnost při použití boty
  • atypický jazyk
  • reflexní prvky

Shrnutí recenze

Puma Velocity Nitro 3 je velmi univerzální a lehká bota, která běžci umožní užít si jeho každodenní výběh. Je to třetí generace modelu Velocity Nitro, která je pohodlnou běžeckou botou na jakoukoliv vzdálenost. Nezklame při delším běhu, ale neurazí ji ani rychlejší tempo, při kterém má běžec stále přehled nad tím, kam dopadají jeho nohy. Oproti druhé verzi modelu Velocity Nitro se třetí řada opět posunula o několik kroků vpřed a na běžce čeká všestranná bota, která by v jeho botníku neměla chybět.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je vyrobený z velmi lehkého a jemného textilu, což zaručuje perfektní prodyšnost. Navíc je perforovaný tak, aby umožnil odvětrávání a noha se nezapotila. Materiál nohu v botě těsně obejme a ta nemá šanci se ani pohnout. Tomu navíc napomáhá i atypický jazyk, který nohu uzamkne na jednom místě. Díky tomu má běžec naprostou kontrolu nad svými pohyby a může toho využít i pro trošku ostřejší trénink. Síťovina na svršku je sice prodyšná, ale nezaručuje žádnou voděodolnost. Naopak, pokud bota zmokne, celkem rychle také následně uschne.

Zmíněný atypický jazyk je oproti staršímu modelu přepracovaný, je tenčí. O něco méně je také polstrování v oblasti paty. Není to ale vůbec na škodu. Také v oblasti Achillovy šlachy materiál nohu obepne tak, aby nedošlo k žádným jejím dalším pohybům a usadí ji pevně na jednom místě. Tkaničky jsou velmi elastické a také napomáhají uzamknutí nohy v botě.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Komfortní využití při každodenním tréninku nabízí střední míra tlumení. Běžec v botě uběhne svůj long run, ale nebude vadit ani rychlejší trénink, intervaly či běžecká abeceda. Zároveň díky střednímu tlumení do boty nezapadnete a jste schopni reagovat na povrch pod sebou, se kterým ani na okamžik neztratíte kontakt. Zároveň je to stabilní bota.

Lehká pěna NITROFOAM poskytuje vynikající odezvu, ale i adekvátní tlumení, které od univerzální boty očekáváte. Je to pěna napuštěná dusíkem umožňující jak výbornou odezvu a reaktivitu, tak úměrné tlumení. Je nutné ale zmínit, že nelze čekat pocit nohy jako v bačkůrce. Stále jde o botu na každodenní využití, ale ideální je běhat v ní do 15 kilometrů. Na delší vzdálenosti už s ohledem na střední míru tlumení a méně materiálu pod chodidlem i v oblasti paty může být vhodnější třeba model Puma Deviate Nitro 2.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

PUMAGRIP je odolná pryžová směs navržená pro trakci na každém povrchu. Přilnavost je zaručena na zpevněných površích od asfaltu po lesní cestu. Pod patou pryž zaručuje odolnost, pod špičkou a v ohybu naopak tuhost a přilnavost.

Od starších modelů uběhla bota opravdu dlouhou cestu, a to se týká i podrážky. Perfektně přilne k povrchu, poskytne dokonalou možnost odrazu a nesmekne se ani na mokrém asfaltu. Využití je tedy opravdu velké: od městských běhů po lehčí tréninky na lesních zpevněných cestách. To samé platí i pro potřebu rychlého odrazu při intervalech nebo trénování běžecké techniky či abecedy.  Nemusíte se ani bát vyrazit ven po dešti, podrážka vás opravdu podrží.

Doplnění

Doplnění dovozce

Puma Velocity Nitro 3 prošla oproti předchozí řadě opravdu zásadními změnami. Primárně došlo ke zvětšení objemu Nitro pěny po celé délce chodidla. Zlepšila se tak stabilita, odraz a pohodlí boty. Zároveň došlo ke zvětšení prostoru ve špičce což dělá tento model ještě komfortnější.

Osobní zkušenost

„Překvapila mě již několikrát opakovaná univerzálnost boty. Už při jejich prvním obutí jsem tušila, že je to velmi nadějný model, což se také ihned potvrdilo. Při dlouhém běhu jsem ani na chvilku neměla pocit, že bych snesla větší tlumení, a naopak při intervalech jsem dokázala plně vnímat povrch pod sebou. Bota je lehká a prodyšná, takže se v ní noha nijak zásadně nezapotí. Střihem je bota standardní šířky, možná spíše na užší nohu. Je rozhodně potřeba vyzkoušet si, zda běžci takový střih sedne. Pokud však ano, tak může čekat, že ho bota zkrátka při běhu podrží. A to doslova tím, jak celou nohu obepne a nepustí. Plusem jsou rozhodně reflexní prvky, které ocení běžci vybíhající po západu sluníčka. Pokud bych si měla vybrat jen jediný pár, který bych si na běh po zpevněných cestách vybrala a nechala v botníku, tak by to s největší pravděpodobností byl opravdu model Puma Velocity Nitro 3. Je to v podstatě vše, co bych od skvělé běžecké boty na trénink čekala.“

 

Další informace

Dostupné na:

https://www.adsport.cz/

https://www.dextrsport.cz/

https://www.sportisimo.cz/

https://www.sportovna.cz/

https://www.sanasport.cz/

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: