Recenze: SALOMON SPEEDCROSS 6 – čím horší počasí, tím lépe

Recenze: SALOMON SPEEDCROSS 6 – čím horší počasí, tím lépe

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku SALOMON SPEEDCROSS 6
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Spíše kratší tratě (do 10 km)
Hmotnost 298 g
Šněrování Quicklace
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3590 Kč
Dodává AMER Sport

Zaujalo mě

  • vynikající trakce v těžším terénu
  • bezchybné samočištění podrážky
  • jistota v sebězích
  • povedený design

Shrnutí recenze

Pořádný záběr, perfektní usazení na noze a vysoká odolnost. To dělá z modelu Speedcross krosovou botu, jak má být. Botu s výjimečnou přilnavostí na kluzkém povrchu, kterou oceníte zejména v tom nejdivočejším terénu. Speedcrossy se objevily na trhu již v šestém pokračování, podle výrobce s ještě agresivnější podrážkou a s většími špunty, které by měly zamezit ucpávání vzorku podrážky blátem. Byli jsme moc zvědaví, jaká bude realita.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Příjemně překvapeni jsme byli už při otevření krabice. Design Speedcrossů vypadá moc dobře díky originálnímu optickému prodloužení svršku až ke kontaktní pryžové části podrážky. Zvláště to vyniklo u žlutozelené či snad zelenožluté variantě testovaného modelu. Na definici barvy jsme se neshodli, na tom, že se povedla, však panovala stoprocentní shoda. „Armádní“ design botám opravdu sluší, nejsou to žádné šedé myšky a už jen od pohledu dokážou Speedcrossy zaujmout. Celkem je v nabídce pět barevných variant, včetně do terénu praktické, černé verze.
Pochválit musíme spíše užší, přesto pohodlný, vyloženě terénní střih svršku. Na noze sedí bota moc hezky. Nikde nic netlačí, krásně se usadí kolem nártu. Vnímáme příjemný, jistý a pevný pocit na noze, a to i na opravdu výrazných nerovnostech. Svršek boty je z odolného materiálu, žádná síťovina. Celková hmotnost boty těsně pod 300 g je zajímavá nejen z tréninkového, ale s ohledem na pořádný záběr a perfektní usazení nohy v botě i ze závodního pohledu. Přestože svršek není z membrány, má obrovskou výhodu v nenasákavosti. Je vyrobený z rychleschnoucího materiálu, který nenasákne vodu. Rozdíl v hmotnosti suché a mokré boty je opravdu minimální. I to výrazně nahrává použití při Velké Kunratické a dalších závodech, kde trať vede nekompromisně přes potok. Odolnost svršku s sebou ale přináší mírný diskomfort v teple, v letních měsících je v nich docela horko.
S rychlotkaničkami nebyl při testu absolutně žádný problém, nohu v botě spolehlivě podrží. Noha je díky nim pevně usazená, prsty nenaráží na špičku ani v sebězích. U Salomonu je tzv. rychlošněrování dotažené k dokonalosti. Neškrtí, nepovoluje se, dobře drží v praktické kapsičce na jazyku, ale hlavně se nerozváže! S plandající tkaničkou vás tak nikdo dobíhat do cíle neuvidí. Na kratší rychlý běh je možné šněrování hodně utáhnout a bota se pak krásně obepne kolem nohy. Ani při probíhání hlubokého písku se do vnitřku bot nedostala žádná nečistota. A to i díky jazyku, který je celý všitý, navíc dokonale překrytý svrškem boty zamezujícímu proniknutí nečistot dovnitř boty.
Ostré zatáčky, běh po šikmém traverzu, kořeny, nerovnosti. S nohou v botě to ani nehne, drží perfektně na svém místě. Utažení je rychlé, jisté a pro neznalé možná až překvapivě pohodlné. Díky dostatečně silnému jazyku nejsou tenké rychlotkaničky téměř cítit. Stejně dobře zavázání vnímáme i při delších bězích, kdy byly tkaničky přece jen trochu povolenější.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Směs mezipodešve EnergyCell+ vyniká vysokou návratností energie, což se v testu se to projevilo zejména při svižnějším tempu běhu.
Zároveň ale na tvrdším podkladu velmi příjemně tlumí, na krosovou botu opravdu nadstandardně a umožní tak bezproblémové zvládnutí i delších výběhů. Mezipodešev při testu zároveň ukázala výraznou odolnost, ani kamenitý terén, větve, kořeny či šotolinové úseky na ní nezanechaly výraznější stopy poškození.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka výrazně přechází v pogumování do stran boty i dopředu na špičku. Na špičku je také přetažený desén podrážky i se špunty. To oceníte při opravdu strmých stoupáních, třeba na Hrádek při Velké Kunratické a všude tam, kde si na kopec musíte doslova sáhnout. První vyběhnutí po cestách příměstského lesoparku však jasně ukázalo, že je to jako jít s kladivem na komára. Jde to, ale není to to pravé. Tyto boty prostě razí heslo čím hůře, tím lépe. Čím je větší slota a rozměklejší terén, tím více si je užijete. Suché tvrdé cesty sice zvládají také, i přeběhy přes asfalt s jejich odpružením přežijete, ale ten pravý zážitek si ve Speedcrossech vychutnáte až v mokrém a podmáčeném terénu.
Tráva, hlína, listí, bláto, šikmý svah, z kopce nebo do kopce sedí jak přibité. Měkká ohebná podrážka dobře kopíruje terén. Bezchybně funguje i nezanášení podrážky. V žádném případě se nám nepodařilo mezery mezi špunty ucpat. Bahno hned vypadává a podrážka je čistá díky dostatečným rozestupům mezi špunty, jejich tvaru a rozestavění.
Ostřeji řezané gripy vykazovaly v testu výborný záběr zejména na blátivém podkladu, neztratí se ale ani na měkkých lesních cestách či travnatém povrchu. Bez problémů v nich přeběhnete úseky i po zpevněných cestách (na tvrdém povrchu nekloužou ani za mokra) včetně těch kamenitých. Při dlouhém seběhu vnímáme jak dobře odtlumené (na krosovou botu opravdu nadstandardně) Speedcrossy jsou. Pod patou je cítit nejen tlumící vrstva ale i špunty.
Ano, je to tréninková bota, zároveň ale můžete běžet ve Speedcrossech opravdu velmi rychle. Svižnějšímu tempu běhu nahrává (na krosovou botu) vyšší drop. Deset milimetrů je již na odrazu znát a bota se odvaluje do odrazu velmi ochotně, nejen při občasných zrychleních ale i při delším stupňovaném tempu.

 

Osobní zkušenost

Pokud hledáte krosovou botu do mokra, na podzim, zimu a jaro, Salomon Speedcross 6 rozhodně nepřehlédněte. Na typické podzimní české závody se střídáním povrchů, mokrým až blátivým podkladem jsou Speedcrossy skvělou volbou. Na Velkou Kunratickou či Senohrabský Podzimní běh lyžařů naprosto ideální, jejich podrážka vám ubere cenné sekundy. Lze v nich ale pohodlně zvládnout i podstatně delší běhy. A samozřejmě také pravidelně trénovat. Nyní na podzim bez ohledu na počasí, bez ohledu na to kudy vede cesta. Se Speedcrossy můžete vyrazit kam chcete vy, ne kudy běželi ostatní. Zvládnou opravdu pořádnou divočinu! Odolností vydrží hodně a pokud je na tréninku promáčíte, tak díky minimálnímu nasáknutí budou brzy připravené na další porce kilometrů.
V předchozích verzích Speedcrossů jsme absolvovali několikrát Velkou Kunratickou, závod jako stvořený právě pro takovou botu. Jistě bychom našli v botníku lehčí model, ale právě to spojení odolnosti, jistoty odrazu a dokonalého usazení nohy v botě usnadňuje volbu Speedcrossů pro závod s náročným terénem, vlhkým až mokrým podkladem, přeběhem potoků a náročným stoupáním. Podrážka nejenže umožňuje razantní odraz, ale podrží běžce díky originálnímu natvarování gripů i v sebězích. Ten z Hrádku patří k těm strmějším, se Speedcrossy jej však zvládáme bez zaváhání.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: