Recenze: SAUCONY ENDORPHIN SPEED 4 – rychlost na všední den i na svátek

Recenze: SAUCONY ENDORPHIN SPEED 4 – rychlost na všední den i na svátek

Parametry

Značka Saucony
Celé jméno recenzovaného výrobku SAUCONY ENDORPHIN SPEED 4
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Dráha
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod
Hmotnost 266 g
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4.990 Kč
Dodává www.aspire.eu
Více info na mysaucony.cz/

Zaujalo mě

  • výrazná dynamika odrazu
  • extra prodyšný svršek
  • nízká hmotnost
  • povedené šněrování
  • reflexní prvky

Shrnutí recenze

Když se řekne „karbonová bota“ většinu vytrvalců si ji spojí s překonáváním rekordů, nejen traťových, ale především těch osobních. Jako v řadě jiných oblastí je to ale „něco za něco“. Výrazná podpora odrazu nutí běžce stále „tlačit na pilu“ a tu a tam se tak objeví nečekané bolístky. Boty s karbonovým plátem rozhodně nejsou vhodné na každodenní trénování. Pokud si běžec chce zachovat rychlost a zároveň nohy trochu „pošetřit“, může být řešením model s nylonovou deskou. Stále velmi rychlá bota, stále s výraznou podporou odrazové fáze běžeckého kroku, přitom zároveň výrazně šetrnější k pohybovému aparátu běžce, ale i k jeho peněžence. A přesně z této kategorie je model americké značky Saucony s označením Endorphin Speed 4. Pro běžného vytrvalce bez přehánění bota na všechno od rychlého tréninku až po delší závod, pro elitní běžce povedený tréninkový doplněk k závodním karbonovým modelům. Nylonová deska a pěna PWRRUN PB spolu vytváří vyladěný „podvozek“ se skvělou odezvou při rychlém tempu běhu, při zachování dostatečné stability došlapu. Bota navíc i pěkně vypadá, Saucony moderní design umí a čtvrtá verze modelu Endorphin Speed to jen potvrzuje. Také rychlost je z boty cítit již od pohledu. Před samotným vyběhnutím je zřejmé, že tento model roztočí nohy do pořádných otáček!

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Výrazně perforovaný svršek vyvolá při prvním proběhnutí pocit průvanu. Ne, v tomhle modelu přehnané pocení nohou nezažijete. Dokonalá prodyšnost ale neznamená snížení kvality usazení nohy v botě. Svršek je dostatečně pevný pro bezproblémové roztočení nohou do sebevětší rychlosti a skvěle tak zapadá do celkového konceptu superrychlé a zároveň stabilní boty. Minimum polstrování, maximum pohodlí. Nikde nic nedře ani netlačí, i při nízké hmotnosti zde pohodlí nevyžaduje žádný kompromis, třeba v podobě polstrovaných ponožek. V průběhu testování ani na rychlé dvoustovky, nebo na dvacetikilometrový výběh nebyl sebemenší problém vzít si tenké ponožky. Patní miska bez přemíry polstrování nabízí dostatečné pohodlí, „froté“ materiál je příjemně měkký a zároveň po něm ponožka neklouže.

Velmi prodyšný jazyk je tenký podobně jako u závodních modelů, vyniká perfektním usazením na nártu, při běhu se ani nehne a dokonale drží na svém místě. K tomu přispívá tradiční fixování po stranách v podobě širších elastických pásků. Povedené elastické tkaničky jazyk příjemně zafixují, při zachování maximálního pohodlí i při delším běhu. Navíc je přes dvě vrstvy materiálu díky množství průduchů jazyk velmi prodyšný. Mimochodem, velmi snadné je v tomto modelu nazouvání, noha vklouzne do boty tak nějak sama. Opomenout nemůžeme ani praktické reflexní prvky na patě. Jsou umístěné po obou stranách patní misky, a také (v podobě tří kroužků) těsně pod zakončujícím lemem paty. Po setmění je tak v Saucony Endorphin Speed 4 možné běhat nejen rychle, ale také bezpečně.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

O příjemné tlumení se stará prémiová pěna závodních modelů Saucony. „Perličkový“ materiál pěny vyniká ale především vysokou návratností energie do odrazu. Oproti předchozí verzi došlo ke zpevnění „podvozku“, což má za následek rychlejší odezvu, bota se tak skvěle hodí pro tempové a rychlostní tréninky nebo fartleky. Nejen samotná návratnost energie, ale také pocitově snadné překlopení boty do odrazu je silnou „zbraní“ Saucony Endorphin Speed 4. Rocker (přizvednutí špičky) je znatelný, není však přehnaně agresivní, bota se příjemně a pocitově lehce odvaluje. Tlumení pěnou PWRRUN PB a podpora odrazu nylonovou deskou jsou velmi dobře nastavené s ohledem na tréninkovou botu, kterou běžec obuje násobně častěji, než závodní „rakety“. Došlap je díky vyváženosti příjemně stabilní i při vyšších rychlostech, přispívá k tomu i vylepšený tvar nylonové desky s „postranními křidélky.“ Ty jsou u Endorphin Speed 4 viditelné po stranách, kde vystupují až k okrajům tlumící pěny. Komplexní nastavení boty podtrhuje zakončení mezipodešve pod patou. Klínovité rozevření snižuje hmotnost, umožňuje roztažení při došlapu přes patu, a navíc velice efektně vypadá. Pomyslnou třešničku na dortu plném pohodlí představuje extra tlumivá stélka s označením SRS (Super Responsive Sockliner).

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Za výbornou musíme u modelu Saucony Endorphin Speed 4 označit trakci. Na asfaltu naprosto bez kompromisů, včetně mokrého povrchu. Díky množství hran u tvarově dokonale propracované podrážky si však výbornou trakci zachovává na atletické dráze s umělým povrchem, ale i na parkových cestách. Mřížková konstrukce podrážky vytváří množství hran, které odraz citelně zlepšují. Otvor pro „přiznání“ nylonové desky je poměrně malý a snižuje tak možnost zachycení kamínků, větviček či jiných drobností. Pod patou je kontaktní pryž symetricky rozdělená na obě poloviny a vychází tak vstříc i běžcům s mírně „nevycentrovaným“ došlapem.

Osobní zkušenost

„Běhání v Saucony Endorphin Speed 4? Zábavná, lehká a citlivá bota, testování bylo tentokrát opravdová radost, i na těžší tréninky jsem je v rámci testování nazouval s potěšením. Je to tréninková bota pro celou škálu běžeckých temp. Od rychlých dvoustovek až po pětky v tempu maratonu, od atletické dráhy přes asfalt až po pískové cesty. Návratnost energie a podpora odrazu opravdu fungují, nejsou ale tak agresivní jako u modelů s karbonovou deskou. Z těch mě občas bolí chodidla, nebo lýtka, což se mi v Endorphin Speed 4 během testování nestalo ani jednou. Pro někoho, kdo pravidelně závodí v karbonových botách rozhodně vhodný doplněk k tréninku, neztrácíte na rychlosti, nohy ale přece jen trochu šetříte. Pro ne úplně elitní běžce je naprosto v pohodě využití jako závodní bota, snese i ne zcela optimální techniku běhu. Díky rozšíření formou „křidélek“ u nylonové desky je na tempovou botu až překvapivě stabilní. Svršek krásně větrá, na přelomu února a března někdy možná až moc, ale na zbytek roku rozhodně jedna z předností boty. Po testu nemám botě co vytknout, přesně dosahuje toho, co slibuje – podporu svižného tempa běhu, pohodlný prodyšný svršek, nízkou hmotnost (266 g velikost 10UK). Za mě s ohledem na spektrum využití i slušný poměr cena/výkon.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: