Rock Point – Horská výzva 2016: Premiéru na Božím Daru ovládl dogtrekař Jiřík

Rock Point – Horská výzva 2016: Premiéru na Božím Daru ovládl dogtrekař Jiřík

První letošní závod seriálu Rock Point – Horská výzva má své vítěze. Na Božím Daru byl absolutně nejrychlejší na nejprestižnější dlouhé trati Long překvapivě dogtrekař Martin Jiřík. V rámci úvodního podniku se ale soutěžilo na třech trasách a vždy v několika kategoriích.

Dlouhá trať Long vybíhala obligátně pět minut před páteční půlnocí. Na královskou 66 km dlouhou trasu se vydalo ve dvojicích přes sto dobrodruhů. Nejrychlejší v pořadí na celou distanci potřeboval necelých sedm hodin. Na Boží Dar ti první dobíhali jen chvíli po svítání.

Více fotografií ze závodu naleznete v galerii

„Běžel jsem, jak jen jsem mohl, nikde jsem nebloudil, šlo to dobře. Nikde nás nepotkala žádná krize, ale že půjdu takhle dobře, to jsem neplánoval, prostě to tak vyšlo,“ podotkl v cíli absolutní vítěz Martin Jiřík, kterému šli „po krku“ Medaři, nebo-li litoměřický strážník Tomáš Lisec s parťákem Davidem Kopalem. Ti za Jiříkem zaostali jen o necelé dvě minuty. Na Horské výzvě tím oslavili své první pódium vůbec. „Čekali jsme na něj čtyři roky. Už loni nám bedna utekla opravdu jen o kousek. Teď už to konečně vyšlo. Vůbec jsme nevěděli, že před námi je dogtrekař, viděli jsme ho až při seběhu do cíle, ale ten náskok už se smazat nedal. Celkové prvenství sice nebylo tak moc vzdálené, ale ze zlata v kategorii máme velkou radost,“ netajil spokojenost Tomáš Lisec, jeden z vítězné dvojice kategorie mužů.

Fantastický výkon předvedly ženy Linda Beniačová s Patrícií Puklovou

Určitým paradoxem bylo, že první čtyři dvojice, které protnuly cílovou pásku na Božím Daru byly současně vítězi svých kategorií. Fantastický výkon předvedly ženy Linda Beniačová s Patrícií Puklovou, které na celkově třetím místě ztratily pouhých osm minut na nejrychlejšího a nebýt potíží na trati, mohly pomýšlet ještě výše. „Dvakrát jsme trochu zabloudily. To byla velká škoda, jinak jsme se s klukama určitě mohly ještě trochu přetahovat,“ usmála se Patrícia Puklová, která přiznala, že se před sedmi měsíci stala maminkou. „Mám teď dost tréninku s malým,“ posunula mateřství nad skutečný trénink vítězná členka
ženského týmu Puklová.

Nejrychlejší kvartet na Longu uzavřel vítězný mix tým Lucka Samcová s Vaškem Pelcem.

„Bylo to pěkné. Hlavně ta asfaltka před Klínovcem byla výživná a nekonečná. O té nakonec vědí všichni závodníci. Nejvíc to ale bolelo po tom čtyřicátém kilometru, po třetí občerstvovačce., co se běželo nahoru, no a pak přišla tahle asfaltka. Tam už docházely síly a bylo to vyloženě o hlavě. První půlku závodu Lucka ještě povídala, ale pak už bylo třeba šetřit síly,“ popíchnul kolegyni Vašek Pelc. Ta ale hned s úsměvem kontrovala: „Kdepak, na povídání mám sil dost, je to místo rádia a je to alespoň veselejší,“ zářila spokojeností Lucie Strýcová.

Pořadí absolutních vítězů kategorií na trati Long zkompletovala nejrychlejší z třídy dogtreking ženy Kateřina Trněná.

V kategoriích Half a Short premiérově startovali pouze jednotlivci

Zatímco se sobotním ránem dobíhali nejrychlejší účastníci Longu, na start se postupně vydaly zbývající dvě kategorie Half a Short. Na těch premiérově startovali pouze jednotlivci. „Zpočátku se s tímto rozhodnutím zvedla i určitá vlna nevole, ale následně se ukázalo, že to byl krok správným směrem. Ti, kterým třeba na Longu vypadl parťák, se prostě jen přeregistrovali na střední trasu. Celkově jsou nakonec ohlasy pozitivní, takže za to jsme rádi a věřím, že tak vzbudíme zájem o horské prostředí i u dalších zastávek,“ sdělil Pavel Zitta ředitel seriálu Rock Point – Horská výzva.

Pro historicky premiérové vítězství mezi jednotlivci si na 39 km trase Half mezi muži přiběhl David Kunčar mezi ženami zvítězila Romana Lubinová a ve třídě dogtrekingu si zlato vyběhl Stanislav Šrámek a Eliška Matoušková. „Kolegyně, se kterou jsme loni běhaly dlouhou trasu, je bohužel nemocná, takže variantu jednotlivců jsem osobně hodně uvítala, protože jsem si mohla dát závod alespoň takto sama,“ kvitovala změnu vítězná Romana Lubinová.

Nejkratší distance Short naopak patřila v mužích Michalu Balcarovi a v ženách Michaele Kofrové. Naopak ve třídě dogtreking dominoval Šimon Cipro a Andrea Teunerová.

Nedílnou součástí seriálu se už loni stal benefiční nesoutěžní Pochod s Mixitkou

Nedílnou součástí seriálu se už loni stal benefiční nesoutěžní Pochod s Mixitkou, jehož výtěžek šel na podporu malého Matěje Židlického, který trpí v Česku poměrně vzácným Angelmanovým syndromem. Mezi účastníky se ze startovného a i v rámci sbírky vybral příspěvek ve výši téměř deseti tisíc korun.

O další vítězství nebo naopak pro podporu dalšího vybraného dítěte se půjde už za tři týdny, kdy seriál pokračuje poprvé v historii v Beskydech (10. – 11.6.). „Odteď se už každý měsíc až do září půjde jedna zastávka. Ta další vychází už za tři týdny, kdy se závodníci poprvé sejdou v Beskydech. Po této lokalitě mnozí dlouho volali, takže věřím, že nás čeká další povedený a dobře obsazený díl,“ uzavřel ředitel Pavel Zitta.

Výsledky:

Long muži

1. Medaři (Tomáš Lisec/David Kopal) 6:50:37

2. Raidlight (Petr Bena/Jan Nyeki) 7:03:50

3. XRNNRS (Lukáš Pilař/Jan Ďuk) 7:07:45

Long Ženy

1. Adidas Outdoor ladies (Linda Beniačová/Patrícia Puklová) 6:56:10

2. SPSVD Jistebnice (Miroslava Deimová/Lucie Tomečková) 8:55:10

3. Tak jdem… (Zdenka Havlová/Hana Staňková) 10:27:59

Mix Ženy

1. Dudáci (Lucka Samcová/Vašek Pelc) 7:01:13

2. Eskymo (Martin Nytra/Olga Puchkareva) 7:36:59

3. Masajové z Ostrova (Gabriela Marková/Petr Jánský)

Long dogtrekking muži

1. Martin Jiřík 6:48:53

2. Jaroslav Maixner 7:26:06

3. Vlastimil Vágner 7:33:54

Long dogtrekking ženy

1. Kateřina Trněná 9:14:16

2. Monika Šmolíková 9:19:24

3. Věra Gráfová 9:42:14

Half muži

1. David Kunčar 3:09:31

2. Ondřej Mazura 3:21:45

3. Jan Kříž 3:28:46

Half ženy

1. Romana Lubinová 3:50:12

2. Pavla Vildmonová 4:35:35

3. Pája Fricová 4:46:20

Half dogtrekking muži

1. Stanislav Šrámek 3:45:10

2. Jan Tryzna 4:14:05

3. Eduard Ebel 4:38:27

Half dogtrekking ženy

1. Eliška Matoušková 4:29:28

2. Lucie Pichrtová 4:47:02

3. Bohumila Kašparová 4:55:17

Short muži

1. Michal Balcar 1:18:55

2. Filip Tomeš 1:20:22

3. Pavel Ulbrich 1:20:37

Short ženy

1. Michaela Kofrová 1:44:48

2. Hana Svěchotová 1:47:15

3. Veronika Ptáčková 1:47:52

Short dogtrekking muži

1. Šimon Cipro 1:17:49

2. Jan Havran 1:22:42

3. Zdeněk Dudák 1:27:51

Short dogtrekking ženy

1. Andrea Teunerová 1:48:17

2. Natálie Hypešová 1:50:00

3. Jana Břízová 1:50:27

Celkové výsledky zde

Informace o závodu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: