Všestranný běžec, který je úspěšný v krosech stejně jako na vrchařských závodech, na silnici i v horských bězích. Letos se mu obzvlášť dařilo – poprvé se nominoval na MS v horských bězích, potřetí za sebou zvítězil na Velké kunratické a z nedávného domácího šampionátu v krosu si veze bronzovou medaili.
Celkové páté místo mezi skyrunnerskou špičkou, 12. místo na MS v ultratrailu. Přesto Marcela není s letošní sezonou spokojená. Více než se soupeřkami na trati bojovala od začátku léta se zraněním kotníku, které jí nedovolilo závodit naplno. Nedovolilo jí ani dokončit legendární závod CCC ve francouzském Chamonix. První „stovku“ tak úspěšně zvládla až na konci sezony v čínském Su-čou, kde v závodě Suzhou 100 Urban Trail skončila na 2. místě. A cestou domů v letadle už přemýšlí, kdy vytáhne skialpy a vyrazí na ledovec.
Romanu jsem poprvé potkala vloni Lysohorském ultratrailu, kde mi v prvním seběhu nekompromisně utekla a pak jsem se ji snažila po zbytek trati dohonit (neúspěšně). Myslím, že tehdy byli v cíli všichni překvapení, kdo se stal novou mistryní ČR v ultrasky. Znal ji jen málokdo. To se od té doby ale změnilo a Romana nejen že letos svůj titul spěšně obhájila, úspěšně nás reprezentovala na zahraničních skyrunningových akcích, ale daří se jí zlepšovat i na silnici – vždyť jen letos si posunula osobní maxima na 10 km, půlmaratonu i maratonu.
Od Spartathlonu už nějaký ten pátek uběhl, ale tento rozhovor musel trochu uzrát. Povídali jsme si v něm nejen o letošním ročníku legendárního běhu z Athén do Sparty a o ultrabězích, ale i o skyrunningu, ve kterém nás Radek před lety také reprezentoval, o Radkově přístupu k tréninku a o tom, co pro něj běhání vlastně znamená.
PUMA k příležitosti svého 75. výročí sestavila výjimečný běžecký tým, který si střihne závod na říjnové edici RunTour v pražském parku Ladronka. Kapitánkou se stala 75-letá, více než 500-násobná maratonská běžkyně ze Slovenska, Eva Seidlová, která se přihlásila do veřejné výzvy značky. V týmu ji doplní několikanásobný slovenský mistr v půlmaratonu a horském běhu Martin Rusina, olympionička a dvojnásobná mistryně České republiky v maratonu Marcela Joglová a zástupce generace Z, kreslo-malíř Jan Bican. Ten rovněž ve spolupráci se značkou PUMA navrhl pro tým limitovanou edici běžeckých triček.
Do redakce nám dorazila smutná zpráva. Vašek Kameník, skvělý ultra a maratonec, držitel rekordu v běhu na 100 km, náhle zemřel 21. září ve věku 72 let.
Původně maratonkyně, nyní již čtyři roky úspěšná chodkyně, která si z olympijských her v Tokiu přivezla 30. místo na 20km trati. Od té doby jí však trocha toho sportovního štěstí chyběla. Nemoci a zranění jí nedovolily dokončit kvalifikační závod na letošní MS, na které se nakonec kvalifikovala až začátkem července v dráhovém závodě. A až v Budapešti se to všechno zlomilo….
Před dvěma týdny se Anka Straková stala mistryní světa na historicky prvním mistrovství světa veteránů (masters). Do své bohaté sbírky úspěchů tak přidala další titul, který jí ještě chyběl. Jak si závod užila a jak se dokáže udržovat ve formě a při závodech stále prohánět mnohem mladší závodnice? A může mít vůbec ještě nějaké nesplněné běžecké cíle?
Patříš k těm, kteří před vyběhnutím třikrát překontrolují počasí v aplikaci, aby si potvrdili, že nezmoknou? Nebo si naplánuješ výživový program na téměř každý kilometr a zároveň se ujistíš, že jsou chytré hodinky přihlášeny na STRAVĚ, aby svět věděl, kam běžíš, a mohl jsi tak své kamarády pravidelně provokovat svojí aktivitou mezitím, co oni pracují?
Sedmý červenec se zapíše do historie českého orientačního běhu. Na Juniorském mistrovství světa v Rumunsku se běžel závod na klasické trati a čeští junioři získali zlaté medaile v obou kategoriích. Titul šampionů slaví Lucie Dittrichová a Jakub Chaloupský.
Každé ráno běhá do práce, odkroutí si šichtu ortopeda v Banskobystrické nemocnici a po službě běží domů. Takový je typický den Petera Ďurce, který je v současnosti slovenskou jedničkou na tratích 5km až půlmaratón. V následujícím rozhovoru se dozvíte nejen jak zvládá náročnou profesi lékaře skloubit s tréninkem, ale jak se dívá na minimalistickou obuv z pohledu ortopeda či prevenci u typických běžeckých zranění.
„Ubohý byl start. Obyčejná špuntovka měla konati službu startovní pistole, a proto její funkce působila trapně. Start byl nutným fotografováním a méně nutným proslovem zpožděn o 6 minut“
Skromný vytrvalec z Beskyd, který velmi úspěšně závodí na dráze i na silniční desítce (kterou umí pod 30 minut). Ale má zkušenosti i s půlmaratony a letos v polovině dubna si na Pardubickém vinařském půlmaratonu doběhl pro svůj první mistrovský titul na této distanci.
Když skloubíte nadšení do běhání a trénink v beskydských horách, výsledky se dostaví. Potvrzuje to Barbora Macurova ze které entuziasmus z pohybu jen srší a která miluje dlouhé tréninky v horách. To přetavila v doposud největší úspěch kariéry a to stříbrnou medaili z loňského MS v horských bězích. V následujícím rozhovoru se dozvíte jak si ke sportu našla cestu, její přístup ke stravě nebo třeba typický tréninkový týden.
Se startem běžecké sezony vychází i první letošní číslo Světa běhu. K dostání by mělo být na konci týdne na Pražském půlmaratonu i na dalších závodech. A předplatitelé se na něj mohou těšit co nevidět ve svých schránkách. O čem se v něm dočtete?