Recenze: Salomon DRX BLISS – stabilní traktor na silnici

Recenze: Salomon DRX BLISS – stabilní traktor na silnici

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku Salomon DRX BLISS
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink
Hmotnost 266 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy pronace
Infocena 3.990 Kč
Dodává AMER Sports

Zaujalo mě

  • stabilita došlapu
  • výrazné polstrování
  • příjemné tlumení

Shrnutí recenze

Salomon DR X BLISS je silniční traktor s velkou stabilizací, který vás nezklame na žádném tvrdém povrchu, a to platí za sucha i za mokra. Na to, jak moc je tlumená, je ale překvapivě lehká. Své stabilizační zaměření nijak neskrývá, stabilizační prvky z TPU pěny tvoří neodmyslitelnou část designu. Táhnou se totiž po obou stranách skoro celé boty a jsou v kontrastní barvě. Zajímavou součástí designu je také přítomnost tkaniček. Jsou to totiž normální ploché tkaničky. Žádný Quiclase neboli rychlotkaničky jak je u Salomonu zvykem.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Design bot rozhodně není usedlý, ale není ani nijak přehnaně odvážný. Přívrženci usedlejšího designu si mohou vybrat tmavší modrou variantu se žlutými stabilizačními prvky, nebo bílou s černými a pro přívržence odvážnějších variant je tady žlutá se stabilizaci v barvě oranžové. Jinak jsou po stranách ještě umístěny bílé reflexní prvky. K testování jsem měl k dispozici výraznější „žlutou“ varantu a byl jsem za ní rád.

Nad podrážkou začíná žlutý svršek ze síťoviny Engineered Mesh, který je ve své spodní části ztužen. Ztužení slouží asi hlavně jako další stabilizační prvek. V přední části je vysoký asi centimetr, ale u začátku paty nabírá výšku asi 3 centimetry, aby na zadní straně paty zcela vymizel. Z celkově žlutého designu vystupuje několik odstínů žluté. Vzadu kolem paty je čistě žlutá, kolem tkaniček vystupuje lehce tmavší barva, kolem šněrování až směrem k podrážce. Je to viditelný systém SensifitTM obepínající nohu a zajištující její správnou polohu v botě. Předek boty je zase s viditelným perforováním pro tepelný komfort nohy.

Pata je hodně polstrovaná, na materiálu se rozhodně nešetřilo. Není mi jasné, jak se to Salomonu při relativně malé hmotnosti podařilo. Váhu uvádí Salomon 275 gramů, což je na stabilizační botu s výrazným tlumením víc než dobrá hodnota. Zadní část boty je trochu tvrdší, ale to se možná časem poddá. Přední část boty je dostatečně široká, přijde mi, že Salomon trochu rozšířil kopyta a boty by měly sedět i na širší nohu.

Jazyk boty je dostatečně tlustý, abyste ani utažené tkaničky necítili. Je ale zároveň prodyšný pro skvělý pocit nohy. Z mého pohledu mohl být jazyk trochu širší. Ač nemám vysoký nárt a šířka mé nohy je normální, po stranách mi vedle jazyka byla vidět i ponožka. Ale byl to jen vizuální problém. Na funkci ani pohodlí to vliv nemělo.

 

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Systém Active-Chasis TM je konstrukční prvek integrovaný do mezipodešve bot, který poskytuje lepší kontrolu pohybu a stabilitu. Tento systém je navržen tak, aby minimalizoval nárazy a vibrace, které vznikají při pohybu po nerovném terénu, a zároveň zlepšil celkovou stabilitu boty. U těchto bot je přiznaný a je výraznou součástí designu v rámci výztuh po stranách boty. U všech variant je v kontrastní barvě. V mém případě jsou výztuhy oranžové. Není zbytečně tvrdý díky tomu, že je vyroben z pěny podobné TPU a je umístěn z vnějšku boty. Má dostatečnou pružnost, ale zároveň nepostrádá velkou podpůrnou funkci. DRX BLISS patří spíše do kategorie přirozeně stabilních bot bez plastových dílů.

Na mezipodešev je použitá pěna Energy Foam v opravdu hodně silné vrstvě. Na nedostatek tlumení si nikdo stěžovat nemůže. Jedná se o velmi dobře odpruženou pěnu. Rozhodně není ale zbytečně měkká nebo snad nestabilní.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka je z hmoty Contagrip s poměrně mělkým vzorkem, což u silniční boty není na škodu. Je umístěna po celém obvodu boty v širokém pásu. Do mokrých parkových cestiček úplně určená není, ale poradí si s tím. Na tvrdém povrchu ale žádný problém nenastane.

 

Osobní zkušenost

„Botu bych doporučil všem, co hledají stabilní botu s větším dropem a nadstandartním tlumením na každodenní běhání. Rozhodně zvládnou i dlouhé běhy a zároveň pro normálního běžce jsou i dostatečně rychlé na intervaly či závody. Ti, co stabilní boty na každodenní běhání nehledají, je využijí na vyběhání po závodě či na kratší běhy jako pomůcku ke srovnání kroku a běžeckého stylu.“

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: