Recenze: SALOMON THUNDERCROSS – nezklamou ani když hřmějí hromy

Recenze: SALOMON THUNDERCROSS – nezklamou ani když hřmějí hromy

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku SALOMON THUNDERCROSS
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink
Hmotnost 296 g
Šněrování Rychlošněrování
Sklon pata - špička 4 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3590 Kč
Dodává AMER Sports
Více info na www.salomon.com/en-cz

Zaujalo mě

  • vynikající záběr na většině povrchů
  • perfektní usazení nohy v botě
  • pohodlné tlumení
  • výrazná ochrana špičky

Shrnutí recenze

Zcela nový model z nabídky francouzské značky Salomon jsme měli možnost vyzkoušet v letních měsících. Trailová tréninková bota nese název Thundercross a během testování se osvědčila zejména v těžším nebo měkčím terénu. Vyniká parádním záběrem podrážky, dokonalým usazením na noze, a přestože během testu schytala nějaké ty šrámy, potvrzujeme také velmi dobrou odolnost. Bonusem je nenasákavý, rychle osychající elastický svršek s propracovaným překrytím jazyka proti zapadávání nečistot. Rychlošněrování je u trailových modelů značky Salomon samozřejmostí, nezklame ani u novinky Thundercross. Na poctivého tréninkového pracanta, botu do pořádné divočiny bude s nadcházejícím podzimem spolehnutí při drtivé většině běhů v terénu.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek má především povedený střih pro běh v náročnějším terénu. Nohu krásně uzamkne v botě, s využitím u značky Salomon dokonale propracovaného rychlošněrování. Na něj navazují tři postranní výrazné fixační pásky ve tvaru obráceného véčka, které se krásně dotvarují přes nárt běžce.

Silnější, volný jazyk bez postranního uchycení překrývá ze dvou třetin elastická látka svršku boty a povedeně tak zamezuje zapadávání nečistot do vnitřku boty. Samozřejmostí je kapsička na konci jazyka pro vložení přesahu šněrování.

Polstrování není nijak výrazné, přesto bota nepůsobí tvrdě, nebo dokonce nepohodlně. Naopak, svršek je dostatečně měkký, nikde nic nedře ani netlačí. Poměrně dobře odolává vlhkosti díky výraznému pogumování po stranách, odolné ochraně špičky a nenasákavému materiálu prstové části boty. V opravdu teplých dnech vnímáme o něco nižší prodyšnost, kterou ale kompenzuje dokonalá ochrana nohy a celkový komfort.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Na trailovou botu je tlumení velmi příjemné, ani po běhu na tvrdším nebo kamenitém podkladu nepociťujeme pálení chodidel nebo nepříjemné otlaky, a to ani při bězích přes dvacet kilometrů. Na rovnějších úsecích pak pěkně vnímáme poměrně slušnou návratnost energie do odrazu. Tu podporuje i příznivá hmotnost, na tréninkovou botu je 296 gramů v testované velikosti 10 UK naprosto optimální, zejména s ohledem na celkovou odolnost boty a ochranu chodidla. Pocitové jistotě při došlapu napomáhá snížený čtyř milimetrový drop, vhodný právě do těžšího terénu pro zvýšení stability.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka vykazovala v testu výbornou trakci jak na měkkém, podmáčeném podkladu, tak i na kamenitých stezkách. Čtyřicítka gripů s výškou pět milimetrů na každé botě je v odraze bezchybná i díky agresivnímu natvarování jednotlivých výstupků do tvaru ypsilon (v přední polovině proti směru pohybu). Tvar gripů je o něco sevřenější než u blátivého specialisty Speedcrossu 6 (testovali jsme na podzim loňského roku) zato výrazněji zaměřený směrem k měkkému podkladu než u nedávno testovaného modelu Sense Ride 5. Gripy jsou vytažené až k samotným okrajům podrážky a skvěle tak podporují jistotu běhu v náročnějším technickém terénu, nebo třeba při traversu v měkké lením podkladu. Výraznější rozestupy zaručují výbornou samočistící schopnost podrážky, žádné zalepení blátem, ani zasekávání kamínků či větviček jsme během testování nezaznamenali ani náznakem.

Osobní zkušenost

„Nové modely, obzvláště v segmentu, na který se značka zaměřuje to nemají jednoduché. U Salomonu se zkrátka nevyhnete srovnání s dalšími osvědčenými modely do terénu. Thundercross v testu ale rozhodně nezklamal. Odolná tréninková bota do většiny terénů opravdu něco vydrží, záběr v odrazu a jistota pohybu jsou parádní především v měkčím terénu, navíc dobře odolává vlhkosti. Pro tréninkové využití je příjemné a pohodlné tlumení, které navíc skvěle pochytá došlapy v kamenitých sebězích. Bota je obratná, i v techničtějším terénu dodává pocit jistoty. Podzimní trénink v náročnějším terénu? Úzké pěšiny, příkré seběhy, kluzký podklad, nějaké ta překážka či přeskočení potůčku? Já nyní bez zaváhání sáhnu do botníku pro Thundercross!“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: