Rozhovor: František Táborský kytarista ze skupiny Chinaski a běžec Světla pro svět

Rozhovor: František Táborský kytarista ze skupiny Chinaski a běžec Světla pro svět

František běžel přes SVĚTLO PRO SVĚT v roce 2015 štafetu společně s dalšími členy skupiny Chinaski, Michalem Malátným a Štěpánem Škochem. Letos se rozhodl pokořit svoje hranice, a proto poběží celý Sportisimo půl maraton Praha.  A samozřejmě následně si zaběhne i štafetu na Volkswagen maraton Praha ve stejném složení jako loni, akorát navíc s Daliborem Gondíkem.

1. Františku, všichni vás známe jako kapelníka ze skupiny Chinaski, ale už málokdo ví, že také běháte. Co vás k běhání přivedlo?

Tak asi jako většinu z nás, touha překonat sám sebe, udělat něco pro zdraví, zhubnout a nabrat fyzičku.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

2. Minule jste se SVĚTLEM PRO SVĚT běžel maratónskou štafetu, letos jste si zdvojnásobil cenu a troufáte si na půlmaraton.  Jak se těšíte?

Jeden půlmaraton už jsem jako běžec absolvoval v čase lehce nad 2 hodiny, takže letošní cíl, je zase se o něco zlepšit. Cítím se tak na 1:50 hod. 🙂

Čas na běhání si vždycky najdu

3. Je vůbec možný pořádný trénink během náročného programu kapely?

Určitě, to není problém, chodím běhat i na tour nebo dokonce i když jsme byli s kapelou v Austrálii, takže čas se najde vždy.

4. Pravidelně se umísťujete vysoko na cenách Anděl i na Slavících.  Je těžké najít recept, aby se vaše muzika líbila jak hudebním kritikům, tak posluchačům?

To je velice jednoduché, muzika se nejprve musí líbit nám, pokud se líbí i našim fanouškům, tak jsme šťastní, pokud se ještě navíc líbí i kritikům, tak hurá, ale v našem případě se tyto 3 články podařilo sladit až tak v roce 2014. Ty první dva naštěstí fungují už dlouho.

Snažím se jít vlastní cestou…

5. Nám se moc líbilo, jak jste se ostře vymezil proti nacionalistické kapele Ortel. Taky podporujete rozvojové projekty, ať už přes Člověka v tísni nebo přes SVĚTLO PRO SVĚT. Nebojíte se, že je to teď trochu nepopulární téma?

Bylo, je a bude vždycky těžší jít proti davu, než s ním poslušně kráčet. Snažím se pochopit, proč lidé, kvůli svému strachu a deziluzi podporují Ortel a jiné demagogy. Přesto všechno mi to přijde hloupé a ten večer v Opeře na Slavících jsem se opravdu styděl.

A co vy, pomůžete dobré věci?

Děkujeme všem běžcům, kteří se zapojili do našeho projektu Během proti slepotě.

V tomto roce poběží se SVĚTLEM PRO SVĚT na Sportisimo ½ maratonu Praha 650 běžců a díky nim bude uskutečněno 926 operací trachomu*.

*Trachom se přenáší přímým kontaktem s infikovanými sekrety. Můžete se nakazit ze společného užívání jednoho ručníku. Nemoc na vás mohou přenést i mouchy.  Trachom způsobuje akutní zánět spojivek. V průběhu stále se opakujících infekčních nákazách, trvajících někdy i léta, se může stát, že se oční spojivky horního očního víčka natolik zjizví, že se víčko stoční dovnitř a řasami naruší povrch rohovky. Pokud se včas tento bolestivý stav nezačne léčit, dochází k oslepnutí.

František Táborský

Kytarista, zpěvák a autor hudby. Jeho nejznámější písně jsou Stejně jako já, 1. Signální, Jaxe, Drobná paralela, Můj svět, Láskopad. Od roku 1996 je členem známé české hudební kapely Chinaski.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: