ROMAN SKALSKÝ – vrchař a pravidelný účastník Adrenalin Cupu

ROMAN SKALSKÝ – vrchař a pravidelný účastník Adrenalin Cupu

Roman Skalský z týmu Salomon je přední český běžec do vrchu, který za sebou má mnoho úspěchů na domácí i zahraniční půdě. Kromě horských závodů a krosů dosáhl největších úspěchů také v závodech extrémních štafet. I proto je tentokrát naším běžcem týdne.

Juniorský mistr světa v běhu do vrchu z roku 1994

Své vrchařské kvality dokazoval Roman již od mládí. Věkem ještě jako junior začal závodit v Lomnici nad Popelkou, odkud pochází. Jeho domovský klub je AC-Mariánské Lázně Jednoho z největších úspěchu kariéry dosáhl právě jako junior v roce 1994, kdy na Mistrovství světa v běhu do vrchu v německém Berchtesgadenu dokázal vybojovat třetí místo v individuálním závodě a vítězství v týmu českých juniorů!

Roman vyrostl na dráze a posléze na silnici, a tak není divu, že vynikajících výsledků dosahoval a stále dosahuje i zde. V letech cca 1998 – 2004 běhal 10 km, 15 km a půlmaraton, kde OR na 10 km má 30 min 9 sec, na 15 km 46 min 30 sec a na půlmaraton 1:06:10. Svou formu si ale stále drží, v roce 2008 zaběhl například v Plzni půlmaraton v kvalitním čase 1:10:16, o rok později na stejné trati dokázal vyhrát závod v německém Weidenu. Roman ale také hodně závodil v Německu a Švýcarsku, kde pomalu přecházel na vrchy.

Na domácí půdě Skalský vynikal především na klasice podzimní krosové sezóny – Velké Kunratické. Na tomto legendárním krosu v pražském „Kunraťáku“ dokázal Roman vyhrát celkem 4x, naposledy v roce 2006. Mezi lety 2000-2002 zde dokonce vyhrál třikrát v řadě.

V posledních letech již Skalský tolik nezávodí, nicméně závodů se účastní stále i se svými kolegy z týmu Salomon. Letos v srpnu takto vyjeli například s týmovým kolegou Janem Mrázkem do italských Dolomit, kde běželi závod extrémních štafet Staffetta 3 Rifugi Skytrail a obsadili v mezinárodní konkurenci 18. místo.

Extrémní štafety jsou Skalského srdeční záležitostí, nejraději má Adrenalin Cup

Úspěchy sbíral Roman Skalský také na poli extrémních štafet, kdy se běžecké úseky odehrávají právě v extrémně náročných stoupáních a horských výbězích. Největšího úspěchu dosáhl v roce 2001, kdy v mezinárodní štafetě dokázal vyhrát věhlasný Dolomitenmann.

Jeho vůbec nejoblíbenější závod je ovšem český Adrenalin Cup, na kterém dokázal několikrát vyhrát, naposledy v roce 2010 ve štafetě s olympijským vítězem Jaroslavem Kulhavým, paraglidistou Romanem Bílkem a kajakářem Lukášem Kubričanem.

Největší úspěchy

  • JMS mountain running 1. místo (1994) Bertechsgaden (Německo)
  • 1x 1.místo, 1x 2. místo a 2x 3. místo z MS juniorů v běhu do vrchu
  • Dolomitenmann 1. místo ( 2001)
  • Grand Prix mountain running 4. místo (2010)
  • Čtyřnásobný vítěz na Velké Kunratické
  • Katrin-Berglauf 2013 (4,4 km, 1000m+) – 1. místo
  • Vítěz celkového pořadí českého poháru v běhu do vrchu (1999, 2000)
  • Několik vítězství na Adrenalin Cupu
  • 1. místo Katrinberglauf AUT Salomoncup, Bad Ischel
  • 2006 – vítěz Salomon Cupu v Německu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: