Recenze: SAUCONY RIDE 17 – univerzálnost bez kompromisů

Recenze: SAUCONY RIDE 17 – univerzálnost bez kompromisů

Parametry

Značka Saucony
Celé jméno recenzovaného výrobku SAUCONY RIDE 17
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink
Hmotnost 311 g
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3999 Kč
Dodává https://www.aspire.eu/cz
Více info na mysaucony.cz/

Zaujalo mě

  • všestranné tréninkové využití
  • prodyšný svršek
  • atraktivní design
  • výrazné tlumení

Shrnutí recenze

To, co funguje se nemění. Zlaté pravidlo není vždy snadné dodržet a platí to i u nových modelů běžeckých bot. Inovovat a zároveň zachovat charakteristické znaky modelové řady není rozhodně snadné. Americké značce Saucony se to ale s tréninkovou botou Ride 17 povedlo na výbornou. Loňská verze oblíbené všestranné tréninkové boty nás nadchla svojí univerzalitou. Letošní, sedmnáctá verze modelu Ride vsází na výraznější tlumení, prodyšnější svršek a moderní design. Na všestrannosti to ale botě nijak neubralo, nepostrádá slušnou dynamiku ani kvalitní tlumení, svršek je nadmíru pohodlný, na pohled vypadá Ride 17 velice pěkně. Jedním slovem – spolehlivost!
Saucony Ride 17 zaujmou již na první pohled. Moderní design nedává prostor pro nějaké kudrlinky, vše je přímé, čisté, uhlazené. Bota vypadá opravdu pěkně. Ještě větší radost ale udělá při rozběhnutí. Poctivý tréninkový pracant. Bota bez slabin. Možná v žádném z parametrů přímo neexceluje, na druhou stranu nikde nezklame. Na silnici parádní běhání dlouho i rychle. Při odběhnutí mimo silnici na parkové nebo zpevněné lesní cesty není potřeba žádných kompromisů. Snad jen v opravdu zimních podmínkách má své limity. Na sněhu lehce podkluzuje, prodyšný svršek je ve velkých mrazech znát. Díky lednovým výkyvům teplot jsme si ale mohli v testu potvrdit, že míra tlumení není snížená ani při teplotách kolem deseti stupňů pod nulou. Saucony Ride 17 sice o celých 25 gramů oproti loňsku přibraly, bohatě to ale kompenzují výraznějším tlumením. Přesně podle současného trendu zaměřeného právě na maximální pohodlí při došlapu. Přesto Ride 17 zůstávají hbitou tréninkovou botou, ve které s přehledem zvládnete svižnější tempové úseky, včetně těch kratších s důrazem na maximální nasazení. Zároveň zůstávají dobrou volbou pro hobby běžce jako alternativa závodní boty, zejména pro delší distance včetně maratonu.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost


Již na první pohled je zřetelné navýšení ventilačních otvorů. Prodyšnost svršku je opravdu příkladná a oproti předchozí verzi došlo především k využití pevnějšího materiálu navazujícího na šněrování, který umožnil vyřezání více než čtyřiceti otvorů. Perforovaná je také prstová část a nově i oba boky v přední třetině svršku těsně nad podešví. Pevnější materiál přes nárt zároveň přispívá k pocitově jistějšímu ukotvení nohy v botě. Zajímavou úpravou prošlo polstrování patní misky. Ta je na první pohled o výrazné polstrování ochuzená, po nazutí ale cítíme pravý opak. Polstrování je tenčí, přesto pohodlnější, achilovka se krásně zaboří do „mechu“. K příjemnému pocitu a snížení tlaku na úpon achilovky přispělo také snížení pevné části opatku, bez sebemenšího vlivu na stabilitu došlapu. Přibylo také poutko na patě, kdo je zvyklý jej používat, dobře ví, že to není jen nějaká ozdůbka, ale ryze praktická pomůcka při nazouvání.

Jen drobnými úpravami prošla konstrukce jazyka. Zůstává zcela integrovaný (všitý) po stranách. Není přehnaně silný (o něco málo tužší než u loňské verze), přesto si na pohodlí nemůžeme v průběhu testování stěžovat ani při razantnějším utažení tkaniček. Mimochodem, právě šněrování patří k tomu nejlepšímu, co za poslední dobu v rámci testování můžeme vyzkoušet. Tkaničky jsou zhruba o milimetr širší, ale především méně elastické než u šestnácté verze modelu Ride. Nohu ukotví naprosto dokonale, přesto neškrtí ani netlačí při dlouhém běhu. „Noční“ běžce potěší mírný nárust reflexních prvků, které nyní splňují požadavek na 360° pokrytí.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Nově použitá pěna PWRRUN+ disponuje kromě příjemného tlumení rychlejší návratností energie do každého dalšího odrazu. Strukturou připomíná svými perličkami polystyren a je téměř o třetinu lehčí než pěna na bázi EVA. U předchozí verze byla použita pouze u stélky, nyní se stará o příjemné, čitelné tlumení s příjemným efektem následného nakopnutí do odrazu. Vyzkoušet jsme ji v rámci testování mohli u loňského vydařeného modelu Triumph 21 a její fungování tak nebylo žádným překvapením. K celkovému pohodlí přispívá také propracovaná stélka. Ta je opravdu pořádně hutná a skvěle tak ztlumí každý došlap. Navíc je povedeně natvarovaná s přizvednutím okrajů a díky zapuštění chodidla do stélky podporuje stabilitu došlapu.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka povedeně doplňuje celkový koncept všestranné tréninkové boty. Žádné prohlubně, otvory, plastové výztuhy, kontaktní pryž chytře pouze na těch správných místech. Výsledek? Na asfaltu dokonalá trakce, přeběhnutí do lehkého terénu zvládá bota bez problémů. Zaseknuté kamínky, nebo větvičky z podrážky nemusíme dolovat, konstrukce podrážky pro ně nemá místo. Díky výraznému žebrování kontaktní pryže je záběr příkladný i na parkových pěšinkách nebo zpevněných lesních cestách. Kontaktní pryže výrazně přibylo (zejména pod patou), oproti předchozí verzi zůstává nechráněná jen vnitřní středová část podešve.

Osobní zkušenost

„Po více než čtyřiceti letech běhání již můj trénink postrádá nějakou pevnou strukturu, přesto mě stále baví zařazovat rychlé tempové úseky nebo naopak velmi dlouhé běhy. Často se ale rozhodnu až po několika prvních kilometrech, když se nohy roztočí vrhnu se na krátké rychlé úseky, když to moc nejde zařadím jen pomalejší klus. A právě pro takové předem neplánované běhání mám v oblibě boty jako jsou Saucony Ride 17. Jejich použitelnost je neskutečně široká, z pohledu tempa univerzální bota v tom nejlepším slova smyslu. Rychlé dvoustovky zvládne stejně dobře jako dvacet kilometrů poklidného proběhnutí. Bota doslova na všechno pro začínající běžce, všestranný tréninkový parťák pro ty zkušenější. Vzhledem k jednoduché konstrukci podrážky je model Ride 17 skvěle použitelný také v lehčím, sušším terénu, takže pokud v nich vyběhnu ani při volbě trasy nemusím dělat výraznější kompromisy. Zkrátka když nevím, jak rychle a kudy poběžím, tak rozhodně vím, po jakých botách sáhnout.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: