Recenze: SAUCONY TRIUMPH 21 – ještě větší radost vyběhnout

Recenze: SAUCONY TRIUMPH 21 – ještě větší radost vyběhnout

Parametry

Značka Saucony
Celé jméno recenzovaného výrobku Saucony Triumph 21
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 316 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4.899 Kč
Dodává https://www.aspire.eu/cz
Více info na mysaucony.cz/

Zaujalo mě

  • měkkost došlapu
  • celkový komfort
  • pocitově výrazná návratnost energie
  • povedený design
  • extra pohodlné šněrování

Shrnutí recenze

S blížícím se koncem běžecké sezóny jsme otestovali model SAUCONY TRIUMPH 21. Botu, která může zpříjemnit nabíhání objemových kilometrů v přípravě hned na tu další. Již na první pohled vypadá Triumph 21 nádherně, design se opravdu povedl a přímo z něj čiší energie vyvolávající opravdovou chuť vyběhnout. Očekávané pohodlí pak první kilometry testování do puntíku potvrzují. Přestože jednotlivé značky chrlí na běžce v poslední době spousty modelů s výrazným tlumením patří TRIUMPH 21 k tomu nejlepšímu, co za poslední rok prošlo naším redakčním testováním v kategorii objemových silničních bot. Neskutečně pohodlné při dlouhých bězích, bezchybný odraz na suchém i mokrém asfaltu, pocitově výrazná návratnost energie, optimální prodyšnost svršku. Prostě parádní tréninková bota, která nejen podzimní polykání kilometrů vytrvalcům krásně zpříjemní.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Přestože je svršek na omak tužší a hutnější, nebyl v rámci testování sebemenší problém s prodyšností ani v opravdových vedrech. Krásně se natvaruje na chodidlo a díky výraznějšímu polstrování si noha v botě doslova lebedí. Hutnější jazyk je do stran všitý pružným materiálem a bezchybně tak drží na svém místě. Chválíme celkový koncept šněrování. To je v kombinaci právě s jazykem nadmíru pohodlné a funkční. Žádné bezúčelné plastové úchyty pro tkaničky, vše je měkké, poddajné, ohebné a příjemně se natvaruje na nárt běžce. Samotné tkaničky jsou širší, více elastické a jen povedeně dotváří příjemný pocit z usazení nohy v botě.

Zajímavě natvarovaná je také patní miska. Její na pohled užší tvar dokonale podrží patu na svém místě, přitom nijak netlačí na achilovku či další citlivá místa. Poutko na patě není jen estetickou záležitostí, ale funkčním doplňkem, který k usnadnění nazouvání skutečně můžete využít. Navíc pěkně vpadá. To ale ostatně platí o celé botě. Design je atraktivní, zajímavý, neokoukaný. Již od pohledu Triumph 21 láká k proběhnutí. Výrazný reflexní proužek na patě pak podpoří bezpečnost při večerním běhání.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Od objemové tréninkové boty běžec očekává především parádní tlumení. Osvědčená, super měkká pěna PWRRUN+ nejenže výborně tlumí, ale navíc pocitově navrací pořádnou porci energie zpět do odrazu. Běh je tak o poznání lehčí, příjemnější a zejména u dlouhých běhů je vnímané úsilí menší. Na celkovém komfortu a vnímaném pohodlném došlapu se také výrazně podílí měkká, extra hutná stélka. Pěna mezipodešve by si měla podle výrobce udržet stejnou míru tlumení i v chladnějším období a zimní běhání by tak mělo být stejně pohodlné jako to letní.

Došlap je příjemný, nikoli nestabilní, přes vyšší mezipodešev a parádní tlumení se ani náznakem neprojeví nějaké „zaplavání“ při došlapu. Bota se lehce, přirozeně překlopí do odrazu. Napomáhá tomu i vyšší desetimilimetrový drop, přestože ten skutečný bude pravděpodobně o něco nižší v souvislosti s deformací pěny při došlapu, zejména u běžců s došlapem přes patu. Snadné odvalování podporuje také přizvednutí (rocker) špičky boty. To není přehnaně agresivní, přesto jej při běhu pozitivně vnímáme.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podrážka je vyloženě silniční, hladká. Žebrovité drážkování kontaktní pryže je zvýrazněno na okrajích a ve špičce boty, tedy v místech nejčastějšího opotřebení. Viditelná snaha o snížení hmotnosti použitím kontaktní pryže pouze v exponovaných částech podrážky nijak neubírá na kvalitě odrazu a po důkladném testování potvrzujeme, že ani na životnosti. Nechráněná místa tlumící pěny samozřejmě nějaký ten šrám „schytají“, celkově ale podrážka po testu vypadá velmi dobře, nikde se nic neodlepuje, ani přehnaně rychle neopotřebovává. Rozčlenění kontaktní pryže pak napomáhá udržet potřebnou ohebnost a torzní tuhost i při výraznější výšce mezipodešve. Odraz byl příkladný jak na suchém asfaltu, tak i za mokra, nezaznamenali jsme žádné zásadní smeknutí či podklouznutí.

Osobní zkušenost

„Čím jsem starší (a pomalejší), tím raději běhám v botách s pořádnou porcí tlumení. Značka Saucony mi vyhovuje tvarem kopyta, na noze mi sedí většina jejich modelů naprosto dokonale. Triumph 21 jsem již při vybalování z krabice pasoval na jednoho z favoritů na mé pomyslné stupně vítězů v kategorii tréninkových bot. Za poslední roky jsem měl díky testování na nohou více než stovku různých modelů běžeckých bot a Triumph 21 řadím po testování mezi ty opravdu nejpovedenější z nich. Žádné kudrlinky, plastové zbytečnosti, vše do sebe pěkně zapadá. Od pohodlného svršku, přes tlumivý, reagující „podvozek“ až po atraktivní design. Za sebe nemám botě co vytknout. I vyšší cena je podle mě s ohledem na celkovou kvalitu boty ospraveditelná. Botu bych doporučil výkonnostním běžcům nejen k objemovému tréninku, ale také jako botu pro regenerační, volné klusání. Pro běžce, kteří stráví na maratonské trati více než tři a půl hodiny to může být vhodná alternativa závodní boty.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: