ROZHOVOR: Ironman Petra Krejčová nejen o vítěztví na Havaji

ROZHOVOR: Ironman Petra Krejčová nejen o vítěztví na Havaji

Petra Krejčová je velká bojovnice, která se dokázala poprat nejen s vážným zraněním páteře, ale dokonce zhruba rok po úraze zvládla vybojovat vítěztví na Havajském Ironmanovi. Jak tvrdě musí trénovat, co ji nejvíce baví, kolik času věnuje běhání a samozřejmě jaká byla její „Havaj“ si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Ahoj Petro, loni jsi vyhrála Moraviamana a stala ses tak mistryní ČR v dlouhém triatlonu. Vyhrála jsi také age group na Ironman Zurich. Díky tomu ses kvalifikovala na legendární MS v Koně na Havaji, kde jsi ve skvělém čase 10:05:28 senzačně zvítězila v age group. To vše zhruba rok od těžkého pádu, po kterém Ti hrozilo ochrnutí. Jak bys loňskou sezónu zhodnotila?

Loňská sezóna byla můj sen, který se mi splnil, nikdy jsem nedoufala, že bych se mohla na Havaj podívat. To, že jsem se tam kvalifikovala, byl můj největší a tajný sen. Hlavně po úraze jsem si myslela, že už nebudu moc závodit a trénovat. Takže loňská sezóna byl nejkrásnější rok 🙂 děkuji moc všem, co mi pomáhají a fandí, bez nich by to nešlo.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Na Havaji ses stala první českou vítězkou (a teprve třetím českým vítězem) v age group. Jaká Tvá první „Havaj“ byla?

Moje první Havaj byla těžká, ale nesmírně krásná. Aklimatizace byla velmi náročná. Kdo to nezažil, tak to asi těžko pochopí. Mám ráda teplo, ale na Havaji to bylo peklo. Byl to nejtěžší Ironman a nejtěžší maraton, co jsem kdy běžela. Vrátit se na Havaj je můj další velký sen. Udělám pro to všechno. 🙂

Jak vypadá trénink Ironmana?

Prozraď nám něco o svém tréninku – kolik hodin týdně přibližně trénuješ? Kolik je to tréninkových jednotek a v jakém složení?

Teď v přípravném zimním období trénuji cca 30h týdně, co se do mne vejde. Jsou to 2 – 4 hodiny dopoledne a 2 – 4 hodiny odpoledne. Úterky mám volnější, to mám odpoledne volno a večer masáž. Mám skvělého maséra, který mi opravuje pravidelně tělo, abych mohla dál trénovat. Bez něj bych nikdy nemohla polykat tolik tréninkových dávek.

Trénink vypadá následovně: 6krát týdně kolo 1-2 hodiny na trenažéru nebo spinning, 6krát týdně běh (výběhy 10 – 20 km), 6krát týdně plavání 3 – 5 km, plus 2-3krát týdně TRX a 3krát H.E.A.T program. Trénuji až 20 TJ týdně a strašně mě to baví i v pokročilém věku 🙂 V sobotu mám volno a užívám si ho s rodinou.

Jaké tréninky Tě baví nejvíce a jaké naopak nepatří mezi Tvé oblíbené?

Baví mě všechny tréninky a nemám žádné neoblíbené. Jen nerada běhám a plavu sprinty, ale na kole mi nevadí. Moc mi totiž nejdou, jsem furt poslední 🙂

Čtenáře – běžce – bude určitě zajímat především samotné běhání. Kolik z Tvých tréninků běhání věnuješ? Kolik naběháš za rok kilometrů?

Týdně běhám 5 – 6 TJ týdně teď v zimě, v závodním období trénuji trochu méně. Nevím, kolik km naběhám za rok, ale přibližně cca 4000 km. V zimě týdně naběhám cca 80 – 90 km.

Koho bude Petra Krejčová v letošní sezóně reprezentovat?

V letošní sezóně budeš nově hostovat v profesionální triatlonové stáji ZOOT. Co to pro Tebe bude znamenat?

Ano v Zoot týmu jsem měla hostovat, ale nakonec jsem se rozhodla pro značku Arena. To bude můj hlavní sponzor v oblasti oblečení atd. Arena letos vstupuje na triatlonové pole v ČR a SR a i ve světě a je to pro mne velká výzva reprezentovat tuto ikonu plavání v triatlonu. Mým domácím klubem zůstává TriSK ČB.

Jaké vybavení a stravu naše přední triatlonistka preferuje?

V triatlonu hraje velice důležitou roli také výbava. Jaké vybavení používáš?

V současné době na tuto sezónu 2016 mám: Kola Merida, běžecké boty Salming, cyklo boty Luck, helmy a brýle POC, všechno ostatní včetně neoprénu, kombinéz a brýlí na plavání Arena, doplňky výživy čerpám od FIT PRO CZECH.

Při dlouhém triatlonu je tělo vystaveno extrémní zátěži a potřebuje kvalitní zásobování energií. Jaké máš obecně stravovací návyky? Jak se stravuješ během tréninků a závodů?

Pivo od Budvaru, to je můj největší sponzor. 🙂 Vážně se snažím dodržovat životosprávu, a to hlavně v sezóně. Během tréninků se stravuji tyčinkami, banány, ionťákem a sójovými suky, ty si kupuji a fungují. Na závodech piji cca po 20 min a jím po 30 min, při plavecké části závodu nepiji, když nemusím a nejím. Hned jak sednu na kolo, tak furt jím a piju. Při maratónu piju vodu a gel, colu, ionťáky, když je redbull, tak jsem ráda, pomáhá mi, dává mi křídla.

Upravuješ nějak jídelníček před závodem a po závodě? Máš nějaký recept na lepší regeneraci po těžkých závodech?

Ano, upravuji. Mám svoje rituály a jsem na ně hodně zvyklá. Nejím zeleninu, jím ananas a med. Po závodě se těším na něco nezdravého např. na hranolky. Pro zlepšení regenerace používám výrobky od FIT PRO CZECH např. BCAA apod. Jinak miluji saunu, takže chodím často do sauny cca 2-3 týdně na 60 min.

Jak jsi na tom se strečinkem, protahuješ se pravidelně? A co regenerace, máš nějaké oblíbené metody?

Mám svého fyzioterapeuta Honzu Bílka, který k nám chodí úterky večer a dává mne do kupy. Protahuji pravidelně skoro po každém tréninku pár minutek a 1x týdně se snažím dělat důkladný strečink na 60 min.

Pomáhat musí celá rodina

Profesionálně se věnuješ dlouhému triatlonu, pracuješ jako instruktorka TRX, H.E.A.T. programu a indoor cyclingu. Kromě toho se s manželem Karlem staráš o dva syny, z nichž ten starší, Jakub, je nadějným vodním slalomářem. Jak stíháš triatlon, práci a rodinu skloubit?

Ano, vše stíháme a jsem šťastná, že mohu sportovat a starat se o kluky. Práce, triatlon a rodina mne naplňuje a vážím si všeho, co mám a jsem ráda, že to mám. Práce ve fitku se dá krásně skloubit s tréninky. Mám to naplánované tak, abych si odtrénovala a i zregenerovala. Hodně mi pomáhá manžel, babičky a kamarádi. Bez toho by to nešlo.

Jaké má Petra plány pro letošní sezónu?

Na přelomu března a dubna se chystáš na dvoutýdenní soustředění na Malorce. Je to Tvoje pravidelná destinace? Připojíš se k nějaké tréninkové skupině?

Ano je, jezdím tam ráda a pravidelně s klukama z Budějovic a trénujeme ve skupině, která mi vyhovuje. Kluci mi na tréninku pomáhají a jsou na mě hodní.Někdy trénujeme přes 40h týdně, a to jsem pak na dně svých fyzický sil, ale parta kamarádů je lék na všechny bolavé svaly a klouby 🙂

Jaké máš plány na letošní sezónu? Chystáš se obhájit vítězství a titul MČR na Moraviamanovi? Pokusíš se znovu o kvalifikaci na Havaj?

Ano budu se snažit obhajovat i kvalifikovat.

Petra Krejčová a její nejcenější medaile

Neplánuješ si vyzkoušet také nějaký běžecký závod? Před 4 lety jsi vyhrála Kladenský maraton skvělým časem těsně pod 3 hodiny…

Ano, poběžím nějaké běžecké závody před sezónou, ale ještě nevím přesně jaké, poběžím tréninkově 🙂

Rada pro potencionální Ironmany…

Mezi našimi čtenáři se určitě najde někdo, koho láká vyzkoušet si Ironmana. Jakou bys mu dala radu?

Ironman je životní styl. Ráno plavat, pak běh a odpo na kolo. Je to nádherný život plný krásných chvilek s přáteli, ale musí to pochopit rodina a blízcí. Ironman je Ironman je to nej na světě. Když ho dáte, tak vás pohltí.

Trénujte s chutí a radostí. Heslo, které určitě funguje v sezóně je: „odpočinek dělá mistry“

Petro, děkujeme Ti za rozhovor, gratulujeme ke skvělému výsledku v Koně a přejeme Ti hodně zdraví a sportovních úspěchů v letošní sezóně!

Já děkuji a všem čtenářům běžcům nebo ironmanům také přeji krásnou sezónu 2016, a ať to lítá 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: