Recenze: SAUCONY GUIDE 17 – dokonalá stabilita s překvapivou lehkostí

Recenze: SAUCONY GUIDE 17 – dokonalá stabilita s překvapivou lehkostí

Parametry

Značka Saucony
Celé jméno recenzovaného výrobku SAUCONY GUIDE 17
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 306 g
Podpora nohy pronace
Infocena 3990 Kč
Dodává www.aspire.eu
Více info na mysaucony.cz/

Zaujalo mě

  • výrazná stabilita došlapu
  • pohodlné tlumení
  • extra prodyšný svršek
  • nízká hmotnost

Shrnutí recenze

Když se podíváte na tu přeměnu mezi šestnáctou a sedmnáctou verzí modelu Saucony Guide, je jasné že to není jen evoluce, ale opravdu pořádná přeměna. Mezipodešev změnila tvar zvýrazněním rockeru a zkosením paty, „nakynula“ na šířku i výšku. Došlo k odstranění stabilizačního prvku na vnitřní straně mezipodešve a také ke snížení dropu o dva milimetry. Ze stabilizační se tak stává stabilní botou, která si s mírnou pronací hravě poradí, ale zároveň běžcům s neutrálním došlapem nijak nepřekáží. Z tréninkové boty pro běžce s pronací je nyní pohodlná, vzdušná, všestrannější, a především neskutečně stabilní bota vhodná nejen pro běžné vytrvalostní tréninky, ale zejména pro ty velmi dlouhé. Došlap je příjemně pohodlný, široká plochá podrážka výrazně podporuje stabilitu došlapu. Právě v okamžicích, kdy vlivem únavy již technika běhu přestane být příkladnou je vnímání rozdílu mezi Saucony Guide 17 a jinými modely nejvýraznější. Nejenže takové zážitky odsouvá díky své stabilitě na pozdější fáze běhu, ale především z velmi dlouhých běhů dělá o poznání příjemnější zážitek. Dokonalý „průvodce“ fázemi běžeckého kroku, od došlapu (klidně i toho přes patu) až po dotažení odrazu ve špičce boty, který do stran neuhne ani o píď.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Již od prvního pohledu je zřejmé, že nadměrné pocení v Guide 17 nezažijete. Vzdušný, prodyšný a lehký svršek krásně doplňuje celý koncept boty zaměřený kromě stability také na lehkost. Výrazné odvětrávání zamezuje přehřívání chodidel a přispívá k příjemnému pocitu z dlouhého běhu. Perforování je viditelné po celém svršku, nejvýrazněji samozřejmě v prstové části. Díky chytře vlepenému fixačnímu pásku zůstává i v místech špičky těsně nad mezipodešví, kde jinak běžně bývá pevný neprodyšný materiál. Lehký, bez zbytečných švů, a především pohodlný a funkční, svršek je u Guide 17 opravdu velmi povedený. Polstrování není nijak výrazné, přesto bota doslova překypuje pohodlím. Patní miska s anatomickým natvarováním se pěkně usadí kolem achillovky. Mírné polstrování je vytažené pod kotníkem až k prvním třem otvorům pro tkaničky a společně s parádně propracovaným jazykem dokonale ukotví nohu v botě, bez sebemenšího náznaku diskomfortu. Tkaničky ploché, širší, mírně elastické, ani tady není co vytknout.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Více pěny, více tlumení. Tak popisuje nastavení nového modelu na svých stránkách samotná značka Saucony. Pro někoho možná trochu překvapivě zůstává materiál mezipodešve ve variantě PWRRUN a pěnu PWRRUN+ využívá pouze u stélky (mimochodem extra hutné a extra pohodlné). Důvodem je patrně zachování co největší stability došlapu a zejména k běžcům s vyšší hmotností bude v tomto ohledu PWRRUN přívětivější, navíc podle srovnávacích studií vykazuje až 85% návratnost energie. Přes mohutnost použitého materiálu mezipodešve si bota stále zachovává příjemnou flexibilitu i torzní tuhost. Při běhu se tak s botou „nepereme“ a i občasné kratší zrychlení je bezproblémové a pocitově snadné. Velmi dobře je podle nás u tohoto modelu nastavený drop. Šestimilimetrový sklon (snížení o 2 mm oproti předchozí verzi) od paty ke špičce je stále příjemný do odrazu, zároveň již výrazněji podporuje stabilitu došlapu.

Povedený je také kolébkový tvar podešve, bota se díky němu pohodlně odvaluje a překlopení z došlapu až po odraz ze špičky je plynulé a přirozené. A to i při došlapu přes patu, kde oceňujeme výrazné zkosení boty právě pod patou. Chodidlo je do pěny usazené jako do vaničky, se znatelným přesahem po stranách pro ještě větší stabilitu. Reálně je pod patou 35 mm pěny, v úrovni kotníku však včetně přesahu pro usazení chodidla dosahuje až k 60 mm. Také šířka podešve je pod patou velmi výrazná. Deset a půl centimetrů je rozměr, který již jen tak něco nerozhodí. Je to o celý centimetr širší „podvozek“ než jakým disponuje další letošní novinka, rychlostní model Endorphin Speed 4.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Také u podrážky je viditelná snaha o snížení hmotnosti na minimum. Kontaktní pryž je použitá pouze po obvodu boty, s mírným rozšířením na vnější straně paty ve tvaru třech propojených trojúhelníků. Minimalistické ale funkční. Odraz na suchém asfaltu naprosto v pohodě, ani na mokrém podkladu nijak zásadně nevnímáme snížení trakce. Snad jen na mokrých kostkách, kdy došlap „trefíme“ na vyvýšenou hranu kamene středem boty je lehké podklouznutí znát. Jinak ani po měsíci testování není opotřebení nijak výrazné, podrážka rozhodně nebude z pohledu životnosti pro model Saucony Guide 17 limitující. Naopak, absence jakýchkoliv plastových výztuh nebo přechodových můstků výrazně snižuje možnost poškození. A z předchozích testů modelů jiných značek je patrné, že nechráněná pěna v podrážce při takto pojaté konstrukci nijak zásadně neubývá ani netrpí.

Osobní zkušenost

„Saucony Guide 17 si přímo říkají o pravidelné tréninkové využití, pro běhy nad dvacet kilometrů rozhodně skvělá volba. Líbí se mi celkové nastavení boty, skvěle je využijí jak běžci s mírně problematickým, tak i neutrálním došlapem. Stabilní a přitom pohodlné. Osobně takové boty rád obouvám třeba i na vyklusání po závodech, nebo lehký běh po náročném víkendu. Nohy omlácené ze silničního závodu, nebo z vícehodinového běhání po horách si v takovém modelu skvěle odpočinou a z mého pohledu zajímavě urychlí návrat k běžnému tréninku. S ohledem na nízkou hmotnost (v testované velikosti 10UK pouhých 306 gramů) bych Guide 17 pasoval také na jednoho z favoritů pro závodní maratonské vzdálenosti pro výkonnostní běžce, zejména pro ty, kteří se podobně jako já v závěrečných fázích nevyhnou změně techniky běhu. Své využití naleznou také u běžců s vyšší hmotností, nebo lehčí pronací, kde opět kromě tréninku mohou být zajímavou alternativou závodní boty na dlouhé distance. Za mě tedy povedená, lehounká, a opravdu stabilní bota s poměrně zajímavým spektrem využití.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: