VIDEORECENZE: Salomon Speedcross 5

VIDEORECENZE: Salomon Speedcross 5

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku VIDEORECENZE: Salomon Speedcross 5
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Závod, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 320 g g
Šněrování Rychlozavazování quicklace
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3250,- Kč
Dodává AMER SPORTS Czech republic s.r.o.
Více info na www.salomon.com/en-cz

Zaujalo mě

  • Jemný a prodyšný svršek
  • Dobrá přilnavost
  • Pohodlí boty

Shrnutí recenze

Speedcross je bezesporu nejúspěšnějším modelem Salomonu. První řada byla představena už v roce 2006. A před pár dny se mi dostala do rukou v pořadí už 5. generace. Oproti předchozím modelům je rozdíl, patrný už na první nazutí, ve svršku boty. Ten je z jemnějšího materiálu. Zvýšila se i jeho pružnost, takže chodidlo je v botě poměrně pevně usazeno. Zároveň, co je ale hlavní, je bota pohodlná, člověk se v ní necítí stísněný, jako v pohorce. Celkově je noha zapuštěna do patní misky o něco hlouběji a zvýšený je i lem kolem achilovky.
Osobně mi to na achilovce nepříjemné není, doporučuji se ale na tento aspekt při zkoušení zaměřit. Z čeho mám nejlepší pocit, je podvozek. Podešev byla zase o kousek vylepšena. Špunty jsou o něco širší i delší, takže jistota v měkkém terénu je ještě o něco vyšší. Tlumící vrstva je trochu pevnější než u předchůdců, což zase mě osobně vyhovuje, výrazně se tím zlepšuje stabilita. Nicméně bota má trochu výkonnostnější charakter, není to takový maršmeloun, jako dříve. Pořád má ale největší využití při dlouhých závodech nebo trénincích na jaře, v zimě (Speedcross 5 nemají integrované hroty) nebo na podzim, kdy se člověk brodí mnohdy po kotníky v blátě.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je v tomto případě strečový, jemný a poměrně prodyšný.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Bota má tlumící vrstvu pod patou vysokou 30mm, pod špičkou potom 20mm. Celkově je tlumící materiál trochu tužší než u minulé generace. Nicméně si pořád zachovává vysokou míru pohodlí.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Speedcross 5 jsou určeny do toho nejtěžšího terénu. To znamená bláto, sníh. Má výbornou přilnavost a jistotu ve volném („orienťáckém“) terénu.

Bota má poměrně různorodou konstrukci. Pod patou je opravdu velká tlumící vrstva, která perfektně ochrání chodidlo a absorbuje dopadovou energii. Pod špičkou je bota citlivější a dynamičtější.

Osobní zkušenost

Mám možnost srovnat starý model Speedcross 3 s novou 5. generací. A musím říct, že bota je podstatně odlišná. U nové generace je zlepšena stabilita záběr. Dokážu si ji tedy představit i v určitých typech závodů.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: