Vložky Sidas Run Protect – pohodlí do každých bot

Vložky Sidas  Run Protect – pohodlí do každých bot

Parametry

Značka Sidas
Celé jméno recenzovaného výrobku Sidas Run Protect
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Běžný přírodní terén
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 109 g (vel. L) g
Zpevnění klenby Ano
Podpora nohy neutrální
Infocena 790 Kč
Dodává Svorto s.r.o.
Více info na www.sidas.cz/

Zaujalo mě

  • Pohodlí
  • Dobře tvarovaná konstrukce
  • Široké spektrum využití

Osobní zkušenost

Firma Sidas jako jedna z prvních přišla s myšlenkou vložek vytvořených na míru podle toho, jaký sport provozujete, nebo podle specifik vašeho chodidla, potažmo aparátu. Nabídka sportů je opravdu široká. Přes lyžování, cyklistiku nebo třeba golf, až k běhu. A i nabídka v rámci jednotlivých sportů je pestrá. Já měl příležitost testovat vložky RUN Protect. Jejich konstrukce je tvořena z několika materiálů o různé tuhosti. Pod špičkou najdeme část z EVA materiálu, který lehce podporuje odraz. Střední část je nejpevnější a poskytuje tak oporu podélné klenbě. Pod patou je potom umístěn gelový polštářek, který dělá každý dopad měkčí a příjemnější. V přední části je vložka navíc perforovaná, takže opravdu nedochází k zapaření chodidla ani při intenzivnějším běhu. Osobně jsem tyto vložky díky pevnější konstrukci a vyšší váze oproti původním stélkám používal v tréninkových botách na dlouhé, pomalejší výběhy.

Konstrukce

Vložky Sidas RUN Protect jsou vyrobeny z více materiálů o různé tuhost a každý z nich má své specifické určení. Nejrozsáhlejší část, tvořena poddajnou pěnou, spojuje všechny segmenty. Tento materiál je příjemný a co je důležité, poměrně prodyšný. Obecně nejsou vložky RUN Protect žádné minimalistické papíry. Najdeme u nich tedy spoustu vychytávek a technologií. Pod patou konkrétně gelový polštářek, který výrazně přidává na komfortu při dopadu na patu, což je u dlouhých tréninků, kdy jde člověk do únavy poměrně podstatný jev. Gelový polštářek je zasazen (mimo zmíněnou pěnu) i do nejtužší části – platové konstrukce, která má za úkol stabilizovat oblast především podélné klenby. Když jsem vložky držel v ruce poprvé měl jsem starost o prodyšnost právě v této oblasti, nicméně i tady najdeme perforování a vlhkost se tak snadno odvádí od chodidla.  Tento stabilizační segment tak pěkně vede chodidlo, které tak může plynule přecházet  z dopadové do odrazové fáze ve správné ose směrem k palci, což je pro dobrou běžeckou techniku klíčové. V nabídce vložek Sidas a konkrétně i modelu RUN Protect si potom můžete vybrat z různých úrovní podpory. V oblasti příčné klenby v přednoží potom najdeme jakýsi „polštářek“ z EVA materiálu, který díky své pružnosti zvyšuje dynamiku a efektivitu odrazu.

Poznatky z praxe

Budu upřímný. Osobně mám vysokou klenbu a obecně zastávám spíše minimalismus a co nejvyšší přirozenost. Dokonce si často stélky z bot úplně vyndávám. Nicméně i přes kombinaci různých technologií a materiálů působí vložka v botě jednolitě a spojuje chodidlo se zbytkem boty. Je ale důležité zvolit správnou velikost a dostřihnout vložku podle původní stélky. Doporučuji vložky k sobě přiložit a na Run Protect nakreslit fixem tenkou čáru, podle které vložku zastřihnete na přesnou velikost. Sidas RUN Protect jsem zkoušel téměř v každém typu obuvi (vyjma čistokrevných, silničních závodek, u kterých by vložky téměř zdvojnásobily váhu). A jak jsem trochu očekával, vložky více osvědčily v tréninkové než v tempvé obuvi. Přesněji řečeno, čím techničtější bota, tím přednosti těchto vložek více vynikly. Přece jenom je vložka těžší než většina klasických stélek, ale přínosy vložky výrazně předčí vyšší váhu. Druhou kapitolou jsou trailové boty. Ty si kladou velmi specifické nároky. Samozřejmě hraje roli také to, jak je běžec zkušený a jak dlouho se v botě pohybuje. Obecně se dá ale říct, že vždy potřebuje ten správný poměr mezi citem pro terén a ochranou chodidla. A dle mého názoru to vložky RUN Protect splňují perfektně. Tužší materiál pod klenbou v tomto případě stabilizuje lehce stabilizuje i kotník a achilovku, což oceníte především v hodně technickém a členitém terénu.

Závěrem

Obecně, ač jsem zastánce spíše méně technických druhů vybavení mě vložky Run Protec příjemně překvapily. Neměl jsem z nich dojem neohrabanosti, spíš naopak – vložka je poměrně pružná a k chodidlu přilne. Největší prostor pro využití Sidas RUN Protect vidím v objemových botách na silnici a klidně i lehčích trailovkách. Tyto vložky určitě ocení začátečníci, jejichž chodidla nejsou na zátěž moc zvyklá a potřebují podporu a taky zkušení běžci, kteří nabíhají vysoké objemy.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: