Recenze Salomon Phantasm: skvěle vypadají, ještě lépe běhají

Recenze Salomon Phantasm: skvěle vypadají, ještě lépe běhají

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku Salomon Phantasm
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod
Hmotnost 215 g
Šněrování Klasické ploché
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 9 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3890 Kč
Dodává AMER Sport
Více info na www.salomon.com/en-cz

Zaujalo mě

  • Elastický svršek
  • Mimořádná prodyšnost
  • Lehké, vysoce tlumené a pohledné boty

Shrnutí recenze

Běžecká bota Phantasm nabízí lehký, hbitý a super plynulý pohyb pro rychlé běžce došlapující na střední část chodidla nebo na špičku. Nový model Salomon Phantasm pro dívky a ženy se snaží navázat na závodní „silničky“ Salomon S/Lab Phantasm. S nimi přišel Salomon na trh v loňské sezóně a v běžecké komunitě si jimi získal výrazný ohlas, možná i díky tomu, že silničním botám se dříve oklikou vyhýbal. Cílem nového modelu bylo pokračovat v této řadě a vytvořit co nejlehčí a nejcitlivější boty, který by vyhovovaly ženskému chodidlu. Přitom se ale měla udržet funkčnost, zejména co se týče tlumení a podrážky.
Boty skutečně potvrzují očekávání, která nastavil předchozí závodní model – stejně jako loňský model jsou lehké, rychlé a zajišťují výrazné tlumení. Nová technologie Energy Blade pracuje na stejném principu jako karbonový plát v závodních modelech jiných značek. Dodává energii při každém kroku a zajišťuje plynulejší došlap. Bonusem je syntetický svršek Matryx®, který s trochou nadsázky působí jak materiál z Matrixu. Boty díky tomuto zcela unikátnímu svršku skvěle padnou na nohu a navíc velmi dobře vypadají.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je tvořen speciální syntetikou ve struktuře mřížky, která mu dává – nutno říct zaslouženě – název Matryx®. Mřížka je extrémně prodyšná a na pohled i dotyk velmi jemná. Střih boty objímá nohu ve středové části, kde nabízí noze podporu; špička naopak poskytuje více prostoru pro roztažení prstů. Díky absenci stehů zajišťuje syntetika hladký, až rukavicový tvar. Elastické vlastnosti svršku zachovávají i ploché tkaničky, které snižují tlakové body přes nárt. Celkově je svršek skutečně mimořádný svojí konstrukcí, pružností a střihem – nehrozí z něj otlačení nohy svrchu a už vůbec ne nedostatečný odvod vlhkosti.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Aktuální model se snaží inovovat mezipodešev, když do této řady bot zavedl novou technologii v podobě lehké pěny Energy Surge. Uvnitř pěny se nachází unikátní technologie Energy Blade ve formě plátu z polyamidových a skelných vláken, jehož velmi specifický tvar napomáhá rychlému přechodu při došlapu na špičku. Obloukovitě prohnutá geometrie podešve R. Camber zaručuje rychlý přechod, takže
budete kratší dobu v kontaktu se zemí. Tlumení je celkově vysoké nejen na patě (30 mm), ale i na špičce (21 mm). Bota tak působí pružně nejen díky svršku, ale i díky pružné reakci na dopad. Dojem z tlumení během testování byl skutečně mimořádně dobrý.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Salomon používá tradiční podrážku Contagrip® FA, kterou vyvinul pro silnici a další zpevněné povrchy. Podrážka velmi dobře přiléhá k asfaltu, poslouží ale i na kluzkých površích, což je u těchto prémiových silničních modelů koneckonců povinnost. Na špičce se nacházejí výraznější výstupy pro stabilitu a vedení boty při odrazu přes špičku. Podrážka v kombinaci s odpružením tak napomáhá dynamice pohybu. Při mém testování se boty chovaly přesně tak, jak bych očekávala od kvalitních silničních bot – reagovaly stabilizačně i na různé pohyby do stran a na pokusy o podklouznutí.

Osobní zkušenost

Název napovídá, že jde o model z říše fantazie. To je samozřejmě nadsázka, ale boty skutečně na první dojem působily velmi novátorsky. Okamžitě mne zaujala extrémně tenká a prodyšná síťka, kterou jsem u běžeckých bot dosud neviděla. V druhém kroku mne překvapila svojí jemností na dotyk a pružností.
Boty jsem testovala v nečekaně teplých jarních dnech a prodyšnost syntetiky je skutečně vysoká. Pochopitelně bota s takovou prodyšností se pak bude méně hodit do deštivých či podzimních podmínek.
Boty bych celkově hodnotila jako skvělou společnost pro rychlé tréninky a závody. Mají vysoký drop, a tak jsem se je nebála vyzkoušet ani na delší silniční trénink. Na modelu bych ocenila velmi pěknou barvu a hezké boční vícevrstevné vykrojení podrážky. Jde o boty, které podpoří běžkyně při rychlých trénincích a závodech a k tomu navíc dělají skvělý dojem.
Boty bych celkově hodnotila jako skvělou společnost pro rychlé tréninky a závody. Mají vysoký drop, a tak jsem se je nebála vyzkoušet ani na delší silniční trénink. Na modelu bych ocenila velmi pěknou barvu a hezké boční vícevrstevné vykrojení podrážky. Jde o boty, které podpoří běžkyně při rychlých trénincích a závodech a k tomu navíc dělají skvělý dojem.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: