Recenze: Salomon Sense Ride 4 – zase o kousek vymakanější

Recenze: Salomon Sense Ride 4 – zase o kousek vymakanější

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku Salomon Sense Ride 4
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Závod, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 280 g
Šněrování Quicklace
Sklon pata - špička 8
Podpora nohy neutrální
Infocena 3090
Dodává Amer Sports
Více info na www.sportega.cz/beh

Zaujalo mě

  • pohodlí
  • ochrana chodidla
  • nenasákavý svršek

Shrnutí recenze

Sense Ride 4 navazuje na oblíbený model z loňského roku. Tuhle univerzální trailovku ocení jak začátečníci, tak i ostřílení běžci, kteří hledají botu pro každodenní trénink. Jedná se o pohodlnou objemovku, která vás podrží při dlouhých bězích v přírodě, ale nezradí ani pokud se rozhodnete trochu zatopit pod kotlem. Relativně vyšší vrstva tlumení optimálně balancuje absorpci nárazů a přenos energie do odrazu. Navíc je v mezipodešvi zabudovaný rock plate, který ochraní chodidlo i v kamenitém terénu.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Jednodílný svršek tvoří celkem pevná síťovina, která zaručí, že skrze ni neprojdou nečistoty a ochrání nárt, pokud přijde do kontaktu například s větví, kameny a vůbec se vším, co se vám na trailu může připlést pod nohy. Na druhou stranu si zachovává prodyšnost a noha se tak uvnitř nezapaří. Důležitou vlastností u trailovek pro mě je, jak moc nasáknou vodu za mokra. Bota sice nemá goretexovou membránu, takže neudrží nohu zcela v suchu, ale klíčové je, že příliš neztěžkne, a chová se tak podobně za všech podmínek. Proto jsem se v Sens Ridech nebál vyběhnout ani ve sněhu. Nechybí osvědčená technologie SensiFit, která za pomoci úzkých pásků umístěných v oblasti nártu napomáhá těsnému obepnutí nohy a bota se tak přizpůsobí různým tvarům chodidel. To doplňuje pro Salomon typický systém šněrování Quicklace. Přesto, že název naznačuje, že se jedná o rychlé zavazování, doporučuji strávit trochu času navíc a utáhnout tkaničky po částech pro lepší usazení nohy v botě. Polstrování v patní části boty je pohodlné, navíc v oblasti achilovky a pod kotníkem trochu vystouplé, což jen potvrzuje hlavní charakteristiku boty. Komfort! Tenhle pocit dále umocňuje elastická vnitřní vložka (Endofit), která navazuje přímo na jazyk, a tak se noha cítí jako v peřince. Za zmínku stojí i stélka boty Ortholite, která je pod patou mírně zhutněná, takže při sebězích pomůže se vstřebáváním nárazů.

Prodyšný a nenasákavý svršek

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Tlumení boty zajišťuje poměrně silná vrstva pěny Optivibe. Pokud jste zvyklí běhat v Salomonech, bude vám bota připadat vysoce odpružená. Objektivně bych ji však zařadil spíše do kategorie středně tlumených, jelikož pěna je tužšího charakteru, takže při dopadu nepohltí veškerou energii a nakopne vás zpátky do odrazu. Drop zůstává stejný jako u předchozího modelu, a to 8 mm. Tlumící vrstva je v oblasti paty mírně zkosená, což napomáhá plynulosti kroku v prudkých sebězích. Noha totiž nedopadá tak tvrdě, ale “zhoupne” se jako kolébka. V mezipodešvi se navíc nachází rock plate. Jedná se o jakousi výztuhu, která při kontaktu s nerovnostmi rozloží tlak do celého chodidla. Tenhle prvek oceníte především na kamenitých cestách, jelikož si nemusíte tak pečlivě vybírat místo pro dopad. To vše je sice na úkor zvýšené hmotnosti, ale u tréninkové boty mi taková oběť nevadí. Podešev je celkem tuhá a ne příliš flexibilní, na druhou stranu od ní očekávám velkou životnost, jelikož po odběhaných cca 150 kilometrech nejeví v podstatě žádnou známku onošení. 

Vnější pohled

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka je tvořena ze směsi nazývané Contagrip, která se skládá z hustší gumy na okrajích pro větší odolnost a z trochu měkkčí v oblasti středu pro zvýšení přilnavosti. Vzorek je univerzální a hodí se skutečně na většinu povrchů. Lesní pěšiny, kamenité stezky, šotolinu, to vše zvládla bota na výbornou. Jediný terén, kde bych Sense Ridům nesvěřil plnou důvěru, je hluboké bláto. Kvůli relativně nižším špuntům a jejich hustému rozmístění se na podrážce snadněji zachytává bahno. Zmiňované špunty jsou vysoké cca 4 mm a na první pohled jsou drobnější. Kvůli tomu se bota chová příjemně i na asfaltových přebězích mezi traily. Tvar špuntů není jednolitý, ale liší se podle umístění a účelu. Podstatné je, že na záběr je spoleh jak v prudkých stoupáních, tak v technických sebězích.

Dobrý záběr ve výběhu a jistota v seběhu

Osobní zkušenost

Pro mě osobně jsou Sense Ridy příjemným překvapením. Boty od Salomonu jsem nazul po delší době. Věděl jsem, že umí udělat lehkou agresivní závodku, ale tohle byl úplně jiný zážitek. Měl jsem možnost je vzít na pár delších výběhů kolem 30 km, a právě tam se cítí jako doma. Sense Ride 4 nejsou žádné rekordy trhající boty, ale pokud hledáte spoleh, ochranu a komfort na dlouhé hodiny strávené v terénu, tahle bota vám bude sedět.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: