Recenze: Topo Pursuit – souznění stability, ochrany a pohodlí

Recenze: Topo Pursuit – souznění stability, ochrany a pohodlí

Parametry

Značka Topo
Celé jméno recenzovaného výrobku Topo Pursuit
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink
Hmotnost 244 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 0 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4.290 Kč
Dodává SKELET SPORT

Zaujalo mě

  • prostorná prstová část
  • pohodlné tlumení při zachování stability
  • lehkost
  • celková odolnost
  • výborná trakce

Shrnutí recenze

I v tomto modelu tlumených bot americká značka Topo předvedla to, co umí perfektně – spojení „zdravé“ boty (široká špička kopírující přirozený tvar nohy, nulový drop) s požadavky ultratrailových běžců, které rozhodně není jednoduché namíchat: stabilita a ochrana nohou, tlumený měkčí dopad a zároveň vyšší responzivita odrazu, podrážka vhodná jak na měkký, tak tvrdý povrch, míra citu pro terén a v neposlední řadě i odolnost boty, její lehkost a prodyšnost. To vše se na delších trasách sčítá a vhodná bota tak pro každého běžce připomíná hledání svatého grálu. Model Pursuit tyto ambice určitě splňuje – proto ji doporučuji vyzkoušet každému, kdo o delších trasách uvažuje. A pokud jste příznivci nulového dropu a neběháte zrovna ultra, nevěště hlavu – botu oceníte i na každodenním tréninku v lesích, když si vaše nohy budou potřebovat trochu odpočinout.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek modelu Pursuit je vyroben z lehké, avšak pevné dvojité pletené síťoviny, která zajišťuje vysokou prodyšnost, pohodlí a trvanlivost. Tyto vlastnosti jsou u běhů na dlouhé tratě naprosto zásadní, protože u zpocené nohy či tlačícího svršku může snadno dojít k otlakům a pocitu celkového diskomfortu. Vzhledem k určení boty pro ultratraily hraje důležitou roli také pevnost a odolnost svršku, který musí zvládnout i běh mimo cesty a nějaké to občasné zaškobrtnutí o ostré kameny či klacky – a není nic horšího, než když se vám bota roztrhne uprostřed divočiny daleko od domova nebo dokonce od cíle. Z tohoto důvodu je svršek boty na exponovaných místech zpevněn a jeho odolnost je tak oproti předchozí verzi ještě zvýšena. A v neposlední řadě se zde počítá i trvanlivost boty, aby ji člověk nemusel při vysokém objemu naběhaných kilometrů obměňovat každý měsíc. V tomto ohledu patří boty značky Topo ke špičce a již po pár týdnech testování musím složit velkou poklonu jejich kvalitě, protože stále vypadají jako nové.

Dobře promyšlené jsou i další ochranné prvky – kromě zmíněného materiálu svršku bota disponuje tvrdým gumovým okopem na špičce a vyztuženou pevnou patou. Noha je poměrně hluboko zapuštěna do mezipodešve a velmi dobře zafixována, k čemuž přispívá i polstrovaný jazyk, přišitý k okrajům a vytvářející jakýsi „rukáv“. Zásadní vlastností nejen svršku, ale celého kopyta bot Topo, včetně modelu Pursuit, je jejich tvar. Vyznačují se širokým předkem, přirozeným tvarem kopírujícím prsty uspořádané do vějíře (a nikoliv špičky jako u většiny běžeckých bot), ale zároveň užším středem a patní částí. Bota tak velmi dobře padne i běžcům s užšími chodidly a nebudou v ní plavat jako v případě bot širokých po celé délce. To vše zcela zásadně přispívá i ke stabilitě boty, která je – vzhledem ke svému 28 mm vysokému tlumení – naprosto nadprůměrná.

Systém šněrování je standardní, pomocí silných kulatých tkaniček, jež jsou dostatečně poddajné a nerozvazují se. Během prvních výběhů doporučuji si pohrát s jejich nastavením, které zde – právě kvůli méně obvyklému tvaru boty a rozdílu v šířce mezi přední a střední části boty – možná budete potřebovat zašněrovat jinak než na jiných botách. V případě, že máte nízký nárt a úzkou patu, určitě využijte poslední dírku ve šněrování a případně vyzkoušejte tzv. heel lock (tkaničky jsou na to dostatečně dlouhé).

Pokud se pohybujete v sypkých terénech (kamínky, jehličí, listí atd.), doporučuji využít i návleky (tzv. gaiters), které zabraňují padání nečistot dovnitř boty. Topo nabízí vlastní systém s uchycením za přední očko u šněrování a přichycením v patní části. Velká výhoda tohoto systému je, že můžete boty velmi rychle vyzout, a aniž byste museli návlek sundávat z nohy, vyměnit si ponožky či převléknout kalhoty za šortky.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Pro mezipodešev je nově použita paměťová pěna ZIP FOAM, která je o něco měkčí a odpruženější než EVA použitá u některých jiných modelů značky Topo. Díky tomu došlo k výraznému odlehčení boty a ta od prvního kilometru působí lehce, rychle a dodává potřebnou energii do odrazu. Navíc se po již několika desítkách kilometrů perfektně přizpůsobí vašim nohám. Bota disponuje 28 mm vysokým tlumením, v oblasti ultratrailových bot se tak pohybuje spíše na spodní hranici. Přesto tlumení funguje víc než dostatečně a požadavek na ochranu a pohodlí nohou na dlouhých tratích je tak skvěle vyvážen lehkostí a responzivitou. Zároveň si bota zachovává i dostatečný cit pro terén a nepůsobí jako cihla či tank. Shodná výška tlumení po celé své délce, tj. nulový drop, je zásadní odlišností modelu Pursuit od ostatních podobně zaměřených modelů značky Topo jako např. MTN Racer, který bych doporučovala pro běžce preferující alespoň nějaký drop. A pokud se naopak do nulového dropu chystáte pustit, raději na začátku boty střídejte a Pursuit využívejte na kratší vzdálenosti – vaše lýtka a achilovky vám poděkují.

I zde musím vyzdvihnout to, že značka Topo myslí v případě dlouhých běhů i na celkový komfort nohy. Oproti jiným botám tohoto typu je model Pursuit vybaven mírným profilem v oblasti klenby chodidla, což může být vítanou oporou pro nohy po několikahodinovém běhu. Zároveň však tato opora nebrání přirozené práci celé spodní části nohy. Pro lepší přenos energie a plynulejší odraz bota disponuje kolíbkou (zdvižením prstové části), která je v tomto případě výraznější a může tak mít vliv i na váš styl běhu, zejm. ve fázi únavy, kdy už nejste schopni udržet správný postoj. A třešničkou na dortu už jsou speciální hydrofobní vložky FKT INSOLES, které rovněž přispívají k lepší responzivitě a pohodlí, a kromě protiskluzových vlastností zajišťují i rychlé odvodnění v případě promočení boty.

 

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podešev VIBRAM MEGAGRIP asi netřeba představovat – patří k tomu nejlepšímu, co v současnosti existuje a je využívána zejm. pro modely bot určené pro pohyb v náročných typech terénu. Vibram dodává modelu Pursuit téměř dokonalou přilnavost i na kluzkém povrchu, naprosto skvěle zvládá mokré kameny a skály a lze s nimi bez větších problémů přeběhnout i zledovatělé úseky.

Podešev je navíc osazena 5 mm vysokými výstupky. Díky nim a díky jejich dobře zvolenému rozmístění má bota nadprůměrnou trakci a podrží i v měkkých terénech, jako mokrá rozbahněná louka, zasněžené cesty či naopak vyschlé hliněné srázy. I přes tuto, pro univerzální trailové boty poněkud nestandardní výšku výstupků se bota chová stabilně na plochém rovném povrchu – ať už na skalách či při přeběhu po silnici.

Za zmínku také stojí rozčlenění podrážky do více částí, což umožňuje lépe přizpůsobit vlastnosti konkrétnímu účelu (došlap, odraz, brždění) a také přispívá k její větší ohebnosti.

Doplnění

Doplnění dodavatele:

Používání prstových ponožek Injinji ještě posune zážitek z běhu a vnímání terénu v botách Topo.

Osobní zkušenost

„Na testování tohoto modelu jsem se opravdu těšila, protože běhám zejm. dlouhé tratě a preferuji nulový drop. Bylo pro mě zajímavé vidět, jak se můžou v podstatě shodné boty od různých značek lišit ve způsobu řešení zapeklitého problému nastíněného v úvodu recenze.

Model Pursuit mě velmi příjemné překvapil svou lehkostí, responzivitou a stabilitou. Kladně také hodnotím tvar kopyta boty, který noze dodává dostatečné pohodlí a zároveň ji skvěle fixuje. Docela dlouho mi však trvalo, než jsem si správně nastavila šněrování, při použití heel locku mě po pár hodinách běhu začínaly bolet achilovky, a tak jsem se nakonec, pro mě velmi netypicky, vrátila ke standardnímu šněrování na poslední dírce. S čím jsem si naopak neporozuměla, je tvar kolíbky, který je na mě příliš plochý pod kloubem palce a více zalomený až v přední části, což mě nutilo k odrazu téměř u špičky nohy a tím pádem přinášelo větší zátěž pro prsty.

A v neposlední řadě jako holka oceňuji decentnost a krásnou řemeslnou propracovanost boty a její detaily, působí tak velmi elegantně a přitom nenápadně.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: