Recenze: Sporttester KIPRUN GPS500 BY COROS – za málo peněz hodně muziky

Recenze: Sporttester KIPRUN GPS500 BY COROS – za málo peněz hodně muziky

Parametry

Značka Decathlon
Celé jméno recenzovaného výrobku KIPRUN GPS500 BY COROS
Typ techniky Sporttester
Doba provozu 30 dní
Hmotnost 48 g
Údaje výrobce 1 Displej: 1,2 palcový displej s rozlišením 240 x 240, 64 barev
Údaje výrobce 2 Voděodolnost: 5 ATM (50 m)
Údaje výrobce 3 Velikost: 47,2 x 47,2 x 11,8 mm
Infocena 3390 Kč
Dodává Decathlon

Zaujalo mě

  • výdrž baterie
  • nízka hmotnost
  • kvalitní technologie Coros

Hlavní část recenze

Značka Kiprun, která patří pod giganta Decathlon, se rozhodla spojit své síly s americkým Corosem: značkou dobře známou zejména za oceánem, přičemž na trhu jsou teprve od roku 2018. Obě společnosti sdílí stejné hodnoty – navrhovat spolehlivé, inovativní a dostupné výrobky. Společnými silami vytvořily nový model hodinek nazvaný prostě: GPS500. Jaké jsou? Protože o tomto sportestteru píšu již podruhé, můžu hodnotit i dlouhodobé testování a nošení.

Na první pohled

GPS 500 vypadají velmi jednoduše, na nic si nehrají, o to víc na mnoha místech překvapují. Na dobře čitelné obrazovce najdete veškeré parametry, které v průběhu dne potřebujete: aktuální čas, délka aktivity, počet kroků, spálené kalorie nebo třeba západ/východ slunce. Pro někoho může být ze začátku trochu zmatečné jiné rozložení tlačítek oproti konkurenčním modelům (aktivitu spouštíte tlačítkem dole vlevo). Na to si však po druhém tréninku zvyknete. Pásek hodinek je z 90 % silikon a 10 % POLYAMID, i po dlouhém nošení nejeví známky opotřebení. O co víc, hodinky často ani necítíte. Váží pouze 48 gramů, a to i při skutečnosti, že 1,2 palcový displej rozhodně není zanedbatelný a hodí se spíš pro muže. Hodinky jsou navíc vybavené chemicky tvrzeným sklem značky GORILLA, takže jsou tedy odolné proti poškrábání.

Coros na každém kroku

Coros vidíte na každém kroku, technologie hodinkách velmi prospěla. Poznáte to i na malých detailech. Když se zastavíte, sporttester vám ukazuje strávenou dobu neaktivitou, což vás může vyhecovat ke kratší pauze na odpočinkovém místě nebo pomůže při intervalovém tréninku. Přesnost GPS? Opravdu parádní – odchylka oproti konkurenčním modelům je zanedbatelná. Zajištění kvalitního signálu je prostřednictvím 3 režimů: GPS, GPS+GLONASS a GPS + Beidou. Na druhé straně aktivace GPS je závislé na prostředí a může chvíli trvat (obvykle je to do 30 sekund, při některém testování to byla ale i minuta), nicméně pochopitelně nemůže tímto konkurovat větším hráčům.

Spárujte s mobilem a Stravou

Obdobně i spárování hodinek přes mobilní telefon probíhá přes aplikaci Coros, která je dostupná pro uživatele Android i iOS. Správný model a sériové číslo hodinek pak načtete pomocí QR kódu, který se vám zobrazí přímo na hodinkách. Při této příležitosti si můžete nastavit notifikace, pokud chcete na svém sporttesteru dostávat oznámení o hovorech nebo zprávách. Synchronizace probíhá v reálném čase a ihned vidíte, kolik jste dneska už spálili kalorií nebo ušli kroků. V přehledné tabulce jsou barevně oddělené aktivity dle sportu, vidíte vzdálenost, rychlost, strávený čas a také datum s lokalitou. Když stisknete příslušnou aktivitu, větší část obrazovky pak pokrývá mapa, kterou lze změnit na 2D nebo 3D model, s vyznačenou trasou a kilometráží. Aplikace Coros toho však umí mnohem více – například si jednotlivá data můžete zaslat na e-mail nebo dostanete pořádnou dávku podpory, pokud si nebudete něčím jistí. Všichni milovníci sociální sítě STRAVA budou potěšení – aplikace umožňuje synchronizaci dat. Stejně tak lze propojit s aplikací Decathlon nebo Apple health. A v neposlední řadě lze sporttester spárovat s hrudním pásem, pokud jej při sportování využíváte.

Aplikace Coros.
Aplikace Coros.

Mějte trenéra po ruce

Pokud se nechcete při plánování spolehnout pouze na své pocity, můžete využít virtuálního kouče – pro komplexní fungování je dobré mít nainstalovanou aplikaci Coros. Funkce EvoLab sleduje několik důležitých parametrů: VO2max, tréninkovou zátěž a čas potřebný pro regeneraci. Dokáže tak optimalizovat váš další trénink. Aby data byla co možná nejspolehlivější, musíte zadat své fyziologické údaje. To znamená definovat svou vytrvalost nebo nastavit aerobní a anaerobní práh. Race Predictor zase na základě historie vašich aktivit, VO2max nebo efektivity kroků spočítá odhad času na jednotlivé distance – od 5 km po maraton. Recovery Time, tedy čas odpočinku, se aktualizuje po každé zátěži. Hodinky poskytují stav zotavení a indikují typ aktivity doporučené pro další období: od snadného tréninku po obtížnější.

Zapomenutá nabíječka na soustředění? Nevadí

Sporttester rozhodně nabíjet denně nebudete. Pokud sportujete každý den i několik hodin, vydrží v klidu týden bez nabíječky. Výrobce uvádí výdrž baterie 25 hodin při zapnuté GPS a opravdu se nejedná o marketingový tah, sám můžu potvrdit. Pokud dostanete podzimní rýmičku, jako se to stalo teď mně, neběháte a máte GPS 500 pouze v klasickém režimu, vydrží vám hodinky skoro měsíc bez jediného nabíjení.

Osobní hodnocení

Sporttester GPS500 příjemně překvapil. Obsahuje vše, co v základu potřebuje každý běžec. Oproti hodinkám Coros Pace Watch, z kterých nový model částečně vychází, nemají barometr, který může být pro některé sportovce důležitý. Občas se mi také stalo, že tepová frekvence ze zápěstí není adekvátní, ale to už tak někdy je, pokud není použit přesnější hrudní pás. Velký displej je vhodnější spíše pro muže, ženy budou muset ještě nějaký ten čas na svůj model počkat. Technologie Coros je znát a díky tomu, že jsou hodinky dostupnější, nemusí jejich uživatele za ní dávat desítky tisíc. Dlouhá výdrž hodinek, nízká hmotnost, přesná GPS a velmi decentní design, který potěší zejména konzervativní běžce. Už teď vím, že GPS500 se stanou jasnou volbou pro méně náročné uživatele.

Další informace

KIPRUN je synonymum pro produkty a služby navržené běžci pro běžce. Hlavní tváří značky je Francouz Yoann Kowal, mistr Evropy na 3000 m překážek. Velké očekávání má značka od příštích olympijských her, které se uskuteční v domovin této značky, v Paříži. Z toho důvodu se společnost zaměřuje na produkty vhodné pro maraton, protože sebemenší problém s vybavením by mohl způsobit zranění nebo zmařit dlouhé měsíce příprav. Všechny produkty jsou tudíž vyvíjené a testované právě pro tuto distanci.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: