Rock Point – Zimní výzva se více otevírá veřejnosti

Rock Point – Zimní výzva se více otevírá veřejnosti

Velkou změnu připravili pořadatelé extrémního zimního běhu Rock Point – Zimní výzva. Zatímco v předchozích letech šlo o několikadenní mimořádně náročný běh takřka pro hrstku vyvolených, pro nadcházející rok doznává tato sportovní akce zásadních úprav. Má totiž přilákat více milovníků horských běhů.

„Tímto krokem chceme vytvořit zimní obdobu Horské výzvy, což je dlouhodobý seriál horských běhů a trekingu. Z několikadenního závodu pro pár vyvolených se Zimní výzva stane otevřenější. Chceme tím veřejnost více motivovat. Rozhodně ale nepůjde o procházku růžovým sadem. Trasa závodu zůstane stále obtížná, což bude dáno také únorovým počasím a sněhovou pokrývku, kterou v této době očekáváme, ale zkrátila se výrazně délka trasy a jasně dané bude i její značení,“ vysvětlil důvod razantních změn ředitel závodu Pavel Zitta.

Trasa bude vedena převážně po turistických trasách centrálního Jeseníku

V praxi to znamená, že se Rock Point – Zimní výzva svými parametry skutečně přibližuje širší spektru běžců.  Loňští vítězové Filip Šilar a Pavel Paloncý museli zdolat na dvě stě padesát kilometrů, na které potřebovali jen neuvěřitelný dva a půl den. Do cíle totiž doběhli za necelých šedesát hodin. Tentokrát bude situace výrazně snazší. Délka vypsané trasy se bude pohybovat v rozmezí 50 – 60 kilometrů, orientaci v terénu usnadní značení, které bude mít obdobu Horské výzvy. „Postup terénem už nebude obsahovat vložky volnou krajinou, ale trasa bude vedena převážně po turistických trasách centrálního Jeseníku, čímž se také zlepší orientace po trase,“ podotkl Zitta.

Termín a třicetihodinový časový limit opět nahrává většímu množství účastníků. Zatímco loni se běžci vydali na trasu ve středu v podvečer, pro nadcházející 4. ročník je stanoven termín na druhý únorový víkend, tedy 13. a 14. 2. 2016. „Takhle to bude více vyhovovat všem pracujícím, kteří si na Zimní výzvu kvůli své časové náročnosti museli brát volno z práce. Teď vše zvládneme za víkend,“ upozornil ředitel závodu.

Poprvé Zimní výzva mění i místo svého startu

Pavlínin dvůr v Šumperku nahrazuje Hotel Dlouhé stráně v Koutech nad Desnou, kde bude start i cíl. „V Koutech nad Desnou máme už tradičně skvělé zázemí a jsme přitom už rovnou uprostřed horského prostředí, takže náběh do terénu je výrazně usnadněn. Běžci tu budou mít vše najednou – sprchy, restauraci i zvýhodněné ubytování,“ připomněl Zitta.

Aby motivace zúčastnit se 4. ročníku Rock Point – Zimní výzvy byla ještě větší, připravili pořadatelé i několik motivačních prvků. „Přestože je tento závod hodnocen jako samostatná a jednorázová akce, tak za její dokončení bude každému závodníkovi přičten jednorázový bodový zisk do seriálu horských běhů a trekingu Rock Point – Horské výzvy, takže kdo má v plánu se umístit dobře i v celém seriálu, měl by začít ladit nohy na únor,“ mrknul Pavel Zitta.

Tentokrát budou závodníci pod větším drobnohledem

Každá závodní dvojice bude mít vlastní GPS tracker, takže ji fanoušci a veřejnost bude stále moci sledovat a monitorovat on-line. „Jako pořadatelé uvidíme, kde se závodníci pohybují a zda si trať nějak nezkracují. Současně tím závod získává na větší atraktivitě. Rodinní příslušníci nebo zkrátka široká veřejnost v průběhu závodu stále přehledně uvidí, kde se která dvojice pohybuje. Nespornou výhodou tohoto systému je také zvýšení bezpečnosti, kdy jak my pořadatelé, tak i Horská služba Jeseníky bude mít aktuální informace v případě jakéhokoliv zranění či problému,“ zajistil větší bezpečnost Zitta.

Rock Point – Zimní výzva byl dosud nejextrémnější zimní outdoor-survivalový závod dvojic ve volném terénu a bez zajištění, který se na území Česka konal. Nová pravidla ho výrazně zjednodušují, takže se více otevírá nadšeným běžcům. Tím se i mění možnost použití doplňkového vybavení. Již nebude možné použít lyže. Povoleny budou jen sněžnice, nesmeky a jakékoliv trekové, či lyžařské hůlky. Další informace budou průběžně doplňovány na webu závodu www.zimni.horskavyzva.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: