Recenze: Saucony Endorphin Pro – Když vám jde o sekundy

Recenze: Saucony Endorphin Pro – Když vám jde o sekundy

Parametry

Značka Saucony
Celé jméno recenzovaného výrobku Saucony Endorphin Pro
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Dráha
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod
Hmotnost 226 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 6050 Kč

Zaujalo mě

  • Váha
  • Minimalistický, prodyšný svršek
  • Geometrie šití boty v kombinaci s použitím karbonové destičky po celé délce boty

Shrnutí recenze

Americká firmy Saucony patří k průkopníkům běžecké obuvi již řadu let a svým nejnovějším vrcholným závodním modelem – Endorphin Pro – ukazuje, co nabízí těm nejambicióznějším závodníkům. A přestože v posledních letech u závodní běžecké obuvi největší prim hraje použití karbonu, u „Prooček“ se mimo to kladl důraz na celkovou geometrii boty, která je rovněž zásadní. Výsledek je mimořádný. Krom minimální hmotnosti – lehce nad 200 gramů – a použití tlumící pěny PWRRN PB, do které se tolik nezaboříte jako u bot se stejným zaměřením od konkurenčních značek (navíc s výhodou delší životnosti), si právě díky zakřivení boty budete v Proočkách připadat při běhu jako na pružinách. Tato bota je jednoduše stvořena pro vaše nové osobní rekordy.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Minimalismus. Tímto slovem se dá popsat cílení firmy Saucony co se týká svršku. Ušetřit co nejvíc váhy a být zároveň co nejprodyšnější. A Proočkům to jde znamenitě. Strukturovaná síťovina je po nazutí boty jako druhá ponožka – přizpůsobí se chodidlu, skvěle dýchá a téměř nic neváží. Obtíže můžou nastat při razantních změnách směru během ostřejšího tempa, například při obrátkách, kdy jakmile nebudete mít boty dobře zavázané, můžete nabýt pocitu, že se vám až vyzouvají. Jakmile si ale dáte záležet na správném utáhnutí boty, tyto pocity zmizí. A i jazyk boty, který je všit po téměř celém obvodu dírek na tkaničky a je jako zbytek zbytek svršku mimořádně pohodlný, dává tušit jasnému cílení tohoto modelu – tato bota je na závodění. Samozřejmě o sebemenší voděodolnosti zde nemůže být řeč. Na první i druhý pohled jde o letní silniční závodní botu určenou jen a jen na asfalt či tartan a svršek tomu jasně odpovídá.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

35,5 milimetrů pod patou a 27,5 milimetrů pod špičkou tlumící pěny PWRRN PB z materiálu PeBa v kombinaci po celé délce boty použité karbonové destičky jasně ukazuje, kam tímto modelem firma Saucony směřuje. Nabídnout běžcům maximálně možnou (a i Světovou Atletikou povolenou) míru tlumení a maximální míru energetické návratnosti. A jak se jim to daří? I přes maximalistické tlumení je bota v běhu překvapivě stabilní a nenutí vás k určitému stylu dopadu (jak to bývá u modelů konkurenčních značek). Dovolí vám zkrátka běžet jak vy chcete. Z každého dalšího odrazu se Proočka díky použité tlumící pěně v kombinaci se zakřivením boty (geometrií nazvanou SpeedRoll), osmimilimetrovým dropem a použitím uhlíkové destičky v mezipodešvi mění v nezastavitelné střely, se kterými nebudete chtít brzdit. Důležitou roli zde hraje i celková váha boty, která ve velikost 44,5 činí 226 gramů – a už na první potěžkání víte, že většina z materiálu boty (a tedy váhy) je použita na tlumení a energetickou návratnost – 100% soustředění na výkon. Zbytek (svršek) váhy je jak pírko.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Pro ušetření co nejvíce hmotnosti je podrážka na tomto modelu minimální. Nepředpokládá se totiž, že s těmito botami budete běhat jinde než na asfaltu nebo dráze. Výsledkem je tak minimalistická podešev, která však splňuje co má. Několik milimetrů široký gumový vzorek podešve pokrývá ty nejdůležitější místa a zbytek tlumící pěny nechává odhalený. Při precizním stažení boty (viz svršek boty) dobře reaguje v zatáčkách i za mokra. Zřejmým tabu pro tento model je běh v nezpevněném terénu, ať už to jsou traily, bahno nebo sníh. V tomto modelu si dost možná vylepšíte svá PB, ale to pouze na asfaltu či tartanu.

Osobní zkušenost

Vzhledem k faktu, že tento model je mou vůbec první karbonovou zkušeností, je velmi obtížné boty srovnávat s konkurenčními značkami a obecně je hodnotit. Nic podobně rychlého, lehkého a jednoduše dobrého jsem totiž na noze neměl. Ale pokud si mohu zapolemizovat, tak:

  • Přivedou mě tyto boty k novým osobním rekordům a udělají mě obecně rychlejším? Dozajista.
  • Vzhledem k mým schopnostem, ceně a obecnému určení tohoto modelu pro profesionály, kterým jde v závodech o sekundy, neobešel bych se bez nich? Samozřejmě.

Ale po zkušenostech z testování je chci mít na nohou v každém dalším silničním závodě, přestože budu primárně útočit na své osobní nejlepší časy a zdaleka ne na národní či světové (ke kterým tyto boty mohou stejně tak dopomoct). Je totiž velmi lehké zvyknout si na to nejlepší, přestože za svého největšího rivala považuji sebe samého.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: