Recenze: SALOMON SENSE RIDE 5 – hbitá univerzálka s výbornou trakcí

Recenze: SALOMON SENSE RIDE 5 – hbitá univerzálka s výbornou trakcí

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku SALOMON SENSE RIDE 5
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink
Hmotnost 306 g
Šněrování Rychlošněrování
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3390 Kč
Dodává AMER Sports
Více info na www.salomon.com/en-cz

Zaujalo mě

  • dokonalé usazení nohy v botě
  • univerzálnost podrážky
  • široké spektrum využití
  • výrazná ochrana špičky

Shrnutí recenze

Nová generace všestranného tréninkového modelu do terénu po právu zapadá do kategorie bot vhodných pro každodenní trénink. Již od pohledu dává tušit ochotu spolupracovat, pokud běžec „přitlačí na pilu“. Rychlostnímu, tempovému nastavení boty napomáhá také osmimilimetrový drop. Salomon Sense Ride 5 ale kromě svižného běhu zvládají parádně i pořádně dlouhé proběhnutí. Zejména v lehčím sušším terénu navíc vynikají dokonalou trakcí. Prostě všestranná bota, jak má být! Hned první nazutí potvrdí perfektní usazení nohy v botě. Přestože svršek není nijak elastický, krásně se natvaruje na nohu a přes mírnější polstrování zajistí i dokonalý komfort. Zpočátku působí spíše tužším dojmem, po zaběhání ale prokazuje optimální poměr mezi tlumením a podporou odrazu.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je na první pocit poněkud pevný, přesto se pěkně natvaruje na nohu a zajistí její dokonalé usazení v botě (i díky páskům sensiFIT po vnějších stranách nártu), což při testování oceňujeme zejména v techničtějším terénu. Polstrování je v botě pomálu, ale na komfortu to nijak neubírá. Pata je krásně měkká díky tomu, že neobsahuje žádnou plastovou výztuhu a může se tak lépe natvarovat podle individuálních potřeb každého běžce. Silnou stránkou boty je propracovaný jazyk. Je vyrobený z hutnějšího, tužšího materiálu, na svém místě jej drží postranní elastické pásky. Pevnější materiál zamezí jakýmkoliv otlakům od tenkých tkaniček rychlošněrování. I při razantnějším utažení „lanek“ o nějakém nadměrném tlaku ani nevíte. Zadrhovadlo a koncovku rychlošněrování lze schovat do kapsičky v horní části jazyka. Nehrozí tak nechtěné zachycení o kořen či větev, nebo samovolné rozvázání. Zmínit musíme také výraznou ochranu špičky boty, která povedeně chrání nejen od nechtěného nakopnutí třeba o kámen, ale také od pronikání vlhkosti. Celkově můžeme po více než měsíčním běhání svršek označit za nadstandardně odolný, celým testováním prošel bez viditelnějších šrámů.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Pěnu mezipodešve Energy jsme již letos vyzkoušeli při testování velice povedeného silničního modelu Salomon Aero Glide a ani u Sense Ride 5 nás rozhodně nezklamala. Poskytuje výborné tlumení a zároveň navrací energii do každého kroku. To dělá z tohoto modelu zdařilou botu s vyladěným poměrem rychlostních a vytrvalostních „genů“. Od rychlých tempových úseků až po dlouhé objemové tréninky se během testování v Salomon Sense Ride 5 cítíme skvěle, bez potřeby „přezutí“ do rychlejšího, nebo objemovějšího modelu. Poněkud tužší a tenká je stélka, což možná lehce ubírá na komfortu, ale zároveň umožňuje pocitově lepší propojení chodidla s botou.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Oproti čtvrté generaci prošla podrážka drobnou změnou v tvarování gripů. Ty si zachovávají do lehkého terénu optimální výšku 3,5 milimetrů, ale nově jsou ve středové řadě natvarované do protisměrného véčka a vylepšení se dočkaly i obě krajní řady gripů. Trakce je zejména v lehčím sušším terénu naprosto dokonalá, ani v příkřejších sebězích neznamenáváme sebemenší zaváhání. Oproti předchozí verzi došlo k odstranění příčných výřezů v podrážce (usnadňujících ohýbání), nijak negativně se to ale ve flexibilitě boty neprojevuje. Podrážka je tužší, ale pocitově přesně tak, jak se od trailové boty vyžaduje. Ani za mokra nenacházíme u modelu Sense Ride 5 výraznější slabinu, mokré kameny zvládá dobře. Nejen v sebězích po kamenitém podkladu oceňujeme ochranu chodidla, brzdit kvůli bolestivému došlapu na ostřejší kamenité výstupky v těchto botách rozhodně nemusíte. Podrážka bezproblémově zvládá také přeběhy po silnici, celkově se tak bota hodí na běhání v městském a příměstském terénu, kde se občasnému popoběhnutí po asfaltu nevyhneme.

Osobní zkušenost

„Pokaždé když Sense Ride 5 nazuji vnímám dokonalé usazení na noze. Mám spíše užší tvar chodidla a vyhovují mi tedy boty užšího střihu, především u modelů určených do terénu. Tady je navíc díky povedenému jazyku možnost dotáhnout rychlošněrování o něco více, bez sebemenších otlaků. Bota působí při došlapu stabilně, pěkně ochrání chodidlo na kamenitém povrchu, pocitově běh krásně „odsýpá“. Opravdu široký je záběr z pohledu tempa, vůbec nemusím řešit typ tréninku, krátce rychle nebo dlouho pomalu, všestrannost opravdu parádní. Po důkladném testování musím pochválit také odolnost, jak svršek, tak i podrážka opravdu něco vydrží. Je tady ještě jedna věc, díky které si boty pokaždé rád obuji, a to je design, pro někoho možná divoká kombinace barev se mi opravdu líbí. Prostor pro zlepšení? Osobně bych uvítal posunutí „garáže“ pro šněrování o něco výše, takto je v místě posledního křížení tkaniček a zastrčení přesahu je trochu obtížnější a je potřeba si s usazením trochu pohrát.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: