Recenze: SAUCONY ENDORPHIN RIFT – dále a rychleji trhlinám navzdory

Recenze: SAUCONY ENDORPHIN RIFT – dále a rychleji trhlinám navzdory

Parametry

Značka Saucony
Celé jméno recenzovaného výrobku SAUCONY ENDORPHIN RIFT
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Závod, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 285 g
Sklon pata - špička 6 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 5.190 Kč
Dodává www.aspire.eu
Více info na mysaucony.cz/

Zaujalo mě

  • celkový komfort
  • bezchybná trakce v měkčím terénu
  • super pohodlné tlumení
  • návratnost energie

Shrnutí recenze

Model Saucony Endorphin Rift patří k modelům, které lze přesně zaškatulkovat jen stěží. Zvládne toho totiž opravdu hodně. Tempo, objem, všelijaký terén či profil běhu. V podzimních plískanicích si přímo lebedí. A navíc pěkně vypadá. „Endorfin se uvolňuje z hypofýzy do mozku a dokáže vyvolávat silné až téměř euforické stavy a pocity. Tento hormon má na svědomí pocity dobré nálady, štěstí, snižuje riziko vzniku úzkostlivých stavů, deprese, zbavuje stresu a tlumí bolest.“ Jestli byl tvůrce této definice běžec, pak musel běhat v botách z řady Endorphin, možná přímo v modelu Rift. Přesně stejnou definici bychom totiž mohli podepsat po testování této skvělé novinky z nabídky americké značky s více než stoletou tradicí. Hmotnost 285 gramů v testované velikosti 10 UK je s ohledem na míru tlumení a zaměření do terénu více než uspokojivá. Při samotném běhu navíc bota působí pocitově ještě lehčeji, třeba i z důvodu celkového pohodlí či pořádné porce energie které běžci navrací zpět.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je poměrně prostorný, nečekejte, že nohu v botě uzamknete nějak výrazně pevně. Má to na svědomí návlekový, zcela bezjazykový střih. Ten ve spojení s volnějším šněrováním nedovolí chodidlo zcela uzamknout v botě. Přes prvotní pocit volného svršku (při užším chodidle testera) byl ale běh v terénu naprosto bez problémů. Naopak převládal vjem dokonalého pohodlí. Nikde nic netlačí, i přes poměrně nevýrazné polstrování je noha jako v bavlnce. Botu tak skvěle využijete k velmi dlouhým běhům, nebo třeba i ultra závodům. Nechybí ani řada propracovaných detailů jako jsou dvě poutka pro usnadnění nazouvání, gumička pro uchycení přesahu šněrování, nebo „chytrá“ kapsle umístěná v místě jazyka zabraňující otlakům od tkaniček.

Nepřehlédnutelná je výrazná ochrana špičky, výborně poslouží při běhu v mokré trávě (zároveň potvrzujeme jen minimální nasáknutí zbytku svršku vlhkostí), nebo celkově v měkčím terénu, kde se nám při testování s modelem Endorphin Rift běhalo nejlépe. Zmínit musíme také nadmíru povedený design. Bota vypadá parádně a již od pohledu láká k pořádnému proběhnutí. V terénu doslova pak září! Samozřejmě že časem schytá nějaké ty šrámy, ale zároveň platí, že se svršek dobře udržuje a čistí.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Výrazná vrstva pěny mezipodešve dělá ze Saucony Endorphin Rift poměrně univerzální botu. Dobře zvládá rychlá tempa, skvěle tlumí při dlouhých bězích. Pěna PWRRUN PB nejenže skvěle tlumí dopady, ale zároveň pocitově vrací výraznou porci energie zpět do odrazu. Došlap je tak měkčí, pružnější, je znatelná podpora každého dalšího kroku. Tlumení pěkně reaguje na změny tempa, bota se pohodlně odvaluje při pomalejším tempu, a naopak zvýrazňuje odraz při tom svižnějším.

Výborná je ochrana chodidla v kamenitém terénu. Pořádná porce tlumení v kombinaci s plastovou deskou nedovolí ani ostřejším kamenům proniknout k chodidlům. Pořádně rozbalit to tedy můžete i v příkrých sebězích. Mírný rocker špičky v kombinaci právě s plastovou deskou podporuje odvalování boty. Deska ale není nijak agresivní (jak ji známe u bot s tužší karbonovou deskou), přesto je snazší odvalení při odrazu znatelné. Bota si přesto zachovává určitou flexibilitu, což je příjemné v techničtějším terénu, kde došlapujeme na různé nerovnosti třeba jen okrajem boty.

 

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Vzorek je opravdu výrazný, gripy (výška 4,5 mm) mají dostatečný odstup pro zamezení nabalování nečistot a bláta. Šipkovitý tvar každého gripu dává tušit parádní záběr a při testu to bota zejména v měkčím terénu do puntíku potvrzuje. Gripy jsou navíc chytře rozmístěné, s protisměrným nastavením na vnějším okraji patní části pro bezpečnější sbíhání a trochu překvapivě také na malíkové straně přední části podrážky. Moc se nám líbilo vytažení krajních gripů až přes hranu podrážky. To zlepšuje stabilitu i kvalitu záběru ve výrazně měkkém terénu, nebo při traverzových přebězích v náročnějším terénu.

Osobní zkušenost

„Vzhledem k mému užšímu chodidlu jsem volil do Endorphin Rift více polstrovanou ponožku. Přesto jsem musel tkaničky poměrně pečlivě dotáhnout, abych získal obvyklý pocit ukotvení nohy v botě. O něco obtížnější je nazouvání svršku bez jazyka, ale jakmile se naučím využívat obě poutka k tomu určená je nazutí obvyklou rutinou. Při samotném běhu se ale noha v botě nijak nepohybuje, usazení je naprosto v pohodě, naopak převládá výrazné pohodlí. Na botu do terénu disponuje výraznou návratností energie, zejména na tvrdším povrchu si připadám jak na trampolínce. Po testování bych nejvíce vypíchnul celkový komfort, nejen pořádná porce tlumení, ale také svršek poskytují příjemné pohodlí bez ohledu na délku běhu. Pro podzimní nabíhání objemových kilometrů je bota jako stvořená!“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: